Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności9 marca 202317:07

Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości dla dr. Adama Szecówki z Raciborza

Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości dla dr. Adama Szecówki z Raciborza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

Raciborski naukowiec, działacz solidarnościowy, odebrał go w Zarządzie Regionu Śląsko-Dąbrowskiego „Solidarności”. 1 marca, podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, odebrał w Raciborzu złoty medal „Za zasługi dla więziennictwa”.

15 lutego 2023 r. w Zarządzie Regionu Śląsko-Dąbrowskiego „Solidarności” odbyła się ceremonia wręczenia Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości. - Uroczystość ma szczególny charakter. Także dlatego, że większość wyróżnionych stanowią kobiety. Bardzo dziękuję współautorom dzisiejszej uroczystości: dyrektorowi katowickiego IPN dr. Andrzejowi Sznajderowi i Eugeniuszowi Karasińskiemu - prezesowi Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Śląsko-Dąbrowskiego - powiedziała Agnieszka Lenartowicz-Łysik, doradca Prezydenta RP Andrzeja Dudy, która wręczyła medale.

- Szczególnie zwracam się do pań, żon działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych oraz wdów, które swoim wsparciem i opieką nad rodziną wspierały swoich mężów w ich działalności, często zagrożonej odpowiedzialnością karną, szczególnie w okresie stanu wojennego. To wy: żony, matki, córki, przeżywałyście obawy, strach i rozterki, gdy wasi mężczyźni podjęli się działalności opozycyjnej, a same również wielokrotnie tę działalność podejmowałyście. Bez was wielu z nas nie byłoby w stanie prowadzić swojej walki z komuną. W imieniu naszego stowarzyszenia składam wam wyrazy uznania, wdzięczności i szacunku za heroiczną postawę w owym ciężkim dla Polski czasie. Za wszystkie te działania wystąpiliśmy do pana prezydenta Andrzeja Dudy o uhonorowanie was tym zaszczytnym wyróżnieniem - mówił Eugeniusz Karasiński.

Dyrektor katowickiego IPN dr Andrzej Sznajder zaznaczył, że dla pracowników katowickiego IPN-u możliwość współorganizowania takiej uroczystości to wielki honor i zaszczyt. Uroczystość została zorganizowana przez Stow. Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Śląsko-Dąbrowskiego oraz katowicki Oddział IPN. Poza dr. Szecówką, medal otrzymało blisko 30 innych osób.

DR ADAM SZECÓWKA ważniejsze epizody z działalności zawodowo-społecznej /dla NSZZ SOLIDARNOŚĆ/ źródło: IPN

Dr Adam Szecówka w okresie swojej ponad 50-letniej pracy nauczyciela/wychowawcy i nauczyciela akademickiego prezentował zdecydowaną postawę patriotyczną i twórcze działanie na rzecz Ojczyzny. Jest autorem 179 publikacji naukowych, wydanych w Polsce i pięciu innych krajach, wygłosił ponad 150 referatów w kraju i za granicą. Zainicjował m.in. oryginalne resocjalizujące, wakacyjne studencko-uczniowskie obozy archeologiczne i akcje rewaloryzacji zespołów zabytkowych. Współredaguje wysoko punktowane dwa pisma fachowe. Do okresu stanu wojennego u przełożonych, czyli ówczesnego Prezesa Sądu Wojewódzkiego w Katowicach oraz Departamencie Spraw Nieletnich Ministerstwa Sprawiedliwości, był postrzegany jako wybitny fachowiec twórca i popularyzator nowatorskich metod resocjalizacji. Obdarzony wysokim autorytetem ze strony wychowanków i współpracowników miał dar przekonywania i moderowania sporów.

1. W czasie stanu wojennego jako, jedyny w kraju, bezpartyjny dyrektor i nauczyciel historii w wiodącej szkole resocjalizującej przy Zakładzie Poprawczym w Raciborzu, podległej Ministerstwu Sprawiedliwości, mimo zmasowanych wobec niego politycznych nacisków, szykan, groźby natychmiastowego zwolnienia z pracy, nie podpisał narzuconej przez gen. Michała Janiszewskiego z WRON, deklaracji natychmiastowego wystąpienia z NSZZ SOLIDARNOŚĆ.

2. Z tajnych dwu tomów akt dra A. Szecówki: MSW specjalnego znaczenia dot. SOS (sprawy operacyjnego sprawdzenia) Kryptonim HISTORYK Nr Ewid.53 401, udostępnionych przez IPN wynika, że A. Szecówka w okresie stanu wojennego miał założoną perlustrację korespondencji krajowej i zagranicznej. Inwigilacja wskazała na jego kontakty zagraniczne, ale dzięki wyczulonej ostrożności korespondentów nie przyniosła oczekiwanego pożytku dla Służby Bezpieczeństwa.

3. Przetrzymywany dwukrotnie w areszcie podczas wielogodzinnych przesłuchań i zastraszania przez funkcjonariuszy SB oraz w trakcie przeszukiwania pomieszczeń w zakładzie poprawczym, w domu (w obecności pilnowanych w narożu pokoju dzieci, ich babci i rodziców), w piwnicy, altanie na ogrodach działkowych nie ujawnił ukrytych materiałów bezdebitowych ani osób i struktur organizacyjnych podziemnego wspierania i kolportażu wydawnictw solidarnościowych.

4. Podczas kontroli, kilkunastoosobowej grupy, wysłanej przez Komisarza Wojskowego w Raciborzu A. Szecówka nie wykonał nakazu usunięcia portretu papieża Jana Pawła II z galerii postaci w pracowni historycznej. Na stwierdzenie wizytującego, że szkoła jest świecka i takie osoby nie mogą tu być eksponowane A. Szecówka poprosił o polecenie pisemne, oświadczając, że się od niego odwoła. Po czym dodał, że idąc rozumowaniem kontrolujących musiałby usunąć z pracowni wizerunki Mikołaja Kopernika, Stanisława Staszica, Hugona Kołłątaja, Piotra Ściegiennego a z pracowni polonistycznej ks, biskupa Ignacego Krasickiego. Pismo od Komisarza nie wpłynęło a portret Świętego dziś Jana Pawła II pozostał nie tknięty.

5. Nastały czasy odwetu i dalszego nękania, insynuacji, zastraszania. Trzykrotnie wzywano A. Szecówkę do bezpośredniego przełożonego, czyli nowego Prezesa Sądu Wojewódzkiego w Katowicach. Rozmowy z kilkunastoosobową grupą z SW przypominały procedurę i traumatyczną formę przesłuchań przez SB. Pojawiły się kolejne naciski i groźby. A. Szecówka potwierdził swoją niezłomność. Nie wstąpił do PZPR, ani do nowych związków zawodowych, które w środowisku pracy oceniał krytycznie. Zarzucano mu nadto, że w ramach działalności w Polskim Towarzystwie Historycznym organizował konferencje dla nauczycieli historii. Ich celem było usuwanie białych plam i dążenie do prawdy w kształceniu historycznym. W rozległej gablocie NSZZ SOLIDARNOŚĆ, popularyzował polskojęzyczną literaturę historyczną bezdebitową i periodyki z Zachodu np. paryską KULTURĘ, londyński PULS zawierające odmienne od komunistycznych, interpretacje i faktografię. Na konferencje byli zapraszani naukowcy z zakresu historii najnowszej.

6. Tuż przed narzuceniem stanu wojennego, w trakcie studiów podyplomowych w WSPS (obecnie Akademia Pedagogiki Specjalnej) w Warszawie, A. Szecówka był inicjatorem i autorem solidaryzującego przesłania strajkowego do studentów Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarniczej w Warszawie. 2.12.1981 zostali oni brutalnie spacyfikowani przez oddziały ZOMO. Były to wstępne kroki do ogłoszenia stanu wojennego i test na reakcję społeczną wobec zachowań ZOMO. Kopie wspomnianego przesłania, przejęte przez SB, były przedmiotem szczegółowych dochodzeń i mocno obciążały autora.

7. W wyniku zabiegów represyjnych wobec A. Szecówki został on pozbawiony stanowiska dyrektora szkoły (po 13 latach wzorowego kierowania placówką). Próby pozbawienia go wykonywania zawodu nauczycielskiego zakończyły się fiaskiem. Jednakże jako nauczyciel historii w zakładzie poprawczym oraz pracownik naukowo-dydaktyczny w Uniwersytecie Wrocławskim z pasją kontynuował swoją, ponad 50-letnią, misję edukacyjno-badawczą zyskując szacunek ze strony młodzieży szkolnej oraz akademickiej a także współpracowników.

Autor: red., Fot. Krzysztof Łojko/IPN, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 marca 202322:23

Spór wokół strzelnicy, dziurawe drogi i starta na amen Opawska

Spór wokół strzelnicy, dziurawe drogi i starta na amen Opawska - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
14
Racibórz:

Temat strzelnic – przy Łąkowej, w parku Zamkowym i na Głubczyckiej – zdominował poniedziałkowe obrady komisji budżetowej. Było też o remontach dróg i pożytkach z programu 500+.

(greh)
Reklama
Aktualności30 marca 202315:58

Największy na świecie dzwon budowała firma z okolic Raciborza [FOTO i WIDEO]

Największy na świecie dzwon budowała firma z okolic Raciborza [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Jak dotąd jego wyjątkowe brzmienie miało szansę usłyszeć zaledwie kilkanaście osób. To polscy ludwisarze, odlewnicy i specjaliści w zakresie akustyki i automatyki dzwonów – twórcy największego kołysanego dzwonu na świecie, noszącego nazwę Vox Patris. Premierowo, dla nieograniczonego grona słuchaczy i widzów, 55-tonowy Głos Ojca rozbrzmi w Wielkanocną Niedzielę.

materiał nadesłany
Reklama
Reklama
Reklama
Sport29 marca 202319:00

Na marzenia nigdy nie jest za późno

Na marzenia nigdy nie jest za późno - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

We współczesnym świecie dyscyplin sportowych jest bardzo wiele. Jedną z nich jest golf. I choć na pierwszy rzut oka wydaje się on dyscypliną raczej nie dla każdego, to przy bliższym poznaniu dużo zyskuje. Przekonał się o tym pochodzący z Bolesławia, a obecnie mieszkający w Ocicach, Krzysztof Tomaszek (na zdj.), który postanowił podzielić się z nami historią tego, jak został golfistą.

(greh), fot. archiwum K. Tomaszka
Aktualności29 marca 202317:06

Gmina Rudnik skarży się na drogi. Radny Mikołajczyk interpeluje

Gmina Rudnik skarży się na drogi. Radny Mikołajczyk interpeluje - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
17
Powiat:

Radny powiatowy PiS nie krył żalu do starosty, że w tej kadencji nic się nie dzieje wokół drogi Brzeźnica-Ligota Książęca. - To porażka zarządu, katastrofa - podsumował, składając obszerną interpelację.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 marca 202308:50

Ruszyły wypłaty trzynastek z ZUS

Ruszyły wypłaty trzynastek z ZUS - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego, fot. pixabay.com/mwitt1337
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Aktualności28 marca 202300:01

Raciborskie Muzeum ma już 95 lat

Raciborskie Muzeum ma już 95 lat - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

9 grudnia 2022 roku odbyły się w siedzibie Muzeum w Raciborzu uroczyste obchody 95-lecia istnienia tej ważnej dla miasta instytucji. W tym dniu siedzibę muzeum odwiedzili licznie przybyli goście, wśród których znaleźli się między innymi przedstawiciele władz zarówno państwowych jak i regionalnych, oraz delegacje z zaprzyjaźnionych muzeów.

materiał płatny
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 24.03.2023
23 marca 202320:30

Nasz Racibórz 24.03.2023

Nasz Racibórz 17.03.2023
16 marca 202320:30

Nasz Racibórz 17.03.2023

Nasz Racibórz 10.03.2023
10 marca 202308:25

Nasz Racibórz 10.03.2023

Nasz Racibórz 03.03.2023
10 marca 202308:24

Nasz Racibórz 03.03.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.