Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności21 lutego 202319:01

Znudzeni powinni ponosić koszty

Znudzeni powinni ponosić koszty - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Kolejna dyskusja na forum raciborskiego samorządu, tym razem z wątkiem finansowym. Kto powinien ponosić koszty utrzymania zwierzęcia, jeśli właściciel jest nim znudzony?

Radni wysłuchali także wystąpienia Małgorzaty Malik-Kęsickiej, byłej szefowej raciborskiego schroniska. - Jak co roku uchwała trafiła do konsultacji. Pochyliliśmy się nad nią ze społecznikami i karmicielami. Z PK wychodzą różne zarządzenia odnośnie do schroniska. Odbyłam rozmowę z panem prezesem, który stwierdził, że to co ma w umowie, będzie wykonywał. Nie chodzi o duże rzeczy, ale ważne. Zaproponowaliśmy określenie opieki nad wolno żyjącymi kotami. W Kędzierzynie-Koźlu i Jastrzębiu w uchwałach widnieje dokładnie, na co może taki społecznik, karmiciel liczyć. Ci ludzie bardzo często kupują karmę za swoje pieniądze, płacą za weterynarza. Wiadomo, że nikt nie płaci pięciu tysięcy za operację dla bezdomnego kota, wtedy takie zwierzę poddaje się eutanazji, by nie cierpiało. Obecnie ceny poszły tak do góry, że nawet i ja mam długi u weterynarza. Chcielibyśmy więc, by w uchwale było jasno zapisane, gdzie taki opiekun powinien się zgłosić, by uzyskać fundusze lub zwrot. Jeśli w całym tym pakiecie pieniądze mają trafić do schroniska, to także i ono powinno się tym zajmować – mówiła.

M. Malik-Kęsicka zwróciła także uwagę na zapis dotyczącą czipowania czworonogów. - Czemu zapis dotyczy czipowania tylko psów? Kot to też zwierzę, które może się zgubić. Ustawa o ochronie zwierząt wyraźnie mówi, tylko ludziom się utarło w głowach, że tylko pies się może zgubić lub trafić do schroniska. To nieporozumienie – stwierdziła.

- Chciałem pani serdecznie podziękować, bo jest pani niezwykle oryginalna i wniosła do opieki nad zwierzętami w Raciborzu wiele dobrego – powiedział przewodniczący, po czym otworzył dyskusję w temacie.

- Odnosząc się do kwestii psów właścicielskich, będę stał na stanowisku, że jeśli schronisko ma służyć zwierzętom bezdomnym, to nie powinna mieć miejsca sytuacja, że jeśli komuś się zwierzak znudzi, to obarcza kosztami pozostałych mieszkańców. Ja sobie nie wyobrażam, że ktoś oddaje zwierzaka do schroniska lub wyrzuca – stwierdził prezydent Dariusz Polowy.

- Też jestem przeciwny, by otwierać schronisko na każde widzimisię człowieka, któremu zwierzę się znudziło. Tak być nie powinno, ale są sytuacje, że ktoś psa znajdzie i zechce przyprowadzić, a nie może, bo jest traktowany jako właściciel. Powinna być taka możliwość. Trzeba uregulować sytuacje, w których schronisko mogłoby zwierzaka przyjąć – odparł M. Lenk.

- W takim przypadku zasadnym będzie wpisanie do uchwały katalogu przypadków, kiedy takie przyjęcie byłoby możliwe – powiedział włodarz Raciborza. Głos zabrał także naczelnik Wydziału Komunalnego, Piotr Glapa (na zdj.). - W programie znajduje się zapis, że karma ma być wydawana karmicielom, ale muszą oni się zgłosić i być zapisani na liście prowadzonej przez PK. Dodatkowo schronisko ma podpisaną umowę z weterynarzem, który zajmuje się zdrowiem zwierząt umieszczonych w schronisku. Jeśli czipowanie kotów miałoby się zamknąć w kwocie, jaka była dotychczas, to możemy już teraz wpisać to do uchwały, która zostanie ostatecznie przedstawiona na najbliższej sesji – odparł naczelnik P. Glapa.

Naczelnik Wydziału Komunalnego powiedział także, że zmniejszone zostały środki na dokarmianie kotów wolno żyjących. - Kwota wpisana do uchwały okazała się błędna, 80 tys. to jednak za dużo – stwierdził. - To, ile pieniędzy pan przeznaczył na te koty? - dociekała Małgorzata Malik-Kęsicka. - 20 tys. złotych – odparł P. Glapa.

Odpowiedź zaszokowała byłą szefową raciborskiego schroniska. - Co panu te koty zawiniły, że nie chce im pan dać przynajmniej tyle co w tamtym roku, czyli 60 tys. zł? - grzmiała. Głos w temacie zabrał włodarz Raciborza. - Nie będę się odnosił bezpośrednio do zadanego przez panią pytania, bo w sztuce retorycznej można je zadawać różnie, ale mogę zapewnić, że jeśli w trakcie roku uda się zabezpieczyć finansowo schronisko, to jako pierwszy będę wnioskował, by ta kwota została zwiększona – stwierdził D. Polowy.

Autor: (greh), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności30 marca 202315:58

Największy na świecie dzwon budowała firma z okolic Raciborza [FOTO i WIDEO]

Największy na świecie dzwon budowała firma z okolic Raciborza [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Jak dotąd jego wyjątkowe brzmienie miało szansę usłyszeć zaledwie kilkanaście osób. To polscy ludwisarze, odlewnicy i specjaliści w zakresie akustyki i automatyki dzwonów – twórcy największego kołysanego dzwonu na świecie, noszącego nazwę Vox Patris. Premierowo, dla nieograniczonego grona słuchaczy i widzów, 55-tonowy Głos Ojca rozbrzmi w Wielkanocną Niedzielę.

materiał nadesłany
Aktualności28 marca 202322:23

Spór wokół strzelnicy, dziurawe drogi i starta na amen Opawska

Spór wokół strzelnicy, dziurawe drogi i starta na amen Opawska - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
14
Racibórz:

Temat strzelnic – przy Łąkowej, w parku Zamkowym i na Głubczyckiej – zdominował poniedziałkowe obrady komisji budżetowej. Było też o remontach dróg i pożytkach z programu 500+.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport29 marca 202319:00

Na marzenia nigdy nie jest za późno

Na marzenia nigdy nie jest za późno - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

We współczesnym świecie dyscyplin sportowych jest bardzo wiele. Jedną z nich jest golf. I choć na pierwszy rzut oka wydaje się on dyscypliną raczej nie dla każdego, to przy bliższym poznaniu dużo zyskuje. Przekonał się o tym pochodzący z Bolesławia, a obecnie mieszkający w Ocicach, Krzysztof Tomaszek (na zdj.), który postanowił podzielić się z nami historią tego, jak został golfistą.

(greh), fot. archiwum K. Tomaszka
Aktualności29 marca 202317:06

Gmina Rudnik skarży się na drogi. Radny Mikołajczyk interpeluje

Gmina Rudnik skarży się na drogi. Radny Mikołajczyk interpeluje - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
17
Powiat:

Radny powiatowy PiS nie krył żalu do starosty, że w tej kadencji nic się nie dzieje wokół drogi Brzeźnica-Ligota Książęca. - To porażka zarządu, katastrofa - podsumował, składając obszerną interpelację.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 marca 202308:50

Ruszyły wypłaty trzynastek z ZUS

Ruszyły wypłaty trzynastek z ZUS - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego, fot. pixabay.com/mwitt1337
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Aktualności28 marca 202300:01

Raciborskie Muzeum ma już 95 lat

Raciborskie Muzeum ma już 95 lat - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

9 grudnia 2022 roku odbyły się w siedzibie Muzeum w Raciborzu uroczyste obchody 95-lecia istnienia tej ważnej dla miasta instytucji. W tym dniu siedzibę muzeum odwiedzili licznie przybyli goście, wśród których znaleźli się między innymi przedstawiciele władz zarówno państwowych jak i regionalnych, oraz delegacje z zaprzyjaźnionych muzeów.

materiał płatny
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 24.03.2023
23 marca 202320:30

Nasz Racibórz 24.03.2023

Nasz Racibórz 17.03.2023
16 marca 202320:30

Nasz Racibórz 17.03.2023

Nasz Racibórz 10.03.2023
10 marca 202308:25

Nasz Racibórz 10.03.2023

Nasz Racibórz 03.03.2023
10 marca 202308:24

Nasz Racibórz 03.03.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.