Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności30 maja 202317:52

Raciborskie muzeum zakończyło prace nad koncepcją wystawy historycznej

Raciborskie muzeum zakończyło prace nad koncepcją wystawy historycznej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Muzeum w Raciborzu razem z Opavská kulturní organizace przygotowało w ramach projektu „Racibórz i Opava – wspólna historia. Opracowanie koncepcji wystawy historycznej o dziejach miasta” wizję, jak będzie wyglądała nowa wystawa historyczna w raciborskim muzeum poświęcona dziejom miasta, której na chwilę obecną muzeum nie posiada.

Na realizację koncepcji udało się pozyskać środki finansowe z Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Silesia.

Celem projektu było opracowanie dokumentacji (koncepcji, programu konserwatorskiego prac oraz projektu budowlanego) niezbędnej do powstania nowej wystawy stałej w raciborskim Muzeum dotyczącej historii Raciborza z uwzględnieniem wspólnej historii łączącej miasto Racibórz z czeskim miastem Opava. Celem w pewien sposób pośrednim, będzie w efekcie powstanie samej wystawy historycznej. To przedsięwzięcie ma zostać zrealizowane w ramach "dużego" polsko-czeskiego projektu inwestycyjnego, którego także partnerem będzie OKO Opava. Warto tu nadmienić, że poza partnerstwem projektowym Raciobórz z miastem Opava łączy od 1991 roku oficjalne partnerstwo miast. Cele projektu wpisują się w OP4 w zakresie: planowania i zagospodarowania przestrzennego i przygotowania wspólnych projektów infrastrukturalnych, w tym: wspólne przygotowanie planów i dokumentacji wspólnych projektów.

Projekt rozwiązuje problem braku wystawy historycznej w raciborskim Muzeum, która "opowiadałaby" odwiedzającym o historii Raciborza. Aktualnie w Muzeum znajduje się wystawa egipska, cyna śląska, dzieła sztuki, wystawa militariów, wystawa etnologiczna, stomatologiczna oraz dotycząca technik warzenia piwa. Z podobnym problemem braku wystawy historycznej boryka się miasto Opava.

Działania są komplementarne po obu stronach granicy, ponieważ OKO Opava również planuje przygotowanie i realizację wystawy o swoim mieście jak również o wspólnej historii obu naszych miast. Cele projektu przyczyniają się także do integracji i promocji pogranicza.

Racibórz i Opava są idealnymi partnerami projektu, ponieważ w latach 1337-1377 istniało księstwo raciborsko-opawskie a do roku 1521 księstwem raciborskim rządzili książęta z rodu Przemyślidów. Racibórz i Opawę łączy wiele, między innymi nadanie praw miejskich w podobnym czasie, zbliżony rozwój miast, bliska odległość od siebie, wspólne wątki kulturowe, tradycje i obyczaje.Wystawa historyczna przedstawiająca historię miasta Raciborza oraz Opawy jest niezwykle potrzebna z perspektywy wspólnej dbałości o przekazywanie wiedzy odwiedzającym nasze miasta, turystom, ale także mieszkańcom.

Pierwszym etapem do powstania tej wystawy była konieczność stworzenia koncepcji, programu konserwatorskiego oraz dokumentacji budowlanej, które są rzeczowym efektem zrealizowanego projektu a wypracowana w jego ramach dokumentacja zostanie wykorzystana w projekcie inwestycyjnym, którego partnerem również będzie OKO Opava.

Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa RP „Przekraczamy granice”.

Całkowity budżet projektu: 12.504,60 EUR

logo-cz-pl-eu-barevne

Autor: materiał płatny, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 września 202312:54

Aby rodzina mogła być razem. Łóżka dla rodziców trafiły do raciborskiego szpitala

Aby rodzina mogła być razem. Łóżka dla rodziców trafiły do raciborskiego szpitala - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Fundacja Ronalda McDonalda przekazała dziś, 28.09., sześć łóżek dla oddziału pediatrycznego w Szpitalu Rejonowym w Raciborzu. Przekazane łóżka służyć będą poprawie wypoczynku rodziców czuwających przy dziecku w czasie jego hospitalizacji.

(greh)
Aktualności29 września 202309:24

Raport 998. Pożar mieszkania przy Ogrodowej. Jedna osoba w szpitalu

Raport 998. Pożar mieszkania przy Ogrodowej. Jedna osoba w szpitalu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. (greh), Grupa Racibórz 112
Reklama
Kultura i edukacja29 września 202309:19

Kamienne narzędzia neandertalskie sprzed 130 tys. lat odkryto w Raciborzu

Kamienne narzędzia neandertalskie sprzed 130 tys. lat odkryto w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
naukawpolsce.pl, fot. za zgodą prof. Andrzej Wiśniewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 września 202309:06

Wymiana kopciuchów do odstawki? – pyta Polski Alarm Smogowy

Wymiana kopciuchów do odstawki? – pyta Polski Alarm Smogowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
5
materiał nadesłany/Polski Alarm Smogowy
Reklama
Aktualności27 września 202309:20

Raport 998. Rój na placu zabaw przy SP 13

Raport 998. Rój na placu zabaw przy SP 13 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. poglądowe/arch. portalu
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.09.2023
22 września 202308:23

Nasz Racibórz 22.09.2023

Nasz Racibórz 15.09.2023
15 września 202311:22

Nasz Racibórz 15.09.2023

Nasz Racibórz 08.09.2023
7 września 202320:25

Nasz Racibórz 08.09.2023

Nasz Racibórz 01.09.2023
31 sierpnia 202323:10

Nasz Racibórz 01.09.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.