Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności20 marca 202313:51

Kafejka językowa i biblioteczne propozycje na ten tydzień

Kafejka językowa i biblioteczne propozycje na ten tydzień - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

МОВНА КАВ’ЯРН – ruszyła kafejka językowa - informuje książnica z Kasprowicza, zapowiadając szereg wydarzeń w tym tygodniu.

We wtorek 14 marca, w swobodnej atmosferze, przy kawie i ciasteczkach, odbyło się pierwsze spotkanie kafejki językowej. To nowa inicjatywa raciborskiej biblioteki, skierowana do osób, które chcą ćwiczyć umiejętność swobodnego posługiwania się językiem polskim. Tutaj nie korzysta się z podręczników, pozwalając płynąc rozmowie na różne tematy.

Podczas pierwszego spotkania, które odbyło się w bibliotece przy ul. Kasprowicza 12, rozmawiano między innymi o tym, gdzie lepiej się mieszka. Wielka metropolia czy mniejsze miasto, takie jak Racibórz, w którym łatwiej się odnaleźć. Jedna z uczestniczek kafejki podzieliła się wspomnieniami z Kijowa i fotografiami z wizyty w niesławnej willi byłego prezydenta Ukrainy, Wiktora Janukowycza. Podczas pierwszego spotkania nie było narzuconych tematów, atmosfera przypominała spotkanie znajomych przy kawie i tak powinny wyglądać kolejne spotkania.

Хочеш порозмовляти польською мовою? Приходь і приєднуйся до нас! МОВНА КАВ’ЯРН – це місце, де можна вивчати польську мову в невимушеній неформальній атмосфері поза аудиторією. Аромат кави та чаю зустріне людей, які хочуть не тільки покращити свої мовні знання, а й ближче пізнати своїх нових сусідів. Ми поділимося своїми знаннями, посмішкою, книгами та часом, проведеним разом. Ласкаво просимо до нас!

Language cafe is an inviting space to learn Polish in relaxed and comfortable atmosphere away from the classroom. We will work on our language skills over cup of coffee or tea, but more importantly we can meet our new neighbours. We will gladly share our knowledge, smiles, books and time. Come and join us!

Termin kolejnego spotkania:
18 квітня/kwietnai/April, 16.00
Бібліотека/Biblioteka/Library ul. Kasprowicza 12

Strażacy, fotografia i wiosenne porządki – sprawdź co raciborska biblioteka przygotowała w tym tygodniu

Nadchodzący tydzień w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Ryszarda Kincla w Raciborzu zapowiada się interesująco. Odbędą się warsztaty fotograficzne, pokaz filmowy, darmowa wymiana ubrań i spotkanie dla kobiet z Anną Sochą. Tatusiów z pociechami biblioteka zaprasza do Klubu Ojca – gośćmi specjalnymi będą strażacy z raciborskiej komendy, którzy przeprowadzą kurs pierwszej pomocy i opowiedzą o swoim zawodzie.

22 marca, środa – Moc kobiecości, spotkanie z Anną Sochą
godz. 16.00 – Filia nr 2 Ostróg, ul. Bielska 12
godz. 18.00 – Biblioteka, ul. Kasprowicza 12

Zapraszamy panie na spotkanie z Anną Sochą, autorką poradnika „Moc kobiecości”. „Na jakim etapie życia jesteś? Brak Ci wiary w siebie? Czujesz się nie wystarczająca, może mało atrakcyjna? (…) Nie bardzo wiesz którą wybrać z dróg, w jaką stronę iść, tak by zaznać szczęści, miłości i radości. Może przeżywasz trudne chwile i wydaje Ci się, że nie ma wyjścia i nic się nie da zrobić? Że życie to pasmo nieszczęść, pogardy i wielkiego trudu, a może przepychania się przez to życie tak by mieć i być”.

23 marca, czwartek – Warsztaty fotograficzne Guma Chromianowa
godz. 16.00

Guma dwuchromianowa (lub po prostu guma) należy do jednej z pierwszych technik, które umożliwiły wiernie odtwarzanie rzeczywistości dzięki światłoczułej materii. Niezwykłość tej techniki polega na połączeniu pozornej prostoty (do naświetlenia pracy wystarczy słońce, a do wywołania – zwykła woda) ze złożonym procesem dobierania składników (guma arabska, dwuchromian potasu oraz pigment w odpowiednich proporcjach), ręcznym rozprowadzaniu emulsji światłoczułej na odpowiednio przygotowanym papierze i w końcu jej zmywaniu, by nadać ostateczny kształt dziełu.
Będzie to pierwsze spotkanie z cyklu, na którym uczestnicy w teorii i praktyce poznają technikę gumy chromianowej. Na kolejnych spotkaniach będziemy tworzyć własne fotografie.
Ilość miejsc ograniczona. Zapisy pod numerem 32 415 76 39.

24 marca, piątek - Biblioteczny Klub Filmowy
godz. 18.00

Na marcowym spotkaniu Bibliotecznego Klubu Filmowego projekcja filmu, którego główny bohater powraca na ekrany po 36 latach. Cała akcja w akompaniamencie silników odrzutowych. Obraz otrzymał aż 6 nominacji do Oskara, w tym za najlepszy film, scenariusz i dźwięk. Wydarzenie dla osób 16+.

25 marca, sobota – Ciuchowisko – wiosenne porządki
godz. 10.00-15.00

Wiosenne porządki, czyli darmowa wymiana ubrań w bibliotece. Inicjatywy darmowej wymiany ubrań cieszą się coraz większą popularnością na całym świecie. Tego typu akcje to krok w stronę ekologii - zamiast wyrzucać kupione rzeczy, które już się nam znudziły i zalegają w szefie - wymieniamy je!

25 marca, sobota – Klub Ojca

W marcu w Klubie Ojca wizyta raciborskich strażaków. Odbędzie się kurs pierwszej pomocy, zakończony wydaniem certyfikatu i pojawi się możliwość zajrzenia do wnętrza wozu strażackiego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025.

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności1 czerwca 202309:44

Ile zarabia się w miejskich spółkach w Raciborzu [ŚREDNIE WYNAGRODZENIA]

Ile zarabia się w miejskich spółkach w Raciborzu [ŚREDNIE WYNAGRODZENIA] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
29
red., fot. arch. portalu, UM, pixabay/Fz
Reklama
Aktualności31 maja 202309:39

Raport 998. Ciężarówka wjechała w tył toyoty [FOTO]

Raport 998. Ciężarówka wjechała w tył toyoty [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Pięć interwencji odnotowali strażacy z PSP Racibórz oraz okolicznych jednostek OSP w trakcie wtorkowej służby. Działania prowadzono w Rudniku oraz w Raciborzu. Sprawdź szczegóły.

red., fot. KP PSP Racibórz
Aktualności1 czerwca 202308:56

Gdzie jest prezydent? D. Polowy wolał Dzień Dziecka od sesji Rady Miasta

Gdzie jest prezydent? D. Polowy wolał Dzień Dziecka od sesji Rady Miasta - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
34
fot. oficjalny profil D. Wacławczyka, wiceprezydenta Raciborza, arch. redakcji
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności1 czerwca 202318:29

Zakręcony Dzień Dziecka na Jordanie [FOTO i WIDEO]

Zakręcony Dzień Dziecka na Jordanie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Setki dzieci przewinęły się dziś przez Park Jordanowski. Zorganizowano tu Dzień Dziecka w ramach obchodów Dni Raciborza 2023.

red., fot. w, M. Kościelniak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strony Partnerskie31 maja 202311:52

Nie ulegajcie pokusie etatu. Dzień Przedsiębiorczości w raciborskiej uczelni [FOTO i WIDEO]

Nie ulegajcie pokusie etatu. Dzień Przedsiębiorczości w raciborskiej uczelni [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Już po raz drugi we współpracy z magistratem Akademia Nauk Stosowanych w Raciborzu zorganizowała Dzień Przedsiębiorczości. W wydarzeniu wzięli udział zarówno studenci jak i uczniowie raciborskich szkół średnich.

red.
Reklama
Aktualności1 czerwca 202308:14

Festyn rodzinny i turniej piłkarski. Moc atrakcji w Nędzy

Festyn rodzinny i turniej piłkarski. Moc atrakcji w Nędzy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. (greh), fot. arch. portalu
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności1 czerwca 202321:42

SIDOR x S-AGE. Klasyka w elektronicznym brzmieniu w podziemiach wodociągów

SIDOR x S-AGE. Klasyka w elektronicznym brzmieniu w podziemiach wodociągów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
Racibórz:

Grali już w raciborskim Muzeum, a dziś, 1 czerwca, w ramach Dni Raciborza w ogromnych podziemnych wnętrzach filtrów powolnych z końca XIX w. To już drugie takie wydarzenie organizowane w Wodociągach Raciborskich. Wybrzmiała klasyka w elektronicznym ujęciu.

Jan Ptak
Reklama
Aktualności31 maja 202318:04

Piłkarska akcja czytelnicza w Markowicach

Piłkarska akcja czytelnicza w Markowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Biblioteka Racibórz
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.05.2023
26 maja 202309:55

Nasz Racibórz 26.05.2023

Nasz Racibórz 19.05.2023
19 maja 202307:46

Nasz Racibórz 19.05.2023

Nasz Racibórz 12.05.2023
11 maja 202319:06

Nasz Racibórz 12.05.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.