Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności8 kwietnia 202318:15

Leśne zwyczaje świąt wielkanocnych

Leśne zwyczaje świąt wielkanocnych - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Już niedługo wszyscy zasiądziemy przy stole by zjeść wielkanocne śniadanie. Ten czas kojarzy nam się z kolorowymi pisankami, barankiem, pisklakami kurcząt i zajączkiem. Wielkanoc to czas rodzinnego odpoczynku i poniechania pracy. Jak w dawnych latach wyglądało to w przypadku leśników?

Z zapisków prasy leśnej okresu międzywojennego dowiemy się, że w Środę Popielcową zrywano gałązki wierzby, malin lub porzeczek i formowano je w bukiety, które były święcone w Niedzielę Palmową w kościele. Uzyskana w ten sposób „palma” miała nabierać cudownych właściwości. Postawiona w oknie, miała być ochroną przed uderzeniami pioruna. W Wielki Piątek pojawiał się w kościołach grób Chrystusa. Przy grobie służbę jako warta pełnili zazwyczaj strażacy, policjanci oraz leśnicy. Święcono wówczas gałązki, które miały chronić przed pożarem. Z lasami wiążą się też praktyki podczas Dni Krzyżowych. Wtedy święci się pola i lasy, zaś wierni nawiedzają kaplice i figury przydrożne. Obchody samej Wielkanocy były podobne do dzisiejszych. Najważniejsze były rezurekcja oraz uroczyste śniadanie, zaś drugiego dnia polewano się wodą. Tego dnia wierzono, że ma magiczną moc: panny chroniła od staropanieństwa, a zwierzęta uzdrawiała z chorób. Wielkanoc była tradycyjnie czasem wolnym od polowań.

O zwyczajach samych leśników możemy przeczytać w ich wspomnieniach i dziennikach. Zazwyczaj były one zbieżne z tradycją regionów, z których wywodził się pracownik Lasów Państwowych. Leśnicy byli grupą mobilną społecznie - po ukończeniu studiów byli przydzielani do poszczególnych nadleśnictw - i w okresie międzywojennych z pewnością byli grupą, która była pasem transmisyjnym kultury i tradycji pomiędzy poszczególnymi regionami.

Radosny charakter Niedzieli Wielkanocnej oddawały regionalne tańce i skoczne harce. Święto to ma swoje źródła w nadejściu wiosny oraz odrodzeniu natury. Przyroda, podobnie jak Jezus Chrystus, zmartwychwstaje wiosną. Dzień staje się dłuższy - jest coraz cieplej, drzewa puszczają liście, a zwierzęta łączą się w pary - jest więc to czas radości. Piękne, wielowiekowe tradycje zasługują na zachowanie i pielęgnację.

Czy spacerując po lesie spotkasz świątecznego zajączka?

W Polsce przede wszystkim spotkamy zająca szaraka, który preferuje tereny otwarte, czyli łąki i pola. Niektórych może zaskoczyć fakt, że zające nie kopią nor, to ich krewni króliki to robią. Zające szukają sobie wgłębień, gdzie mogą się przespać i takie wyleżane przez nie miejsca nazywamy kotlinkami. Zwierzęta te nie boją się wody i w razie potrzeby przepłyną na drugi brzeg rzeki. To dzięki ich wiosennej aktywności, kiedy przyroda dopiero zaczyna się budzić do życia, stały się symbolem wiosny. Pierwsze potomstwo u zajęcy pojawia się właśnie marcu. Co ciekawe zajączki rodzą się już całkowicie rozwinięte i z gęstym futrem.

Tradycja przynoszenia przez zajączka prezentów przyszła do naszego kraju z Niemiec. Tradycja mówiła o tym, że zajączek dzień przed Wielkanocą chodzi z koszyczkiem i chowa w ogrodzie kolorowe jajka-pisanki. Następnie w dzień Wielkanocy z samego rana dzieci szukają pisanek. Powoli jajka zmieniały się w czekoladki a potem w prezenty. Mimo to i tak jest to wspaniały pomysł na spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Pamiętajmy, że zajączek chowa „jajka” nie tylko w przydomowych ogródkach. Możemy je znaleźć wszędzie!

Zachęcamy! Idźmy podczas świąt do lasu po zdrowie, a przy okazji może uda nam się na łące wypatrzeć wielkanocnego zająca!

A nim nadejdą świąteczne dni zachęcamy do spotkania ze Zdobkiem - zającem, który opowie o wielkanocnych zwyczajach na Kaszubach.

 

Autor: materiał partnera/Lasy Państwowe, fot. pixabay.com/12019, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 11.07.2025
10 lipca 202521:57

Nasz Racibórz 11.07.2025

Nasz Racibórz 04.07.2025
4 lipca 202508:58

Nasz Racibórz 04.07.2025

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:36

Nasz Racibórz 20.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.