Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności11 czerwca 202308:40

G. Lenartowicz: Za drożyznę i inflację zapłacimy wszyscy [ZAPIS WIDEO]

G. Lenartowicz: Za drożyznę i inflację zapłacimy wszyscy [ZAPIS WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

Z obrad Rady Powiatu. - Mimo tańszych źródeł energii, mamy o 65% droższy prąd niż bogaci Niemcy - posłanka przestrzega, iż przez politykę rządu samorządy stracą setki milionów euro na inwestycje. W jej opinii ważne jest, by Polacy zdawali sobie sprawę, kto i czyje interesy tak naprawdę reprezentuje.

Posłanka Platformy Obywatelskiej gościła na ostatniej sesji Rady Powiatu Raciborskiego (odbyła się kilka dni przed zaplanowanym na 4 czerwca w Warszawie marszem opozycji, a tuż po przyjęciu tzw. Lex Tusk). Jako iż podczas sesji mowa była m.in. o inwestycjach i ich finansowaniu, Gabriela Lenartowicz wykorzystała wizytę, aby skrytykować politykę rządu skutkującą prawdopodobną utratą wielu miliardów euro z programów europejskich. Środki te miały być wykorzystane przez samorządy do zrealizowania (wielu już rozpoczętych) przedsięwzięć, np. infrastruktury drogowej czy mieszkalnictwa. - Powiat ma przewidziane wielomilionowe inwestycje. Wiele umów już podpisano, środki zaplanowano, powinny one wrócić m.in. z Krajowego Planu Odbudowy. Jeśli tego refinansowania nie będzie, będziecie musieli pokryć je z emisji obligacji czy zaciągania pożyczek, czyli kosztem obywateli - poinformowała radnych.

Zdaniem parlamentarzystki, utrata unijnych środków najbardziej uderzy po kieszeni rodaków najmniej majętnych. - Oni już płacą, dzięki drożyźnie, dzięki inflacji, płacąc coraz więcej za zakupy, za prąd, u piekarza. Narodowi należą się podziękowania, ale i wyrazy współczucia - mówiła, podpierając się przykładami: - Mimo iż produkujemy energię z najtańszego źródła, czyli węgla, w ubiegłym tygodniu mieliśmy najwyższe ceny prądu, o 65 proc. wyższe niż bogaci Niemcy, mający o wiele wyższe dochody. Wspomniała również o drogich paliwach: - Orlen dzięki tej polityce w ubiegłym roku osiągnął rekordowe zyski, 21 miliardów. Są to pieniądze wyciągnięte z naszej kieszeni pośrednio i bezpośrednio, bo cena paliwa przekłada się na wszystkie ceny.

Jako winnych takiemu stanowi rzeczy wskazała między innymi parlamentarzystów ziemi raciborskiej, oddających swój głos na kontrowersyjne dla opozycji i Brukseli ustawy, a także prezydenta je podpisującego. - Warto, żeby nasi obywatele wiedzieli komu podziękować, że tych pieniędzy nie mamy. Ważne by wiedzieć, kto i czyje interesy tak naprawdę reprezentuje - podsumowała dodając, iż nawet jak UE zmieni zdanie i środki te rządowi uda się pozyskać, będzie problem z ich zakontraktowaniem i wydaniem, gdyż czas na wydatkowanie jest krótki.

Za przykład udanej polityki i współpracy z UE postawiła czasy rządów swej macierzystej formacji, kiedy to mądrze pozyskiwano i gospodarowano środkami - i to europejskimi, nie zaś wyciąganymi z kieszeni obywateli. WYPOWIEDŹ POSŁANKI MOŻNA ODSŁUCHAĆ [TUTAJ] czas 0:49:15.

Autor: PS, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności25 września 202316:57

Przejście dla pieszych przy kładce nad Odrą, chodnik i ścieżki. Miasto pozyskało 7 mln zł

Przejście dla pieszych przy kładce nad Odrą, chodnik i ścieżki. Miasto pozyskało 7 mln zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
41
Racibórz:

- W ramach środków przewidzianych w Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg. Miasto Racibórz pozyskało 6,97 mln. zł dofinansowania na zadania mające na celu wyłącznie poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu - informuje magistrat.

(um)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności26 września 202308:02

Sukces programu edukacyjnego Henkla

Sukces programu edukacyjnego Henkla - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Henkel Polska ponownie zawitał z programem Świat Młodych Badaczy do szkół w Raciborzu i okolicznych miejscowościach

materiał partnera
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.09.2023
22 września 202308:23

Nasz Racibórz 22.09.2023

Nasz Racibórz 15.09.2023
15 września 202311:22

Nasz Racibórz 15.09.2023

Nasz Racibórz 08.09.2023
7 września 202320:25

Nasz Racibórz 08.09.2023

Nasz Racibórz 01.09.2023
31 sierpnia 202323:10

Nasz Racibórz 01.09.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.