Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności28 kwietnia 202308:18

Samorządowy głos ze Śląska w sprawie zdrowia

Samorządowy głos ze Śląska w sprawie zdrowia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Problemy z którymi boryka się system zdrowia mają istotny wpływ na utrudniony dostęp do opieki medycznej. Informacje o konieczności poprawy funkcjonowania opieki zdrowotnej w Polsce płyną z wielu źródeł. Mówią o tym zarówno osoby pacjenci, jak i branżowe środowisko.

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego zorganizował w tej sprawie Samorządowe Forum – Zdrowie dla Polski. Do dyskusji zaproszono praktyków środowiska medycznego i gości, posiadających wiedzę i doświadczenie z zakresu zdrowia publicznego oraz samorządowców, którzy zarządzają podmiotami leczniczymi na swoim terenie. Województwo Śląskie reprezentowali wicemarszałek Województwa Śląskiego Anna Jedynak oraz radni Sejmiku Województwa Śląskiego: Alina Nowak i Rafał Kandziora. Punktem wyjścia do debaty była teza, że system ochrony zdrowotnej powinien dążyć do swobodnego dostępu do leczenia, na każdym poziomie opieki zdrowotnej, celem zaś analiza aktualnego stanu systemu opieki zdrowotnej z perspektywy podmiotów leczniczych oraz pacjenta, a także ocena możliwości poprawy jego funkcjonowania z poziomu działań samorządu, będącego najbliżej obywatela i jego problemów.

- Podejmujemy dyskusję o wyzwaniach w zakresie ochrony zdrowia – mówiła podczas rozpoczęcia forum wicemarszałek Województwa Śląskiego Anna Jedynak – Wydarzenia ostatnich lat: pandemia, wojna w Ukrainie, czynniki ekonomiczne, znane od dawna problemy z kadrą medyczną – ich kształceniem czy sposobem wynagradzania skłaniają do zastanowienia się nad dalszym rozwojem systemu ochrony zdrowia. Zależy nam przede wszystkim na pacjencie, bo to on jest podmiotem tego systemu. Liczę, że dzisiejsza dyskusja zaowocuje wartościowymi wnioskami i rozwiązaniami.

W ramach wydarzenia odbyło się 6 paneli dyskusyjnych z ekspertami z różnych dziedzin zdrowia w następujących zakresach: „Pacjent jako podmiot systemu”, który poprowadził dr n. med. Józef Kurek; „Podmiot leczniczy, jego rola w systemie ochrony zdrowia” moderowany przez dr. n. med. Jerzego Szafranowicza; „Personel medyczny, potrzeby, kształcenie, kompetencje” prowadzony przez prof. dr. hab. n. med. Edwarda Wylęgałę; „System ochrony zdrowia, teraźniejszość i przyszłość” koordynowany przez senator dr n. med. Agnieszkę Gorgoń - Komor; „Ratownictwo medyczne jako silny filar bezpieczeństwa społecznego” przeprowadzony przez Ireneusza Szafrańca oraz „Choroby psychiczne wyzwaniem dla systemu ochrony zdrowia”, który moderował dr hab., prof. ŚUM Robert Pudlo.

W podsumowaniu prawie dwugodzinnych rozmów wskazano na szereg problemów, wiele wypracowanych wniosków było wspólnych dla różnych obszarów tematycznych. W konkluzjach z debat pojawiały się m.in.: zwiększenie dostępności do profilaktyki, leczenia i rehabilitacji, dopasowanie oferty usług medycznych do potrzeb rosnącej grupy pacjentów w wieku senioralnym, konieczność ograniczenia rozrastającej się biurokracji w systemie ochrony zdrowia, znaczenie współpracy podmiotów ochrony zdrowia z uczelniami medycznymi oraz ich rola w strategii rozwoju województwa śląskiego, rozwój sztucznej inteligencji w medycynie w kontekście kształcenia przyszłych kadr a także problem bezpieczeństwa przechowywania danych pacjentów w systemach informatycznych. Akcentowano również problemy finansowe i organizacyjne obowiązującego systemu.

- Na pewno po dzisiejszej konferencji powstanie wspólny materiał z zebranymi wnioskami i postulatami do realizacji – podsumowała wicemarszałek Jedynak – Niektóre możliwe są do wdrożenia na poziomie samorządu różnego szczebla. Są także zadania możliwe do realizacji wyłącznie na poziomie systemowym, i te wymagają zmiany prawa. Z roku na rok rośnie udział ochrony zdrowia w ogóle wydatków, jednak środki te nie zawsze przepływają one w sposób, jakiego byśmy sobie życzyli. Nasuwa się wniosek, że system powinien zostać uszczelniony, a procedury zracjonalizowane. Szansą może być lepiej skoordynowana współpraca między podmiotami leczniczymi, do których trafia pacjent. Nieuniknione ewidencjonowanie danych pacjentów i świadczeń w systemach elektronicznych stawia wyzwania, ale daje także na przykład pole do wykorzystania sztucznej inteligencji w profilaktyce i diagnostyce pacjentów, żeby odciążyć lekarzy w tworzeniu dokumentacji. Obiecujący jest również kierunek koordynacji i konsolidacji na poziomie organów prowadzących placówki medyczne. Być może lepszym rozwiązaniem byłoby zarządzanie nimi na określonym terenie przez jeden podmiot zarówno z punktu opieki nad pacjentem, jak i finansowania. Jest wiele obszarów do przedyskutowania, dlatego to nie jest ostatnie takie spotkanie.

Dokument pokonferencyjny, który powstanie w najbliższym czasie, ma być w założeniach mapą drogową w przedyskutowanych obszarach, które organizatorzy uznali za newralgiczne. Ten głos ze Śląska w sprawie zdrowia ma dotrzeć do innych regionów kraju jako zaczyn szerszej dyskusji prowadzonej z perspektywy samorządu.

Autor: slaskie.pl, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności5 czerwca 202310:05

Raport 998. Próba podpalenia domu przy Mariańskiej. Zgon w Pietrowicach Wielkich

Raport 998. Próba podpalenia domu przy Mariańskiej. Zgon w Pietrowicach Wielkich - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W okresie od piątku do poniedziałkowego poranka strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP odnotowali dwanaście interwencji. Działania prowadzono w Budziskach, Pietrowicach Wielkich, Łubowicach i Raciborzu. Sprawdź szczegóły.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności6 czerwca 202311:16

40 tys. złotych strat w pożarze w Kuźni Raciborskiej [FOTO]

40 tys. złotych strat w pożarze w Kuźni Raciborskiej [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kuźnia Raciborska:

Informację o zdarzeniu Powiatowe Stanowisko Kierowania odebrało dziś, 6 czerwca, krótko po godzinie 9. Ze zgłoszenia wynikało, że doszło do pożaru w kuźniańskiej fabryce obrabiarek.

red., fot. FB/OSP Siedliska
Reklama
Aktualności7 czerwca 202309:28

Kolejne odwołania w grupie Rafako

Kolejne odwołania w grupie Rafako - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
4
red., fot. Tauron
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności6 czerwca 202311:21

Nieustąpienie pierwszeństwa przyczyną zderzenia w Syryni [FOTO]

Nieustąpienie pierwszeństwa przyczyną zderzenia w Syryni [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc w powiecie wodzisławskim znów dało o sobie znać. Mowa o skrzyżowaniu ulicy Raciborskiej z Bukowską (DW 936) w Syryni niedaleko Raciborza. Wczoraj, 05.06., po godzinie 21 doszło tam do zdarzenia drogowego z udziałem dwóch samochodów osobowych.

red., fot. FB/OSP Syrynia, Wodzisław Śląski i okolice-Informacje drogowe 24H
Reklama
Reklama
Aktualności5 czerwca 202311:54

Dziesiątka i przyjaciele na raciborskim zamku [FOTO i WIDEO]

Dziesiątka i przyjaciele na raciborskim zamku [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

"Przyszłość jest w naszych rękach. Chwyćmy ster!" - pod tym hasłem Zespół Szkół Specjalnych w Raciborzu zorganizował już po raz drugi ciekawe wydarzenie.

red.
Reklama
Aktualności7 czerwca 202312:01

Basen pod Oborą rusza już 8 czerwca

Basen pod Oborą rusza już 8 czerwca - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
4
red., fot. Robert Ambroziewicz
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Sport5 czerwca 202318:09

Osiem medali Łamatorów w Bytomiu

Osiem medali Łamatorów w Bytomiu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Łamator/T. Jabłonka
Aktualności6 czerwca 202317:41

Wernisaż Bogumiły Nieżychowskiej w bibliotece

Wernisaż Bogumiły Nieżychowskiej w bibliotece - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Biblioteka Racibórz
Reklama
Aktualności6 czerwca 202309:57

Dzień Wdzięczności w Szkole Podstawowej w Bieńkowicach

Dzień Wdzięczności w Szkole Podstawowej w Bieńkowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany/M. Jędorowicz
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.05.2023
26 maja 202309:55

Nasz Racibórz 26.05.2023

Nasz Racibórz 19.05.2023
19 maja 202307:46

Nasz Racibórz 19.05.2023

Nasz Racibórz 12.05.2023
11 maja 202319:06

Nasz Racibórz 12.05.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.