Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności1 marca 202308:11

Służba zdrowia w gminie Rudnik na rozdrożu. Brakuje medyków

Służba zdrowia w gminie Rudnik na rozdrożu. Brakuje medyków - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Rudnik:

- Jednym z bardzo istotnych zadań jakie realizuje lokalny samorząd wobec swoich mieszkańców to bezpłatny dostęp do podstawowej opieki medycznej. Na terenie naszej gminy posiadamy 3 ośrodki zdrowia: w Rudniku, Łubowicach i Szonowicach, które działają w ramach Samodzielnego Publicznego Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego - napisał we wstępie do oświadczenia wójt Piotr Rybka. Dalej to już cała lista problemów związanych z funkcjonowaniem tutejszych ośrodków. Całe oświadczenie poniżej.

Po otrzymaniu informacji o zmianach kadrowych (przejście na emeryturę 3 osób, w tym dyrektora zakładu, zmniejszenie godzin pracy jednego z lekarzy, średnia wieku zatrudnionych pracowników), trudnościami związanymi z pozyskaniem nowych lekarzy do pracy w ośrodkach oraz trudności finansowych w związku ze wzrostem cen energii, usług i płac, a także obecnej sytuacji związanej z obowiązkiem zapłacenia kary finansowej na rzecz NFZ po przeprowadzeniu kontroli w SPZLA, Urząd Gminy w Rudniku podjął działania mające na celu zachowanie ciągłości realizacji podstawowej opieki medycznej na rzecz mieszkańców.

W tym celu w ostatnich tygodniach poprzedniego roku zwołano Radę Społeczną działającą przy SPZLA, odbyły się spotkania konsultacyjne z radnymi. Działalność i sytuacja SPZLA była głównym tematem ubiegłotygodniowego posiedzenia Komisji zdrowia, oświaty, kultury, opieki społecznej, prawa i porządku publicznego oraz ochrony przeciwpożarowej, podczas której dyrektor SPZLA Pan Dr Marek Duda omówił sprawozdania z działalności ośrodków, a także przedstawił obecną sytuację i problemy z jakimi w nadchodzącym czasie trzeba będzie stawiać czoła.

Ogromnym problemem, z którym borykają się nie tylko nasze ośrodki, ale wszystkie Ośrodki Zdrowia w naszym powiecie i większość w kraju, to ogromne trudności w pozyskaniu młodej i doświadczonej kadry lekarskiej do pracy w POZ, zwłaszcza na terenie gmin wiejskich. Wzrost kosztów energii, usług i płac powoduje znaczne zmniejszenie zysku z działalności leczniczej zakładu, a dodatkowe obciążenie zobowiązaniami (kara NFZ) w znaczny sposób wpływa na bilans finansowy. Niskie zyski powodują, iż zainteresowanie potencjalnych kandydatów na stanowiska lekarskie stają się finansowo nieatrakcyjne.

W obliczu powyższych problemów i zagrożeń, priorytetem dla Urzędu Gminy jest szukanie rozwiązania gwarantującego zachowanie ciągłości i jakości świadczonych usług zdrowotnych dla swoich mieszkańców. Jednym z takich rozwiązań jest przekształcenie publicznego zakładu w niepubliczny zakład opieki zdrowotnej, gdzie podmiot prywatny odpowiedzialny będzie za realizowanie w imieniu gminy nieodpłatnej podstawowej opieki zdrowotnej, zabezpieczenie kadry lekarskiej i pielęgniarskiej, zawieranie kontraktu z NFZ-tem na świadczenia zdrowotne oraz będzie odpowiedzialny za zabezpieczenie finansowe jednostki. Udzielane przez NZOZ świadczenia zdrowotne w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej w ramach kontraktu są dla mieszkańców bezpłatne, ponadto podmiot prywatny w celu podniesienia swojej atrakcyjności planuje prowadzić tzw.” Opiekę koordynowaną w POZ”, w ramach której mieszkańcy/pacjenci będą mieli zapewniony dostęp do lekarzy specjalistów: kardiologa, pulmonologa w miejscowych ośrodkach zdrowia.

W najbliższym czasie wspólnie z Radą Społeczną SPZLA oraz Radą Gminy po dokonaniu analizy wszystkich danych, propozycji, podjęta zostanie decyzja o wybraniu kierunku działania, które zagwarantuje ciągłość świadczenia podstawowej opieki zdrowotnej mieszkańcom na kolejne lata.

Pragnę podkreślić, iż niezależnie od sytuacji czy rudnickie ośrodki pozostaną w obecnym kształcie, czy też ulegną przekształceniu, obecni lekarze oraz personel pielęgniarski mają możliwość pozostania na swoich stanowiskach pracy, tak by zapewnić płynność działalności w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych. Dodatkowo podmiot prywatny posiada możliwość rozszerzenia oferty o nowych specjalistów w zależności od lokalnych potrzeb i możliwości kontraktowania przez NFZ usług specjalistycznych.

Celem zdementowania wszelkich niedomówień, przekłamań i nadinterpretacji jakie nie raz krążą w opinii publicznej, żaden z budynków SPZLA nie zostanie sprzedany. Ponadto sprzedaż byłaby z punktu interesu gminy nielogiczna i finansowo sprzeczna, gdyż przeprowadzone w ostatnich latach termomodernizacje i projekty OZE posiadają przez okres 5 lat tzw. „trwałość projektu” i przy sprzedaży takiego budynku, gmina byłaby zmuszona zgodnie z regulaminem dofinansowanie proporcjonalnie zwrócić.

Wraz z pracownikami urzędu, Radą Społeczną SPZLA oraz Radą Gminy Rudnik staramy się, aby wszystkie działania w tematyce rudnickich ośrodków zdrowia prowadzone były w duchu otwartości i szczerego szukania optymalnego i stabilnego rozwiązania będącego akceptowalną alternatywą dla mieszkańców i osób korzystających z podstawowej opieki zdrowotnej w gminie Rudnik wobec działającego dziś w formie zakładu w formie publicznej.





Autor: UG Rudnik, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności30 sierpnia 202615:44

Dożynkowy korowód ruszył z Pogrzebienia. Święto plonów trwa w Kornowacu [FOTO i WIDEO]

Dożynkowy korowód ruszył z Pogrzebienia. Święto plonów trwa w Kornowacu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Z Pogrzebienia wyruszył dziś, 30 sierpnia, barwny korowód dożynkowy, który jest jednym z głównych punktów Święta Plonów Powiatu Raciborskiego i Gminy Kornowac. Gospodarze dożynek sołeckich przywieźli korony żniwne z całego powiatu, a w wydarzeniu uczestniczą samorządowcy i mieszkańcy regionu. Starostami są Dagmara i Adrian Krzemieniowie. Adrian prowadzi z rodzicami kornowacką piekarnię.

red.
Reklama
Reklama
Aktualności29 sierpnia 202617:00

Racibórz zamienił się w wielkie laboratorium. V Festiwal Odkrywców przyciągnął całe rodziny [FOTO i WIDEO]

Racibórz zamienił się w wielkie laboratorium. V Festiwal Odkrywców przyciągnął całe rodziny [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Centrum Raciborza na kilka godzin zamieniło się w ogromne, interaktywne laboratorium. W sobotę, 29 sierpnia, odbyła się jubileuszowa, piąta edycja Festiwalu Odkrywców, który przyciągnął mieszkańców regionu spragnionych naukowych eksperymentów, nowych technologii i niecodziennych spotkań z wiedzą.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Sport29 sierpnia 202623:34

Kids Challenge 2026 w Zawadzie Książęcej za nami [FOTO]

Kids Challenge 2026 w Zawadzie Książęcej za nami [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Nędza:

Na obiekcie LKS Zgoda Zawada Książęca odbył się turniej młodzieżowy Kids Challenge 2026. Rozgrywkom od pierwszego gwizdka towarzyszyła wysoka intensywność – nie brakowało odważnych strzałów z dystansu, szybkich kontrataków oraz znakomitych interwencji bramkarskich. Spotkania trzymały w napięciu do ostatnich minut.

Oskar Tomeczek
Reklama
Aktualności30 sierpnia 202611:13

Muzyka filmowa wypełniła sobotni wieczór na zamku

Muzyka filmowa wypełniła sobotni wieczór na zamku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. G. Nowak/Zamek Piastowski
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 28.08.2026
27 sierpnia 202617:00

Nasz Racibórz 28.08.2026

Nasz Racibórz 21.08.2026
20 sierpnia 202622:20

Nasz Racibórz 21.08.2026

Nasz Racibórz 14.08.2026
14 sierpnia 202608:43

Nasz Racibórz 14.08.2026

Nasz Racibórz 07.08.2026
6 sierpnia 202620:53

Nasz Racibórz 07.08.2026

Zobacz wszystkie
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.