Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności28 lutego 202320:16

Raciborska poczekalnia jest teraz w Mc Donald's. Debata o nowych funkcjach dla dworca

Raciborska poczekalnia jest teraz w Mc Donald's. Debata o nowych funkcjach dla dworca - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Debata nad temat zagospodarowania nowego raciborskiego dworca odbyła się dziś w sali konferencyjnej hotelu Polonia. Wzięli w niej udział naukowcy z Politechniki Śląskiej.

W debacie, na zaproszenie władz miasta, wzięli udział Marzena Oleksiuk z PKP oraz dr inż. arch. Agnieszka Bugno-Janik i dr inż. arch. Marek Janik, oboje z Politechniki Śląskiej.

- Na zagospodarowanie dworca patrzymy w szerokiej perspektywie zarówno pod kątem przestrzennym, bo jest on mocno wpisany w śródmieście jak i funkcjonalnym, bo dzisiejsze dworce pełnią nie tylko funkcje kolejowe. Poza miejscem rozwojowym, wspierającym biznes i organizacje, zbliżającym samorząd do mieszkańców, należy tu także stworzyć atrakcyjne miejsce dla młodzieży, bo dzisiaj poczekalnią dla PKP i PKS-u jest Mc Donald's - mówił na wstępie wiceprezydent Dawid Wacławczyk, któremu powierzono wypracowanie funkcji, jakie mają być wprowadzone na 700 m kw. powstającej budowli.

Taką powierzchnię zobowiązało się wydzierżawić od PKP miasto. Ta decyzja ratusza sprawiła, że kolej zdecydowała się zbudować większy dworzec niż pierwotnie planowano. Miejskie pomieszczenia to parter w miejscu dawnych kas oraz lokale na parterze i piętrze w skrzydle, gdzie dawniej był zegarmistrz. Odpowiednie zagospodarowanie nowego dworca - jak przekonywał dr Janik - to szansa na ożywienie tego rejonu śródmieścia, m.in. poprzez odtworzenie dawnych funkcji ulicy Mickiewicza (przed wojną Bahnhofstrasse).

W dużych metropoliach, np. w Katowicach czy Krakowie, taką rolę spełniają dworcowe galerie. W mniejszych miastach, takich jak Racibórz, powstają centra przesiadkowe, strefy co-workingu, stacje młodych, urban laby i przestrzenie komercyjne. - Przyglądamy się, jak to funkcjonuje u innych - nie krył Wacławczyk, wskazując, że ratusz szuka dobrych praktyk. Przykłady pokazała dr Bugno-Janik. Cel to głębsza integracja społeczna, w tym pokoleń.

Debatę i przebieg części warsztatowej komentuje wiceprezydent Dawid Wacławczyk: - Nowy dworzec kolejowy to największa inwestycja na terenie centrum miasta w skali kilkudziesięciu lat. Staramy się więc dołożyć wszystkich sił, by miejsce to odpowiadało potrzebom jego przyszłych użytkowników, którymi będą nie tylko podróżni, ale wszyscy mieszkańcy. Widzimy tu miejsce dla spotkania się samorządu z biznesem, nauką, organizacjami pozarządowymi i mieszkańcami oraz nowoczesną strefę młodych. Dzięki temu, że od ponad roku pracujemy wraz z zespołem urzędników i dyrektorów jednostek nad tym projektem, wiemy też, że projektując wnętrza dworca i nadając im nowe funkcje – musimy myśleć nie tylko o bryle budynku, ale także o jego bardzo szerokim otoczeniu. Dlatego z urbanistami z Politechniki Śląskiej, dr. inż. Agnieszką Bugno – Janik i dr. inż. Markiem Janikiem pracujemy nad koncepcją zagospodarowania obszaru od ulicy Mickiewicza, poprzez Plac Dworcowy, tereny wzdłuż ulicy Kolejowej i Nowomiejskiej, aż po obszar położony nad Odrą. Nowy Dworzec to nowa szansa dla osi komunikacyjnej Plac Dworcowy – Rynek, dla ulicy Batorego, dla linii komunikacyjnej sięgającej aż do ronda z pomnikiem Matki Polki a kiedyś kładki łączącej rynek z zamkiem. Dyskusja o dworcu każe myśleć i drogach rowerowych, zastanowić się nad uspokojeniem ruchu, a być może likwidacji nieatrakcyjnego parkingu i zamienienia go w atrakcyjny zielony deptak - uważa wiceprezydent.

- Po warsztatach wewnętrznych i wyjazdach studyjnych (np. Impact Laby w Lizbonie, Urban Lab w Rzeszowie, czy na zrewitalizowany dworzec w Żorach) dziś przyszedł czas na rozpoczęcie intensywnego dialogu z przyszłymi użytkownikami dworca. Bardzo cieszę się z tego, że w dzisiejszych warsztatach wzięła udział liczna grupa aktywnych mieszkańców, wywodzących się ze świata nauki i biznesu oraz ze środowisk kulturalnych i pozarządowych. Chcemy by projekt dworca był projektem nas wszystkich, nie tylko urzędników. Przyszliśmy na warsztaty z ogólnym zarysem koncepcji dworca, który przewiduje miejsce m.in. dla urban labu, przestrzeni coworkingowej, inkubatora biznesu, strefy NGO oraz atrakcyjnej „odpoczywalni” dla młodych, którą chce zagospodarować nasza biblioteka i jedno ze stowarzyszeń promujących e-gaming. Ale dzięki dzisiejszym warsztatom pojawiły się także nowe pomysły i nowe sugestie. Zapamiętałem np. miejsce do resetu higienicznego dla osób dojeżdżających tu na rowerze lub chcących się przebrać pomiędzy aktywną wycieczką a wyjściem na koncert czy imprezę kulturalną. Pojawiły się nowe pomysły na strefę dla młodzieży i znalezienie przestrzeni dla sztuki. Wspólnie z PKP musimy zadbać o rowerzystów, a ze specjalistami od komunikacji – o wplecenie dworca a system ścieżek rowerowych i poprawienie komfortu pieszych. Szczegółowy raport przedstawimy w ciągu najbliższych 2 tygodni. Niezależnie od dzisiejszych warsztatów strategicznych, serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych do udziału w otwartych, lecz bardzo konkretnych warsztatach architektonicznych, które odbywać się będą w drugiej połowie marca. Zaprosimy na nie w formie odrębnego komunikatu! - dodaje.

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport11 maja 202522:01

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Piłkarskie rozgrywki z każdym weekendem zbliżają się do ostatecznych rozstrzygnięć. Jedni mogli cieszyć się z wygranej, inni musieli przełknąć gorzką pigułkę porażki. Sprawdź wyniki i tabele od II ligi do C klasy Podokręgów Racibórz i Rybnik i dowiedź się, jak poradziła sobie ekipa, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 09.05.2025
11 maja 202511:00

Nasz Racibórz 09.05.2025

Nasz Racibórz 25.04.2025
24 kwietnia 202516:50

Nasz Racibórz 25.04.2025

Nasz Racibórz 18.04.2025
17 kwietnia 202522:23

Nasz Racibórz 18.04.2025

Nasz Racibórz 11.04.2025
14 kwietnia 202520:31

Nasz Racibórz 11.04.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.