Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności19 maja 202321:11

Noc muzeów, czyli oblężenie raciborskiego sądu [FOTO i WIDEO]

Noc muzeów, czyli oblężenie raciborskiego sądu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Długa kolejka przed oficjalnym otwarciem zabytkowych drzwi do gmachu dawnego sądu krajowego, a potem gwar na sądowych korytarzach i salach rozpraw. II raciborska sądowa noc muzeów znów okazała się frekwencyjnym sukcesem. W tym roku z inscenizacją miejsca zbrodni w imprezie zadebiutowała raciborska prokuratura.

Z frekwencji zadowoleni są wiceminister sprawiedliwości Michał Woś, obecny dziś w gmachu przy Wojska Polskiego, prezes raciborskiej Temidy Marzena Korzonek i powołany niedawno wiceprezes Łukasz Mrzyk. Podkreślają, że takie wydarzenia nie tylko pozwalają zwiedzić zabytkowy gmach, ale przede wszystkim pełnią rolę edukacyjną. Wymiar sprawiedliwości nie chce pozostawać zamknięty dla mieszkańców. Chce mówić o swojej roli, przybliżać zagadnienia prawne.

Wydarzenie było kolejną okazją do poznania historii i zobaczenia przepięknych wnętrz odrestaurowanego budynku Raciborskiego Pałacu Sprawiedliwości. Zwiedzający mogli zobaczyć imponującą reprezentacyjną salę rozpraw, „tajemniczą klatką schodową”, cele dla podsądnych czy przyjazny pokój przesłuchań z znajdującym się wewnątrz lustrem weneckim! Była możliwość swobodnego skorzystania z przygotowanych atrakcji i stoisk współorganizatorów lub zwiedzania sądu z przewodnikiem. Na głównej sali rozpraw można było przymierzyć stroje sędziego, radcy prawnego czy adwokata, zobaczyć archiwalne dokumenty sądowe oraz historyczny sprzęt biurowy i elementy wyposażenia budynku.

Na mniejszej sali rozpraw nr 101 na I piętrze był wyświetlany film o historii budynku przy ul. Wojska Polskiego 24, przygotowany przez twórcę filmowego Adriana Szczypińskiego z okazji oddania budynku do użytku po remoncie. 

Nowością w tym roku był udział w wydarzeniu Prokuratury Rejonowej w Raciborzu, znajdującej się na II piętrze budynku Sądu przy ul. Wojska Polskiego 24, gdzie zostało zaaranżowane miejsce zbrodni. Mówiono o roli prokuratora w trakcie oględzin miejsca zdarzenia i jak się je przeprowadza. Zaprezentowano techniki kryminalistyczne.

Obok stanowiska Prokuratury na II piętrze funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu przedstawili stanowisko profilaktyczne - indywidualne wyposażenie policjanta i broń. Na parkingu pomiędzy sądami chętni zobaczyli policyjny radiowóz oraz motocykl.

Kolejną nowością było stoisko promocyjno-rekrutacyjne Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu. W sali nr 14 na parterze zostanie zaprezentowano sprzęt ochrony osobistej, a na parkingu sądowym można było oglądać oznakowany pojazd służbowy.

Przedstawiciele Służby Więziennej z Zakładu Karnego w Raciborzu na parkingu pomiędzy budynkami sądów zaprezentowali samochód konwojowy służący do przewozu więźniów. Na sali rozpraw nr 001 na parterze budynku było dostępne stanowisko rekrutacyjno-informacyjne Służby Więziennej, na którym można było również zobaczyć środki ochrony osobistej funkcjonariuszy służby więziennej, środki przymusu bezpośredniego oraz broń. Umożliwiono zwiedzanie ZK Racibórz.

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu podobnie jak w poprzednim roku zaprezentowało stoisko z książkami związanymi z tematyką kryminalno-sądową, jak również umożliwiła dorosłymi i dzieciom rozwiązanie krzyżówek i udział w quizach tematycznych – zarówno analogowych, jak i cyfrowych.

Ministerstwo Sprawiedliwości również wystawiło stoisko promocyjne, na którym były dostępne gadżety promocyjne oraz wydana w lutym 2022 roku broszura o historii i remoncie budynku dawnego Sądu Krajowego, ufundowana ponownie na tę okazję przez wiceministra sprawiedliwości Michała Wosia.

Podczas Nocy Muzeów, obecni byli również kuratorzy sądowi i wolontariusze, którzy zaprezentowali nowoczesne wyposażenie Ośrodka Kuratorskiego działającego przy Sądzie Rejonowym w Raciborzu, przedstawili zainteresowanym zasady jego działania i opowiedzieli o swojej pracy. W tym miejscu znajdowała się strefa dla dzieci i młodzieży.

 

Autor: (waw), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności21 lipca 202412:54

Piknik Rodzinny Lato z Radiem w Parku im. Miasta Roth [FOTO]

Piknik Rodzinny Lato z Radiem w Parku im. Miasta Roth [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W minioną sobotę, 20.07., w Parku im. Miasta Roth, odbył się wyjątkowy Piknik Rodzinny "Lato z Radiem", który przyciągnął licznych mieszkańców i gości. Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 9:00, kiedy to Radiowa Jedynka rozpoczęła swoją audycję "Lato z Radiem", trwającą do południa.

Jan Ptak, Mirosław Kościelniak
Reklama
Aktualności21 lipca 202417:43

Strażacka akcja na Pomnikowej. Mężczyzna uwięziony w windzie

Strażacka akcja na Pomnikowej. Mężczyzna uwięziony w windzie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Do zdarzenie doszło wczoraj o godz. 22.00. Strażacy pojechali na miejsce wprost z placu Długosza, gdzie akurat zakończył się koncert w ramach akcji Lato z TVP i Polskim Radiem.

red., fot. TH
Aktualności21 lipca 202417:49

Występ Natalii Nykiel w Raciborzu stał pod znakiem zapytania

Występ Natalii Nykiel w Raciborzu stał pod znakiem zapytania - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Natalia Nykiel zagrała koncert na pl. Długosza w Raciborzu, który oglądało tu na żywo około 15 tysięcy osób. Występ artystki był zagrożony ze względu na silny ból, który dopadł ją podczas próby generalnej. Wezwano specjalistów, by udzielili jej pomocy. Ostateczna decyzja o występie zapadła tuż przed koncertem.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności21 lipca 202417:26

Reksio, Bolek i Lolek zagościli w raciborskim Muzeum

Reksio, Bolek i Lolek zagościli w raciborskim Muzeum - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. M. Kościelniak
Aktualności22 lipca 202415:32

Lekarze łatwiej wystawią zwolnienie

Lekarze łatwiej wystawią zwolnienie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego
Strony Partnerskie22 lipca 202411:12

Jak pielęgnować zniszczone włosy?

Jak pielęgnować zniszczone włosy? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał partnerski
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności22 lipca 202411:29

Noc z doktorem Dolittle – edycja wakacyjna!

Noc z doktorem Dolittle – edycja wakacyjna! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Biblioteka Raciborz
Reklama
Aktualności23 lipca 202408:39

Nocne zwiedzanie na raciborskim zamku z Królewskim Dzwonem Zygmunta w tle

Nocne zwiedzanie na raciborskim zamku z Królewskim Dzwonem Zygmunta w tle - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

19 lipca na Zamku Piastowskim odbyło się kolejne nocne zwiedzanie, które tym razem uświetnił swoją obecnością Witold Szczygieł, dzwonnik z Wawelu. Gość opowiadał o fascynującej pracy wawelskich dzwonników.

fot. Jan Ptak
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.07.2024
18 lipca 202417:55

Nasz Racibórz 19.07.2024

Nasz Racibórz 12.07.2024
12 lipca 202409:40

Nasz Racibórz 12.07.2024

Nasz Racibórz 05.07.2024
5 lipca 202408:55

Nasz Racibórz 05.07.2024

Nasz Racibórz 28.06.2024
27 czerwca 202422:45

Nasz Racibórz 28.06.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.