Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności16 kwietnia 202309:04

Kwiecień to najlepszy czas na zaopatrzenie domowej apteczki z natury [WIDEO]

Kwiecień to najlepszy czas na zaopatrzenie domowej apteczki z natury [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

W ciągu tego miesiąca dzień wydłuża się prawie o dwie godziny. Mimo, iż dzień jest coraz cieplejszy to wieczory są jeszcze dość zimne. Czasami kwietniowy poranek może przywitać nas przymrozkiem. Materiały edukacyjne Lasów Państwowych ciekawie opowiadają o tym, co się dzieje w polskiej przyrodzie w kwietniu.

Kwiecień to miesiąc, który kojarzy się jak sama jego nazwa z kwitnieniem roślin. W tym czasie przyroda budzi się do życia. Kwiecień - plecień, bo przeplata, trochę zimy, trochę lata – patrząc za okno widać jak dużo prawdy kryje się w tym starym porzekadle. Rozwinięte w marcu pąki drzew nieraz przykrywa śnieg, ale te, które przespały marzec w kwietniu już w pełni rozkwitają.

W ciągu tego miesiąca dzień wydłuża się prawie o dwie godziny. Mimo, iż dzień jest coraz cieplejszy to wieczory są jeszcze dość zimne. Czasami kwietniowy poranek może przywitać nas przymrozkiem.

Rośliny Na drzewach pojawiają się pierwsze listki. Najwcześniej zaobserwujemy je na brzozach, osikach, grabach lub wiązach. Kwitną: grab, klon, brzoza, cis, głóg, tarnina oraz dzika grusza i czeremcha. Pod koniec kwietnia na polach pięknie żółci się rzepak. Runo leśne ma szanse rozwijać się do połowy kwietnia w zależności od warunków pogodowych, dopóki drzewa nie odbiorą dostępu do światła. Bujnie kwitną więc zawilce gajowe, szczawik zajęczy, fiołek wonny, przylaszczka, miodunka i różne rośliny motylkowe – kolorystyka dna lasu w tym czasie jest głównie biało – fioletowa. W lasach iglastych przyroda jest nieco spokojniejsza. Pojawiają się też pierwsze grzyby – smardze stożkowe.

W tym miesiącu rozpoczyna się kwitnienie drzew owocowych, które potrwa do maja. Pierwsze zakwitają morele, pod koniec miesiąca rozwijają się kwiaty brzoskwiń, czereśni, śliw i wiśni. Czasami, gdy kwiecień jest ciepły, w ostatnich dniach tego miesiąca zakwitają jabłonie i grusze.

Kwiecień to najlepszy czas na zaopatrzenie swojej domowej apteczki. Napar z liści brzozy dobrze służy na gorączkę i przeziębienie. Kora dębu posłużyć może jako okład na rany. Kwiaty śliwy tarniny mają zastosowanie odtruwające, lekko przeczyszczające i moczopędne. Pierwiosnek lekarski używany jest jako lekarstwo na kaszel – w kwietniu zbierzemy jego żółte kwiaty. Podbiał, składnik wielu pastylek do gardła, używany jest na bóle gardła.

Ptaki Kwiecień to powrót ptaków do kraju. Te gatunki, które występują u nas cały rok, przeżywają wyraźne ożywienie. Samce donośnym głosem dają znak konkurentom o zajęciu danego terytorium. Zaczyna się budowanie gniazda, które w zależności od gatunku może być wykonane z różnorodnych materiałów: traw, mniejszych lub większych gałęzi, mchów, wyściełane jest często także puchem oraz piórami. Część skrzydlatych mieszkańców nie buduje gniazd, a korzysta z dziupli. Kiedy już gniazdo jest gotowe, można przystąpić do składania jaj, a w dalszej perspektywie do wychowywania potomstwa. Już można zobaczyć bociany, pliszki, kopciuszki, świergotki, kukułki. To również czas godów, wiele ptaków składa jajka. Trwa sezon lęgowy sów, młode puszczyki już opuszczają gniazda.

Owady Świat zwierzęcy jest także pełen zmian. Coraz bardziej widoczne są owady. Unoszące się nad kwiatami pszczoły, trzmiele oraz kolorowe motyle sprawiają, że świat przyrody wydaje się pełen ruchu i życia.

Wiosna to czas budzenia się, miłości, wicia gniazd. Zwierzęta wracają, sprzątają, regenerują się po zimie, ale przede wszystkim czekają na potomstwo. Jednak natura rządzi się swoimi prawami i pewności co do tego, czy wszystkie opisane zjawiska zdążą wystąpić w kwietniu – nie ma. Lecz gdyby nawet owady wyszły na wiosenne słońce trochę później, jedno jest pewne: nic nie jest w stanie zatrzymać przyrody w jej pędzie do pełni życia. Świat flory i fauny w tym okresie jest fascynujący i przepiękny!

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności1 czerwca 202309:06

Ford w rowie w Zabełkowie. Kierująca źle się poczuła

Ford w rowie w Zabełkowie. Kierująca źle się poczuła - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Grupa Racibórz 112
Reklama
Aktualności1 czerwca 202318:29

Zakręcony Dzień Dziecka na Jordanie [FOTO i WIDEO]

Zakręcony Dzień Dziecka na Jordanie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Setki dzieci przewinęły się dziś przez Park Jordanowski. Zorganizowano tu Dzień Dziecka w ramach obchodów Dni Raciborza 2023.

red., fot. w, M. Kościelniak
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności1 czerwca 202321:42

SIDOR x S-AGE. Klasyka w elektronicznym brzmieniu w podziemiach wodociągów

SIDOR x S-AGE. Klasyka w elektronicznym brzmieniu w podziemiach wodociągów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
5
Racibórz:

Grali już w raciborskim Muzeum, a dziś, 1 czerwca, w ramach Dni Raciborza w ogromnych podziemnych wnętrzach filtrów powolnych z końca XIX w. To już drugie takie wydarzenie organizowane w Wodociągach Raciborskich. Wybrzmiała klasyka w elektronicznym ujęciu.

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.05.2023
26 maja 202309:55

Nasz Racibórz 26.05.2023

Nasz Racibórz 19.05.2023
19 maja 202307:46

Nasz Racibórz 19.05.2023

Nasz Racibórz 12.05.2023
11 maja 202319:06

Nasz Racibórz 12.05.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.