Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności6 marca 202312:54

Raciborskie PK bierze w leasing nowe autobusy. Darmowa komunikacja jeszcze nie teraz

Raciborskie PK bierze w leasing nowe autobusy. Darmowa komunikacja jeszcze nie teraz - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Dwa pierwsze wozy Solaris Urbino 12 przyjadą w sierpniu, dwa kolejne w październiku. Wartość pięcioletniej umowy to 5,9 mln zł netto (7,27 mln zł brutto). Przedwyborcza obietnica prezydenta Polowego o darmowej komunikacji musi jeszcze poczekać. - Jesteśmy na etapie analiz - powiedział dziś, 06.03., włodarz na krótkiej konferencji z prezesem PK Bogdanem Gawliczkiem.

Po pięciu latach miejskie PK będzie mogło wykupić Solarisy Urbino 12 za 5 proc. ich wartości. Do tego czasu miesięczna rata netto wyniesie około 22 tys. zł od jednego pojazdu (w tym koszty obsługi). Będą to pierwsze niskopodłogówki we flocie spółki z ul. Adamczyka, na 85 miejsc każda, wyposażone w klimatyzację, monitoring oraz systemy liczenia pasażerów i informacji. Przewidziane są na najbardziej obciążone linie 11 i 12.

PK spodziewało się niższej oferty. Założyło 4,47 mln zł netto (5,5 mln zł brutto). Oferta konsorcjum Solaris/PKO Leasing wyniosła 5,9 mln zł (7,27 mln zł brutto). Mimo to zdecydowano się na rozstrzygnięcie postępowania.

Przedwyborcza obietnica Dariusza Polowego o bezpłatnej komunikacji nie zostanie na razie spełniona, choć, jak można było usłyszeć, temat jest analizowany, a "dotychczasowe okoliczności temu nie sprzyjały". Na pocieszenie dodajmy, że nie jest również planowana podwyżka cen biletów.

Tych PK sprzedaje miesięcznie ok. 80 tys. (w czasie pandemii 20 tys.), a około 60 proc. pasażerów jest uprawnionych do bezpłatnych przejazdów już teraz.

W opinii prezesa Gawliczka komunikacja miejska wraca w Raciborzu na dobre tory o czym świadczy 70-80 proc. zapełnienie niektórych linii.

Flota PK to obecnie 18 autobusów z SOR Libchavy. Czeskie wozy zakupione w latach 2010-2011 okazały się bardzo żywotne. Mają przebieg po 700 tys. km, ale dziś ich serwis wiąże się z coraz większymi kosztami. PK musi więc modernizować tabor. Cztery leasingowane solarisy to pierwsze nowe autobusy, które trafią do Raciborza od ponad dekady. Po drodze, w 2017 r., wzięto w leasing trzy używane SOR-u. Właśnie je spłacono.

Solaris Urbino 12 – niskopodłogowy autobus miejski z serii Solaris Urbino produkowany od 1999 r. przez polskie przedsiębiorstwo Solaris Bus & Coach w Bolechowie-Osiedlu koło Poznania. W 2014 r. zaprezentowano IV generację modelu.

W latach 2010-2012 PK, pod sterami Krzysztofa Kowalewskiego, w kadencji Mirosława Lenka, zakupiło 18 SOR-ów, 12 dużych i 6 małych. Inwestycję wsparto środkami z UE i rządowymi. Wkład własny miasta to 10 proc. Wozy do dziś stanowią trzon miejskiej floty.

autobusy06032023

2023 prezydent Dariusz Polowy oraz prezes Bogdan Gawliczek informują o umowie na 5-letni leasing czterech nowych solarisów

img-6794

 

Autor: red., fot. Solaris, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności23 maja 202422:32

Ciężarowy mercedes dachował przy DK 78 w Chałupkach

Ciężarowy mercedes dachował przy DK 78 w Chałupkach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
red., fot. policja śląska, grupa 112
Reklama
Aktualności24 maja 202413:50

Strażackie święto na raciborskim Rynku [FOTO i WIDEO]

Strażackie święto na raciborskim Rynku [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W piątek, 24.05., na raciborskim Rynku odbyły się powiatowe obchody Dnia Strażaka. W ich trakcie wręczono awanse i odznaczenia.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności23 maja 202423:23

Królewna Śnieżka na 50. urodziny Przedszkola nr 11

Królewna Śnieżka na 50. urodziny Przedszkola nr 11 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W tym roku mija 50 lat od otwarcia Przedszkola nr 11 przy ul. Jana, znanego jako ZEW-owskie. W roku jubileuszowym w Raciborskim Centrum Kultury dzieci wystawiły Królewnę Śnieżkę.

Jan Ptak
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.