Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności21 lutego 202319:24

Wyobraźnia wyceniania na miliony, czyli co dalej z zielonymi płucami Ostroga?

Wyobraźnia wyceniania na miliony, czyli co dalej z zielonymi płucami Ostroga? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Miał być milion, jest sześć. Projekt zielone płuca Ostroga rozbudził nadzieje, ale brakuje pieniędzy, by je spełnić. Kolejna odsłona dyskusji na forum Rady Miasta.

Tematem dyskusji na poniedziałkowej komisji budżetu Rady Miasta była informacja prezydenta w sprawie założeń i sposobu realizacji projektu „Zielone płuca Ostroga”. Jej przedstawieniem zajął się naczelnik Wydziału Komunalnego, Piotr Glapa. Wcześniej mówiono tym na środowej komisji oświaty. Zielone płuca Ostroga to obszar rekreacyjny z tężnią, małą architekturą i zielenią urządzoną. Projekt wygrał głosowanie w budżecie obywatelskim, zdobywając milion złotych. Realizacja według kosztorysu to jednak 6 mln zł. Miastu brakuje pieniędzy na wdrożenie zadania do realizacji. Czytaj także: Zielone Płuca Ostroga za 6 mln zł. Alternatywa to las kieszonkowy

- Celem było stworzenie nowego parku, poprawienie estetyki tego miejsca. Wnioskujący uzasadniali projekt jako taki, który ma na celu poprawę jakości powietrza i niwelowanie miejskiej wyspy ciepła. Stworzeniem koncepcji zajęli się studenci ówczesnej PWSZ – rozpoczął prezentację raciborski urzędnik.

- Od lata mamy taką tendencję do opracowywania niezwykle drogich koncepcji – zaczął przewodniczący komisji, były prezydent Mirosław Lenk. - Park Jordanowski rodził się w ogromnych bólach. Udało się zdobyć prawie 90% środków z zewnątrz. Fajnie, że udało się do tego też dołączyć partycypację społeczną. Teraz to wszystko się skończyło i cieszy, że się udało. Tutaj mamy jednak nieco inny przypadek. Mieliśmy budżet obywatelski, który był ograniczony do 1 mln złotych. Taki był zamysł wnioskodawcy. Później, z takich czy innych przyczyn, kwota wzrosła drastycznie. Tak jednak bywa, jeśli da się studentom przygotować koncepcję. Oni mają nieograniczoną wyobraźnię. Należy teraz poczynić kroki, by zrealizować projekt, bo to jednak wygrany głosowania. Ludzie tego wymagają. Realizujemy jednak także inne projekty, drogie, szczególnie w utrzymaniu. Racibórz do jednak nie metropolia pokroju Krakowa czy Warszawy i nie musi mieć wszystkiego. Nie wyobrażam sobie jednak, że ten projekt miałby nie zostać zrealizowany. Jak sobie to wyobrażamy? Spotkanie, o którym była mowa, które ma się odbyć 7 marca, to dobry pomysł. Trzeba poinformować mieszkańców i inne zainteresowane osoby. Jaki jednak jest plan na ten projekt? - mówił przewodniczący.

- Kluczowa będzie realizacja dialogu społecznego, bo nadzieje z całą pewnością zostały rozbudzone. Taki jednak był tez zapis samego projektu, który wskazywał, że trzeba było się oprzeć na studentach. Myślę, że teraz pokazano rozwiązania, które są brane pod uwagę. Ci, którzy przyjdą na spotkanie z pewnością będą mieli swoje pomysły. Jednym z nich jest mniejsze przeznaczenie środków na rekreację, a więcej na zieleń. Ważne jednak jest ustalenie granicy i powiedzenie, że mniej już nie zrobimy. Niemożliwe jest całkowite zablokowanie inwestycji. Trzeba jednak zauważyć, że wzrost cen dotknął nie tylko tego zadania, ale wszystkich – stwierdził włodarz miasta.

Do dyskusji dołączył radny Marian Czerner. - Czy brane jest pod uwagę etapowanie projektu? - dociekał. - Pracujemy nad tym. Nie wiem, czy państwo zauważyli, ale projekt wymaga pewnych twardych rozwiązań. Etapowanie jest możliwe, ale wydaje mi się, że nie tędy droga. Opracowaliśmy projekt bardzo fajny, ale taki, który budowało się do teraz. To jednak odbiega od tego co pojawia się w innych częściach Europy. Mam nadzieję, że uda nam się na spotkaniu wydobyć clou sprawy i dążyć do realizacji przy wykorzystaniu środków zewnętrznych – odparł Piotr Glapa. W środę mówił o tańszych lasach kieszonkowych.

- Sam głosowałem na ten projekt i wiem, że wnioskodawcy, których znam, nie są za tym, by powstało coś o wiele mniejszego. Pokazaliśmy koncepcję rozbudowy H2Ostróg i jest to ładne, może się ludziom podobać. Ale potem oni tego wymagają, by realizować zgodnie z tym co widzieli wcześniej. Takie zachowania to błędy, ale popełnia je każdy, w tym ja. Idealnym przykładem tego będzie Brzezie, gdzie zdecydowałem o „puszczeniu” dokumentacji projektowej, a okazuje się, że teraz nas na to nie stać. Teraz to jest 6 mln, a za chwilę może się okazać, że będzie to 9 mln. Nas na to nie stać, nie damy tego rady utrzymać. Porozmawiajmy z wnioskodawcami i mieszkańcami, a jak trzeba, to uderzmy się w piersi. Rozbudzamy bowiem wielkie nadzieje w tej kwestii. Takie jest moje zdanie – mówił M. Lenk.

Autor: (greh), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności24 czerwca 202410:27

Tragedia w Pawłowie. Nie żyje 21-latka

Tragedia w Pawłowie. Nie żyje 21-latka - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/OSP Pawłów
Aktualności23 czerwca 202409:21

Pływadło 2024 na bis! Tak to wyglądało w Raciborzu [FOTO]

Pływadło 2024 na bis! Tak to wyglądało w Raciborzu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
fot. M. Kościelniak/J. Ptak
Reklama
Aktualności23 czerwca 202420:34

Park wodny w Tworkowie już czynny [FOTO i WIDEO]

Park wodny w Tworkowie już czynny [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
6
Krzyżanowice:

To drugi sezon nowoczesnego kąpieliska, zbudowanego dzięki wsparciu z programu Polski Ład. - W zeszłym roku chętnych było tak dużo, że bywały dni, kiedy nie wszystkich mogliśmy wpuścić - mówi wójt Grzegorz Utracki, zaliczając inwestycję do udanych i potrzebnych.

red.
Reklama
Reklama
Aktualności23 czerwca 202417:21

Tuje poszły z dymem w Tworkowie

Tuje poszły z dymem w Tworkowie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
red., fot. FB/Nasz Tworków
Aktualności23 czerwca 202420:51

Jest w orkiestrach dętych wielka siła. Parada w Tworkowie [FOTO i WIDEO]

Jest w orkiestrach dętych wielka siła. Parada w Tworkowie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W Tworkowie zorganizowano dziś, 23.06., IX Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych, tym razem w ramach Festiwalu Górnej Odry. O godz. 15.00 spod roszarni, dziś siedziby GOK-u, ruszyła parada.

(waw)
Reklama
Aktualności23 czerwca 202419:45

Niezidentyfikowany zapach w budynku przy Długiej

Niezidentyfikowany zapach w budynku przy Długiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności23 czerwca 202411:54

Rodzinne świętowanie z alpakami i kucykami

Rodzinne świętowanie z alpakami i kucykami - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany
Reklama
Sport23 czerwca 202401:04

Unia Racibórz kontra Naprzód Syrynia. Podział punktów na zakończenie sezonu [FOTO]

Unia Racibórz kontra Naprzód Syrynia. Podział punktów na zakończenie sezonu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W sobotę, 22.06., na boisku przy ulicy Srebrnej w Raciborzu rozegrano spotkanie XXX kolejki klasy okręgowej pomiędzy zajmującą dwunaste miejsce Unią a plasującym się na piątym miejscu Naprzodem Syrynia.

(greh)
Sport23 czerwca 202422:10

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama
Reklama
Aktualności24 czerwca 202412:24

Pożar garażu w Strzybniku

Pożar garażu w Strzybniku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/OSP Strzybnik
Reklama
Aktualności24 czerwca 202419:04

Odszedł Janusz Jona. Był działaczem Podokręgu Racibórz

Odszedł Janusz Jona. Był działaczem Podokręgu Racibórz - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu/ Katarzyna Kubik
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 21.06.2024
20 czerwca 202420:17

Nasz Racibórz 21.06.2024

Nasz Racibórz 14.06.2024
16 czerwca 202421:51

Nasz Racibórz 14.06.2024

Nasz Racibórz 07.06.2024
7 czerwca 202409:19

Nasz Racibórz 07.06.2024

Nasz Racibórz 31.05.2024
31 maja 202409:28

Nasz Racibórz 31.05.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.