Raciborskie muzeum zakończyło prace nad koncepcją wystawy historycznej
Muzeum w Raciborzu razem z Opavská kulturní organizace przygotowało w ramach projektu „Racibórz i Opava – wspólna historia. Opracowanie koncepcji wystawy historycznej o dziejach miasta” wizję, jak będzie wyglądała nowa wystawa historyczna w raciborskim muzeum poświęcona dziejom miasta, której na chwilę obecną muzeum nie posiada.
Na realizację koncepcji udało się pozyskać środki finansowe z Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Silesia.
Celem projektu było opracowanie dokumentacji (koncepcji, programu konserwatorskiego prac oraz projektu budowlanego) niezbędnej do powstania nowej wystawy stałej w raciborskim Muzeum dotyczącej historii Raciborza z uwzględnieniem wspólnej historii łączącej miasto Racibórz z czeskim miastem Opava. Celem w pewien sposób pośrednim, będzie w efekcie powstanie samej wystawy historycznej. To przedsięwzięcie ma zostać zrealizowane w ramach "dużego" polsko-czeskiego projektu inwestycyjnego, którego także partnerem będzie OKO Opava. Warto tu nadmienić, że poza partnerstwem projektowym Raciobórz z miastem Opava łączy od 1991 roku oficjalne partnerstwo miast. Cele projektu wpisują się w OP4 w zakresie: planowania i zagospodarowania przestrzennego i przygotowania wspólnych projektów infrastrukturalnych, w tym: wspólne przygotowanie planów i dokumentacji wspólnych projektów.
Projekt rozwiązuje problem braku wystawy historycznej w raciborskim Muzeum, która "opowiadałaby" odwiedzającym o historii Raciborza. Aktualnie w Muzeum znajduje się wystawa egipska, cyna śląska, dzieła sztuki, wystawa militariów, wystawa etnologiczna, stomatologiczna oraz dotycząca technik warzenia piwa. Z podobnym problemem braku wystawy historycznej boryka się miasto Opava.
Działania są komplementarne po obu stronach granicy, ponieważ OKO Opava również planuje przygotowanie i realizację wystawy o swoim mieście jak również o wspólnej historii obu naszych miast. Cele projektu przyczyniają się także do integracji i promocji pogranicza.
Racibórz i Opava są idealnymi partnerami projektu, ponieważ w latach 1337-1377 istniało księstwo raciborsko-opawskie a do roku 1521 księstwem raciborskim rządzili książęta z rodu Przemyślidów. Racibórz i Opawę łączy wiele, między innymi nadanie praw miejskich w podobnym czasie, zbliżony rozwój miast, bliska odległość od siebie, wspólne wątki kulturowe, tradycje i obyczaje.Wystawa historyczna przedstawiająca historię miasta Raciborza oraz Opawy jest niezwykle potrzebna z perspektywy wspólnej dbałości o przekazywanie wiedzy odwiedzającym nasze miasta, turystom, ale także mieszkańcom.
Pierwszym etapem do powstania tej wystawy była konieczność stworzenia koncepcji, programu konserwatorskiego oraz dokumentacji budowlanej, które są rzeczowym efektem zrealizowanego projektu a wypracowana w jego ramach dokumentacja zostanie wykorzystana w projekcie inwestycyjnym, którego partnerem również będzie OKO Opava.
Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa RP „Przekraczamy granice”.
Całkowity budżet projektu: 12.504,60 EUR
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.