Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności29 marca 202317:06

Gmina Rudnik skarży się na drogi. Radny Mikołajczyk interpeluje

Gmina Rudnik skarży się na drogi. Radny Mikołajczyk interpeluje - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

Radny powiatowy PiS nie krył żalu do starosty, że w tej kadencji nic się nie dzieje wokół drogi Brzeźnica-Ligota Książęca. - To porażka zarządu, katastrofa - podsumował, składając obszerną interpelację.

Radny miał też pretensje do starosty, że ten nie traktuje go jako partnera do rozmów, a na dodatek różnicuje radnych politycznie. Zarzucił Grzegorzowi Swobodzie, że koloryzuje powiat, a kolorowo - jak dodał - nie jest, przytaczając dowcip o Jasiu, który z chwali się piątką z wf-u, ale pomija dwie "lufy" z innych przedmiotów.

- Niezręcznie jest używać takich słów jak pan radny w sytuacji, kiedy starosta nie może zająć stanowiska - uznał wicestarosta Marek Kurpis. Starosta Grzegorz Swoboda przebywa na zwolnieniu lekarskim do kwietnia. Odniósł kontuzję podczas zawodów sportowych. Zdaniem Kurpisa należy zadbać o przetrwanie kultury obrad. Tłumaczył, że władzom gminy Rudnik przekazano listę zadań mogących być współfinansowane z środków zewnętrznych, a celem władz w Starostwie jest zrównoważony rozwój.

Poniżej treść interpelacji radnego Sebastiana Mikołajczyka. Wypowiedź do odsłuchania [TUTAJ] czas 1:54

Racibórz, dnia 28.03.2023 roku

Sebastian Mikołajczyk Radny Powiatu Raciborskiego

Starosta Powiatu Raciborskiego
za pośrednictwem: Przewodniczącego Rady Powiatu

INTERPELACJA RADNEGO POWIATOWEGO DO STAROSTY RACIBORSKIEGO WS REMONTU DRÓG POWIATOWYCH W GMINIE RUDNIK W związku z uczestnictwem w posiedzeniach Komisji Komunalnej Rady Gminy Rudnik, podczas której podjęte zostały tematy związane ze stanem dróg krajowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych, otrzymałem informacje dotyczące stanu dróg powiatowych przebiegających na terenie gminy Rudnik.

Przez gminę Rudnik przebiega ich najwięcej pod względem ilości i długości w naszym powiecie, bo aż w sumie prawie 43 kilometry. Stan zdecydowanej większości z nich pozostawia wiele do życzenia, by nie nazwać, że jest fatalny. Z przedstawianych materiałów wynika, że największą bolączką, jeśli chodzi o stan dróg powiatowych zgłaszanych przez radnych, sołtysów a zwłaszcza mieszkańców dotyczą odcinków pomiędzy miejscowościami: - Brzeźnica - Ligota Książęca - Modzurów – Pawłów, - Rudnik – Strzybnik.

Częstą kwestią podnoszoną przez mieszkańców tej części powiatu jest nie tylko stan nawierzchni dróg, ale również kwestia braku ciągu pieszo-rowerowego (chodników) wzdłuż tych „powiatówek” zwłaszcza w miejscowości Brzeźnica, Ligota Książęca czy Strzybnik. Mieszkańcy od lat oczekują ze strony zarządcy podniesienia poziomu bezpieczeństwa w tym zakresie, a w szczególności bezpieczeństwa pieszych w tym dzieci i młodzieży uczęszczających do placówek wychowawczo-oświatowych oraz infrastruktury sołeckiej tj. place zabaw, świetlice wiejskie, gdzie odbywa się działalność integracyjno-kulturalna.

Zgodnie z otrzymaną informacją władze gminy w ostatnich miesiącach kilkakrotnie zwracały się z wnioskiem do Starostwa w Raciborzu o podjęcie działań mających na celu uwzględnienie, w planach dotyczących modernizacji dróg powiatowych na terenie gminy Rudnik, zwłaszcza tych odcinków przytoczonych powyżej.

Zrozumiały jest również fakt, iż działania te wymagają obustronnej korelacji zarówno prac projektowych, aplikowania o środki zewnętrzne czy zabezpieczenie środków finansowych powiatu i gminy celem płynnej realizacji inwestycji drogowych. Dlatego z uzyskanych informacji członków komisji i wójta wynika, iż za pośrednictwem gminy Starostwo Powiatowe w Raciborzu otrzymało tzw. wykaz dróg wraz z wskazaniem priorytetów remontowych, za pomocą którego możliwe jest kształtowanie i planowanie wspólnych inwestycji modernizacji dróg powiatowych w tej części powiatu.

Ponadto akcentowany przez radnych i wójta gminy Rudnik argument dotyczący wnioskowania o środki na ten cel do kolejnej edycji Rządowego Programu „Polski Ład”, gdzie istnieje możliwość pozyskania 90% dofinansowania, jest w pełni uzasadniony i trafny. Gdyż w przypadku gminy Rudnik, w której jest najwięcej dróg powiatowych, obciążenie finansowe jest na możliwości budżetowe tej gminy możliwe, tylko przy tak korzystnym dofinasowaniu do uniesienia. Radni gminy Rudnik podkreślają, że podczas ostatniej wizyty Starosty Raciborskiego Grzegorza Swobody, starosta kilkakrotnie akcentował, iż zrównoważony rozwój jest najważniejszym elementem strategii działania władz powiatowych. Rudniccy radni odnoszą jednak nieodparte wrażenie, że gmina Rudnik w zakresie modernizacji i poprawy bezpieczeństwa, stanu najważniejszych dróg powiatowych, na zrównoważony rozwój tej infrastruktury na swoim terenie- liczyć raczej nie mogą, w zestawieniu z innymi gminami, które mają zdecydowanie mniej dróg powiatowych.

Odpowiadając swą obecnością na zaproszenie Komisji Komunalnej Rady Gminy Rudnik, wsłuchałem się uważnie wypowiedziom poszczególnych członków i z racji tego, że absencja chorobowa Pana Starosty nie pozwoliła jemu na osobisty udział w tymże posiedzeniu i dyskusji, pozwolę sobie w imieniu radnych oraz mieszkańców gminy Rudnik złożyć niemniejsze pismo w ramach interpelacji w związku z pełnieniem mandatu radnego powiatowego reprezentującego uzasadnione argumenty mieszkańców z tej części Powiatu Raciborskiego – Gminy Rudnik.

W związku z powyższym proszę o udzielenie informacji pisemnej na temat planowanych modernizacji wymienionych dróg powiatowych w Gminie Rudnik, w związku z prowadzonym przez Starostę zrównoważonym rozwojem Powiatu w tym Gminy Rudnik, na tle innych Gmin Powiatu Raciborskiego oraz przedstawienie informacji na temat zakresu wykonanych prac projektowych na drodze powiatowej 3500S na odcinku Brzeźnica – Ligota Książęca. Informacja ta zostanie przekazana Radzie Gminy w Rudniku.

Od redakcji: odpowiedź starosty zamieścimy na portalu po jej przesłaniu do biura Rady Powiatu

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności20 lipca 202420:15

Turniej Firm o Puchar Wójta Gminy Krzyżanowice

Turniej Firm o Puchar Wójta Gminy Krzyżanowice - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

Turniej Firm o Puchar Wójta Gminy Krzyżanowice rozpoczął dwudniowy festyn zorganizowany przez LKS Tworków. Do walki o puchar stanęło osiem drużyn. Najlepsza okazała się ekipa GM-Instal.

Th
Aktualności20 lipca 202416:57

Raciborski targ staroci ze studiem TVP w tle

Raciborski targ staroci ze studiem TVP w tle - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Mirosław Kościelniak
Aktualności21 lipca 202412:54

Piknik Rodzinny Lato z Radiem w Parku im. Miasta Roth [FOTO]

Piknik Rodzinny Lato z Radiem w Parku im. Miasta Roth [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W minioną sobotę, 20.07., w Parku im. Miasta Roth, odbył się wyjątkowy Piknik Rodzinny "Lato z Radiem", który przyciągnął licznych mieszkańców i gości. Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 9:00, kiedy to Radiowa Jedynka rozpoczęła swoją audycję "Lato z Radiem", trwającą do południa.

Jan Ptak, Mirosław Kościelniak
Reklama
Reklama
Aktualności21 lipca 202417:43

Strażacka akcja na Pomnikowej. Mężczyzna uwięziony w windzie

Strażacka akcja na Pomnikowej. Mężczyzna uwięziony w windzie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Do zdarzenie doszło wczoraj o godz. 22.00. Strażacy pojechali na miejsce wprost z placu Długosza, gdzie akurat zakończył się koncert w ramach akcji Lato z TVP i Polskim Radiem.

red., fot. TH
Reklama
Aktualności21 lipca 202417:49

Występ Natalii Nykiel w Raciborzu stał pod znakiem zapytania

Występ Natalii Nykiel w Raciborzu stał pod znakiem zapytania - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Natalia Nykiel zagrała koncert na pl. Długosza w Raciborzu, który oglądało tu na żywo około 15 tysięcy osób. Występ artystki był zagrożony ze względu na silny ból, który dopadł ją podczas próby generalnej. Wezwano specjalistów, by udzielili jej pomocy. Ostateczna decyzja o występie zapadła tuż przed koncertem.

red.
Aktualności21 lipca 202417:26

Reksio, Bolek i Lolek zagościli w raciborskim Muzeum

Reksio, Bolek i Lolek zagościli w raciborskim Muzeum - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. M. Kościelniak
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.07.2024
18 lipca 202417:55

Nasz Racibórz 19.07.2024

Nasz Racibórz 12.07.2024
12 lipca 202409:40

Nasz Racibórz 12.07.2024

Nasz Racibórz 05.07.2024
5 lipca 202408:55

Nasz Racibórz 05.07.2024

Nasz Racibórz 28.06.2024
27 czerwca 202422:45

Nasz Racibórz 28.06.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.