Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności1 maja 202308:37

Domowa efektywność energetyczna. Nowy poradnik Taurona

Domowa efektywność energetyczna. Nowy poradnik Taurona - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Ponad 1,4 mln odsłon mają już strony internetowe TAURONA na temat oszczędności na rachunkach za prąd. Dla gospodarstw domowych zużywających dużo energii elektrycznej eksperci energetycznego lidera przygotowali miniporadnik o sposobach na oszczędzanie i wariantach rozliczania rachunków za prąd.

- Wspieramy gospodarstwa domowe w efektywnym gospodarowaniu energią elektryczną, tak, aby mogły w pełni wykorzystać korzyści Tarczy Solidarnościowej. Nasi klienci złożyli już ponad sześćset tysięcy oświadczeń, chcąc skorzystać z wyższych limitów dla energii elektrycznej i ograniczonych cen dla firm - mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy TAURON.

Pomocne wskazówki dotyczące oszczędności dla gospodarstw domowych sukcesywnie publikujemy na stronie tauron.pl, w social mediach, a także na blogu lepiej.tauron.pl. W nowych publikacjach poradnikowych eksperci podkreślają rolę mikrooszczędności, których suma daje zauważalne zmniejszenie zużycia prądu, a to realna korzyść dla budżetu gospodarstwa domowego. Nawet o kilkanaście procent może spaść domowe zapotrzebowanie na energię elektryczną tylko dzięki zmianie nawyków jej użytkowania. W ramach domowego audytu warto też sprawdzić co w domu zużywa najwięcej energii i jak można ograniczyć to zużycie.

W przypadku zużywania dużej ilości energii warto również wybrać dostosowany do swoich preferencji sposób rozliczania energii.

Dopasuj metodę rozliczenia

Zużycie energii elektrycznej można rozliczać u swojego dostawcy na podstawie wystawionych przez niego szacunkowych prognoz lub w oparciu o bieżącą konsumpcję energii.

Wystawiane na okres kilku lub kilkunastu kolejnych miesięcy prognozy mogą być wyliczone według tzw. cen zamrożonych. Po zakończeniu okresu rozliczeniowego i zastosowaniu dla zużycia powyżej limitu z zamrożonymi stawkami wyższych cen, czyli tzw. określonych ustawowo cen maksymalnych, może okazać się, że na rachunku konsumenta powstanie niedopłata. Będzie ona tym wyższa, im więcej prądu klient zużyje powyżej przyznanego limitu.

Można uniknąć powstania niedopłat na przykład poprzez zawnioskowanie do swojego dostawcy energii elektrycznej o zwiększenie prognoz lub poprzez zmianę swojego rozliczenia z prognozowanego na rzeczywiste, czyli na system rozliczania oparty o realne, cykliczne odczyty licznika. Jeżeli rozliczenie następuje w cyklu 1- lub 2-miesięcznym na podstawie realnych odczytów można na bieżąco kontrolować zużycie w swoim gospodarstwie domowym.

Jeżeli zużycie w gospodarstwie domowym jest wysokie, warto skontaktować się ze swoim sprzedawcą prądu i poradzić się, jaka opcja będzie optymalna w konkretnym przypadku.

Oświadczenie po wyższy limit

Eksperci przypominają, że klienci, którzy zużywają więcej energii elektrycznej i są uprawnieni do skorzystania z podwyższonych limitów zużycia do zamrożenia cen tj. 2600 kWh lub 3000 kWh muszą założyć specjalne oświadczenia i mają na to czas do 30 czerwca br.

W tej grupie znajdują się m.in. gospodarstwa domowe, w których zamieszkują osoby z niepełnosprawnością, klienci, którzy posiadają Kartę Dużej Rodziny i rolnicy. Najwygodniejszą dla klienta metodą złożenia oświadczenia jest Internet. Oświadczenie, które dotyczy zwiększenia limitu na energię elektryczną można złożyć również poprzez aplikację mObywatel.

Więcej na temat metod oszczędzania energii w nowym poradniku na lepiej.tauron.pl/sprawdz

Autor: mat. prasowy, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności1 czerwca 202309:06

Ford w rowie w Zabełkowie. Kierująca źle się poczuła

Ford w rowie w Zabełkowie. Kierująca źle się poczuła - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Grupa Racibórz 112
Reklama
Aktualności1 czerwca 202318:29

Zakręcony Dzień Dziecka na Jordanie [FOTO i WIDEO]

Zakręcony Dzień Dziecka na Jordanie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Setki dzieci przewinęły się dziś przez Park Jordanowski. Zorganizowano tu Dzień Dziecka w ramach obchodów Dni Raciborza 2023.

red., fot. w, M. Kościelniak
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności1 czerwca 202321:42

SIDOR x S-AGE. Klasyka w elektronicznym brzmieniu w podziemiach wodociągów

SIDOR x S-AGE. Klasyka w elektronicznym brzmieniu w podziemiach wodociągów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
5
Racibórz:

Grali już w raciborskim Muzeum, a dziś, 1 czerwca, w ramach Dni Raciborza w ogromnych podziemnych wnętrzach filtrów powolnych z końca XIX w. To już drugie takie wydarzenie organizowane w Wodociągach Raciborskich. Wybrzmiała klasyka w elektronicznym ujęciu.

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.05.2023
26 maja 202309:55

Nasz Racibórz 26.05.2023

Nasz Racibórz 19.05.2023
19 maja 202307:46

Nasz Racibórz 19.05.2023

Nasz Racibórz 12.05.2023
11 maja 202319:06

Nasz Racibórz 12.05.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.