Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności30 marca 202308:35

Zapora przy Elektrowni Rybnik ponownie otwarta

Zapora przy Elektrowni Rybnik ponownie otwarta - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

W sobotę 1 kwietnia 2023 r. zapora czołowa zbiornika wodnego przy Elektrowni Rybnik należącej do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE, zostanie ponownie otwarta dla spacerowiczów oraz rowerzystów. W związku z rozpoczynającym się sezonem wiosenno-letnim, konstrukcja o długości 975 metrów stanie się po raz kolejny miejscem rekreacji dla mieszkańców Rybnika i okolic. Aktualnie w pobliżu zapory prowadzone są prace remontowe na obwałowaniu Orzepowice.

Jak co roku, z zapory znajdującej się przy zbiorniku wodnym Elektrowni Rybnik będzie można korzystać od 1 kwietnia do 31 października, w godzinach dziennych – od świtu do zmierzchu. Jednocześnie od 27 marca do 30 września 2023 r. prowadzone będą prace remontowe na obwałowaniu Orzepowice, co będzie wiązało się z zamknięciem traktu pieszo-rowerowego na jego koronie, na długości ok. 700 metrów pomiędzy ul. Podmiejską (okolice mostu) a ul. Rudzką w rejonie Zalewu Orzepowickiego. Remontowany odcinek będzie można ominąć poruszając się ulicą Rudzką.

Zapora czołowa powstała w 1972 roku jako część infrastruktury hydrotechnicznej Elektrowni Rybnik. Dzięki spiętrzeniu wód rzeki Rudy został utworzony sztuczny zbiornik wodny zwany Zalewem Rybnickim o pojemności ok. 22 mln m3 i długości ok. 7 km. Zalew stanowi popularne miejsce wypoczynku dla lokalnej społeczności i mieszkańców regionu.

Zalew Rybnicki jest najcieplejszym akwenem w Polsce. Co roku tutaj właśnie rozpoczyna się sezon żeglarski, odbywają się liczne regaty, zawody surfingowe oraz wędkarskie. Wokół zbiornika zlokalizowane są także wielokilometrowe i bardzo popularne ścieżki rowerowe. Zalew ze względu na swoje położenie, na skraju Parku Krajobrazowego – Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich jest też enklawą dla wielu gatunków ptaków. Zimą jest jednym z najważniejszych miejsc zimowania ptaków wodno-błotnych na Śląsku, a podwyższona temperatura wody przyciąga nie tylko rzadkie gatunki wymienione w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt ale również gatunki pospolite jak mewa śmieszka, mewa siwa, mewa białogłowa czy kormoran.

Autor: Departament Komunikacji PGE GiEK, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności18 kwietnia 202615:09

Akcja ratunkowa w centrum Raciborza. Dwie osoby poparzone, lądował śmigłowiec LPR [FOTO i WIDEO]

Akcja ratunkowa w centrum Raciborza. Dwie osoby poparzone, lądował śmigłowiec LPR [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Do poważnego zdarzenia doszło w sobotę, 18 kwietnia, w jednym z obiektów zlokalizowanych przy Rynku w Raciborzu. W wyniku zdarzenia obrażenia odniosły dwie osoby, które doznały poparzeń.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport18 kwietnia 202623:53

Walczyli dzielnie, przegrali na finiszu. Poważna kontuzja gracza Gamowa [FOTO]

Walczyli dzielnie, przegrali na finiszu. Poważna kontuzja gracza Gamowa [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rudnik:

W sobotnie popołudnie, 18 kwietnia, zamykający tabelę klasy okręgowej LKS Gamów podejmował zespół środka stawki – LKS Stanowice. Przed pierwszym gwizdkiem różnica punktowa między obiema drużynami wynosiła aż 25 punktów na korzyść gości, co wyraźnie wskazywało faworyta spotkania. Boisko szybko jednak zweryfikowało te przewidywania.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 17.04.2026
16 kwietnia 202616:24

Nasz Racibórz 17.04.2026

Nasz Racibórz 10.04.2026
9 kwietnia 202622:37

Nasz Racibórz 10.04.2026

Nasz Racibórz 03.04.2026
2 kwietnia 202622:34

Nasz Racibórz 03.04.2026

Nasz Racibórz 27.03.2026
26 marca 202608:40

Nasz Racibórz 27.03.2026

Zobacz wszystkie
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.