Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności14 kwietnia 202321:48

Pamięć o ofiarach Katynia żywa w Kuźni Raciborskiej

Pamięć o ofiarach Katynia żywa w Kuźni Raciborskiej  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Dziś Katyń jest nie tylko miejscem straszliwej zbrodni, ale również symbolem pamięci o wymordowanej polskiej inteligencji oraz nieustępliwego dążenia do prawdy. Po raz kolejny hołd ofiarom złożono w Kuźni Raciborskiej. Uroczystość, jak co roku, odbyła się na placu Zwycięstwa.

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Ludobójstwo, dokonane przez funkcjonariuszy NKWD na blisko 22 tys. obywatelach II Rzeczypospolitej, do dziś pozostaje niezabliźnioną raną. Wśród nich było 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych na terenach okupowanych przez ZSRS.

Decyzja Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r. o likwidacji polskich jeńców wojennych bez wzywania aresztowanych, bez przedstawiania im zarzutów, decyzji o zakończeniu śledztwa ani aktu oskarżenia, do dziś budzi przerażenie. Już 3 kwietnia 1940 roku rozpoczęła się likwidacja obozu w Kozielsku. Wszystkich zgromadzonych w nim jeńców zabito w katyńskim lesie. Przez kolejne sześć tygodni kolejni polscy oficerowie byli wywożeni z obozów i rozstrzeliwani: żołnierze ze Starobielska – w Charkowie, a policjanci z Ostaszkowa – w Kalininie. Kolejnych mordów NKWD dokonało w Chersoniu, Charkowie, Kijowie i Mińsku.

Dziś Katyń jest nie tylko miejscem straszliwej zbrodni, ale również symbolem pamięci o wymordowanej polskiej inteligencji oraz nieustępliwego dążenia do prawdy.

Kuźnia Raciborska. Katyń - pamiętamy!

W 83. rocznicę tych wydarzeń hołd pomordowanym oddano w Kuźni Raciborskiej. Przy „Dębie Pamięci” upamiętniającym szczególnie ppłk Hugona Mijakowskiego, przy którym do warty honorowej stanęli żołnierze 6 Batalionu Powietrznodesantowego z Gliwic oraz harcerze Hufca ZHP Kuźnia im. Alojzego Wilka, zebrali się znamienici goście: senator Ewa Gawęda, gen. bryg. Adam Jopek - komendant Śląskiego Oddziału Straży Granicznej, ppłk Szymon Noworyta - dowódca 6 Batalionu Powietrznodesantowego, podinsp. Krzysztof Mielańczyk - z-ca Komendanta Powiatowego Policji w Raciborzu, brygadier Jarosław Ceglarek - komendant Powiatowy PSP w Raciborzu, ppkł Krzysztof Thym - zastępca dyrektora Zakładu Karnego w Raciborzu, Władysław Gumienak - wiceprzewodniczący Rady Powiatu, Marcin Fischer - nadleśniczy Nadleśnictwa Rudy Raciborskie, Gerard Depta -przewodniczący Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej, Szymon Szot - dyrektor biura poselskiego Michała Wosia, Wojciech Gdesz - wiceburmistrz elekt, Roksana Pytlik - sekretarz miasta Kuźnia Raciborska, Maria Cieślik - była dyrektor szkoły podstawowej, Rita Serafin - była burmistrz, przewodnicząca Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej w Kuźni Raciborskiej oraz rodziny poległych saperów. 

Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Rybniku, ppłk Andrzej Kuc, przypomniał tragiczne wydarzenie z czasów II wojny światowej. Kłamstwo katyńskie było fundamentem PRL-u, prawda o zbrodni wzmacnia wolną Polską. Wspomniano również saperów, którzy zginęli w 2019 r. w lesie niedaleko Kuźni Raciborskiej.

Szczególnie cenne było uczestnictwo w uroczystości wielu pocztów sztandarowych oraz licznie zgromadzonej młodzieży szkolnej. Młodzież Szkoły Podstawowej im. Jana Wawrzynka w Kuźni Raciborskiej od 14 lat opiekuje się tym miejscem i pielęgnuje pamięć o bohaterach, którzy zginęli w Katyniu. Oprawę wydarzenia zgodnie z ceremoniałem wojskowym zapewniła Kompania Reprezentacyjna oraz orkiestra wojskowa z Bytomia. Uroczyście wciągnięto flagę na masz, odśpiewano hymn państwowy, odczytano Apel Poległych oraz oddano salwę honorową. Delegacje złożyły kwiaty i znicze przed „Dębem Pamięci”. Na zakończenie uroczystości pokaz musztry paradnej zaprezentowali uczniowie Zespół Szkół w Rybniku Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach.

Autor: opr. red., UM Kuźnia Raciborska, fot. MOKSiR, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności1 czerwca 202309:06

Ford w rowie w Zabełkowie. Kierująca źle się poczuła

Ford w rowie w Zabełkowie. Kierująca źle się poczuła - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Grupa Racibórz 112
Reklama
Aktualności1 czerwca 202318:29

Zakręcony Dzień Dziecka na Jordanie [FOTO i WIDEO]

Zakręcony Dzień Dziecka na Jordanie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Setki dzieci przewinęły się dziś przez Park Jordanowski. Zorganizowano tu Dzień Dziecka w ramach obchodów Dni Raciborza 2023.

red., fot. w, M. Kościelniak
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności1 czerwca 202321:42

SIDOR x S-AGE. Klasyka w elektronicznym brzmieniu w podziemiach wodociągów

SIDOR x S-AGE. Klasyka w elektronicznym brzmieniu w podziemiach wodociągów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
5
Racibórz:

Grali już w raciborskim Muzeum, a dziś, 1 czerwca, w ramach Dni Raciborza w ogromnych podziemnych wnętrzach filtrów powolnych z końca XIX w. To już drugie takie wydarzenie organizowane w Wodociągach Raciborskich. Wybrzmiała klasyka w elektronicznym ujęciu.

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.05.2023
26 maja 202309:55

Nasz Racibórz 26.05.2023

Nasz Racibórz 19.05.2023
19 maja 202307:46

Nasz Racibórz 19.05.2023

Nasz Racibórz 12.05.2023
11 maja 202319:06

Nasz Racibórz 12.05.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.