Telemedycyna dla seniorów. W Raciborzu ruszy korpus wsparcia najstarszych mieszkańców

Projekt uchwały w sprawie przyjęcia Programu Osłonowego " Korpus Wsparcia Seniorów" na rok 2023 był przedmiotem dyskusji na środowej komisji oświaty.
- Program składa się z dwóch modułów, my chcielibyśmy przystąpić do modułu drugiego, czyli pomocy seniorom na odległość poprzez zakup specjalistycznych opasek w ilości stu sztuk. Zostaną one przekazane osobom, które zamieszkują samodzielnie, lub z osobami, które nie są w stanie zapewnić całodziennej opieki. Taka opaska jest połączona z dyspozytorem. Osoba, która ma taką opaskę, może się zwrócić o pomoc. Są one także zaopatrzone w urządzenie wykrywania ruchu. W przypadku, gdyby senior stracił przytomność, powiadomiony zostanie dyspozytor, który wezwie pomoc. Opaska jest prosta w obsłudze i dobrej jakości. Gdy będziemy ogłaszać konkurs, będziemy starali się by była jak najbardziej rozbudowana w funkcje. 20% wydatkuje gmina, reszta to środki zewnętrzne – mówiła dyrektor raciborskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Danuta Rassek.
- Z czego wynika liczba osób, które mogą wziąć udział w programie? Czy mają już państwo zabezpieczone środki? - dociekała radna Ludmiła Nowacka. - Inne gminy już w zeszłym roku przystąpiły do takiego programu i to się sprawdziło. Również zaczynały od stu opasek. Odnośnie środków będziemy wnioskować do Rady Miasta o ich przyznanie – odparła D. Rassek.
Zainteresowanie tematem wyraziła radna Krystyna Klimaszewska. - To ciekawe rozwiązanie, taka telemedycyna. Jeśli mamy mieć kontakt z osobą z zewnątrz, która ma interweniować w przypadku zagrożenia, to jak to będzie funkcjonowało? Z kim to będzie łączyło? Z dyspozytornią w Raciborzu, Wodzisławiu Śląskim czy jeszcze gdzieś indziej? - pytała. - Rodzina będzie musiała podać dane kontaktowe, i gdy coś się stanie poinformuje albo najbliższą rodzinę, lub w przypadku braku kontaktu z nią, wezwie pogotowie. Firma, która będzie zajmowała się obsługą systemu, będzie w posiadaniu tych danych – stwierdziła Danuta Rassek.
- Jakie wymogi trzeba spełnić, by dostać taką opaskę? - pytał przewodniczący. - Wiek powyżej 65 lat, samodzielne zamieszkiwanie i odpowiedni stan zdrowia. To naprawdę dobre rozwiązanie, inne gminy są zadowolone i seniorzy w nich ciągle pytają o opaski – odparła dyrektor OPS.
Uchwała została poddana pod głosowanie. Dwunastu radnych było za, jeden wstrzymał się od głosu. Dokument zyskał więc pozytywną opinię komisji.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz