Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności29 maja 202300:40

Smog, żwirownie, hulajnogi i ostrzeżenia na billboardach

Smog, żwirownie, hulajnogi i ostrzeżenia na billboardach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Rajca, który już wielokrotnie krytykował kampanie informacyjne z wizerunkiem prezydenta Dariusza Polowego, uważa, że miejskie billboardy powinny służyć prewencji.

Na czwartkowym posiedzeniu Komisji Gospodarki Miejskiej, Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego radni zajęli się sprawozdaniem z działalności Straży Miejskiej. Przedstawił je komendant jednostki, Wiesław Buczyński (na zdj.). Na wstępie swego przemówienia wymienił działania, jakie podejmowała kierowana przez niego służba w trakcie minionego roku.

Jako pierwszy do dyskusji zgłosił się radny Mirosław Lenk, zainteresowany statystykami kontroli związanych z ograniczaniem niskiej emisji. - Przeprowadzono ponad 200 kontroli, z czego 70 na terenie gmin Krzyżanowice i Kornowac. Te kontrole wynikają w związku z ogłaszanymi alarmami, ale i po samodzielnej decyzji strażników, którzy zauważą dziwny dym wydobywający się z komina – odparł komendant.

Radnego Lenka zaciekawiło także, jak mają się działania w związku uchwałą antysmogową województwa. - Do końca tego roku trzeba wymienić piece wyprodukowane w latach 2005-2012. Tak więc w najbliższym czasie kontrole będą miały na uwadze także to – powiedział W. Buczyński.

- Czy ma pan wrażenie, że niektóre zagadnienia związane z bezpieczeństwem mieszkańców warto byłoby zamieszczać na billboardach? Warto ludzi przekonywać, by potem nie byli jakimś faktem zaskoczeni. Taki billboard mógłby uczulić ludzi, że zaczną powiadamiać odpowiednie służby – mówił przewodniczący Piotr Klima.

- Każda forma przedstawiania złych zachowań, szkodzących dzieciom i młodzieży na pewno byłaby dobra. Co chwilę nasze media przedstawiają jakieś sytuacje z udziałem najmłodszych dzieci – stwierdził szef raciborskich strażników miejskich.

- Mnie się wydaje, że niektórzy ciągle uważają, że informowanie służb to donoszenie, kapowanie – powiedział P. Klima. - Wiele ludzi do nas przychodzi, albo dzwoni i zgłasza nieprawidłowości. Nie uważam, że takie zachowanie jest donoszeniem czy kapowaniem. Służymy chętnie pomocą i staramy się pomagać jak tylko możemy – powiedział Wiesław Buczyński.

Radny Marcin Fica zauważył, że nic nie dzieje się w sprawie samowolki związanej z hulajnogami. - Była sprawa zgłaszana w zeszłym roku nic się nie dzieje. Czy pan rozmawiał z naczelnikiem Chmielarzem w tej sprawie? - dociekał rajca. - Tak, rozmawiałem. Naczelnik powiedział, że ma pewien pomysł, ale nie zdradził jaki. Kontakt z firmą jest bardzo utrudniony – odparł komendant straży miejskiej. - Mówiłem, żeby je zwieść w jedno miejsce, to firma na pewno szybko się znajdzie – stwierdził radny Fica.

To wyraźnie zdenerwowało radnego Henryka Mainusza. - Te hulajnogi stoją, gdzie tylko się popatrzy. Nawet na środku ścieżki rowerowej. To nie ma żadnego światła, nie widać tego. Ktoś pojedzie na rowerze, nie zauważy i się wypierdzieli – powiedział rajca ostrym tonem.

Radny Marcin Fica wskazał, że podobny problem udało się rozwiązać w Gdańsku. - Może niech się pan skontaktuje z kolegami z Gdańska i panu powiedzą, jak im udało się rozwiązać tę sprawę – powiedział radny.

Do sprawy odniósł się radny Jarosław Łęski. - To nie jest tak, że władze miasta Gdańsk narzuciły jakieś rozwiązania. Sprawdziłem to. Tam to działa na zasadzie porozumienia pomiędzy miastem a operatorem. Słyszymy jednak, że w Raciborzu nie ma możliwości nawiązania kontaktu z operatorem. – powiedział radny.

Piotr Klima zwrócił uwagę na problem korzystania z byłych żwirowni. - Czy coś w tym kierunku robimy, by kolejni ludzie nie utonęli? - dociekał. - Panie przewodniczący, w zeszłym roku wydział oznaczył te miejsca, gdzie nie można się kąpać. Robimy tam prewencyjne patrole, szczególnie w okresie wakacyjnym. Ale ludzie tam przebywają cały dzień. Gdy strażnicy są, nie ma nikogo w wodzie, gdy odjeżdżamy korzystają. Trudno tam trzymać strażników cały dzień – stwierdził komendant.

- Wiem, że w okresie od maja do września WOPR i straż miejska oraz policja robią tam kontrole. Społeczeństwo mamy jednak jakie mamy. Ma pan jednak rację, ze każdy dorosły odpowiada za siebie. W zeszłym roku mieliśmy chyba pięć przypadków utonięć na Ostrogu. Ważna jest przede wszystkim edukacja, by każdy wiedział jak daleko może się posunąć oraz jakimi konsekwencjami może się to skończyć – powiedział radny M. Lenk.

Autor: (greh), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 września 202312:54

Aby rodzina mogła być razem. Łóżka dla rodziców trafiły do raciborskiego szpitala

Aby rodzina mogła być razem. Łóżka dla rodziców trafiły do raciborskiego szpitala - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Fundacja Ronalda McDonalda przekazała dziś, 28.09., sześć łóżek dla oddziału pediatrycznego w Szpitalu Rejonowym w Raciborzu. Przekazane łóżka służyć będą poprawie wypoczynku rodziców czuwających przy dziecku w czasie jego hospitalizacji.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.09.2023
22 września 202308:23

Nasz Racibórz 22.09.2023

Nasz Racibórz 15.09.2023
15 września 202311:22

Nasz Racibórz 15.09.2023

Nasz Racibórz 08.09.2023
7 września 202320:25

Nasz Racibórz 08.09.2023

Nasz Racibórz 01.09.2023
31 sierpnia 202323:10

Nasz Racibórz 01.09.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.