Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności8 lutego 202320:35

Koniec marzeń o kanale Odra-Dunaj i porcie w Raciborzu. Czesi definitywnie odstąpili od projektu

Koniec marzeń o kanale Odra-Dunaj i porcie w Raciborzu. Czesi definitywnie odstąpili od projektu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Mocno promowany w Polsce projekt nie zostanie zrealizowany. Czesi definitywnie z niego zrezygnowali. Taka jest dzisiejsza decyzja ich rządu.

- Rząd zlikwidował rezerwy terytorialne dla korytarza wodnego Dunaj–Odra–Łaba. Decyzję potwierdził też minister transportu Martin Kupka (ODS). Zniesienie ochrony terytorialnej przyszłego przebiegu kanału oznacza de facto koniec tego projektu, który promował prezydent Miloš Zeman. Koalicja rządowa zobowiązała się do tego kroku w oświadczeniu programowym. Wicewojewoda śląsko-morawski Jakub Unucka (ODS) i burmistrz Ostrawy Tomáš Macura (ANO) z zadowoleniem przyjmują tę decyzję - informuje telewizja ct24.

Decyzja Czechów uderza w polskie plany użeglowienia Odry i połączenia jej z Dunajem. Promuje je PiS oraz samorządowcy. - Port Racibórz obsługiwałby przemysł z regionu Karwiny i Ostrawy. Należy podkreślić, że Czesi bardzo czekają na taką możliwość - pisał w 2018 r. w swojej dziesiątce programowej prezydent Dariusz Polowy. Stawiał sobie za cel "aktywne działania i maksymalne wsparcie realizacji projektu kanału Odra-Dunaj".

Dziś wielkie połączenie rzeczne stało się niemożliwe, a marzenia o porcie w Raciborzu można odłożyć na półkę (TUTAJ pobierzesz mapy z proponowanym po polskiej stronie przebiegiem kanału).

Minister Kupka nazwał projekt kanału megalomańskim i bezsensownym. Władze sąsiedniego kraju śląsko-morawskiego podniosły, że od początku popierały jedynie minimalistyczną koncepcję użeglowienia Odry do Bogumina. Dziś nawet taką opcję uznają za nieuzasadnioną, choć rząd czeski zapowiedział, że przygotuje studium ekonomiczne, transportowe i ekologiczne w tej kwestii.

Według analizy przygotowanej przez poprzedni gabinet Andreja Babisza projekt miał kosztować prawie 586 mld koron, czyli ponad 21 mld euro. Ekolodzy argumentowali, że korytarz zniszczyłby pozostałości względnie naturalnych ekosystemów Europy Środkowej i miałby znaczący negatywny wpływ na krajobraz i systemy wodne.

Minister rozwoju regionalnego Ivan Bartoš (Piraci) powiedział, że kanał jest martwy po decyzji rządu. - Projekt nie ma ekonomicznego sensu i stwarza ogromne zagrożenie dla krajobrazu i jego ekosystemów. Byłoby to ogromne marnotrawstwo środków publicznych i naszego bogactwa naturalnego - dodał. Podkreślił, że uwolnione grunty będą mogły być wykorzystane do sensownego rozwoju gmin.

- Bardzo cieszymy się z tej decyzji, o którą zabiegaliśmy w imieniu Ostrawy od lat. Dla nas oznacza to odblokowanie dużego obszaru pod dalszy możliwy rozwój miasta, ale przede wszystkim usunięcie poważnych zagrożeń ekologicznych, które wiązałyby się z budową i eksploatacją kanału - powiedział burmistrz Ostrawy Macura.

 

Autor: red., [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport27 czerwca 202623:54

Tropikalny finał baraży. Krzanowice odwróciły losy meczu i wywalczyły awans [FOTO]

Tropikalny finał baraży. Krzanowice odwróciły losy meczu i wywalczyły awans [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

W prawdziwie tropikalnych warunkach rozegrano finałowy mecz barażowy o awans do klasy okręgowej na sezon 2026/2027. Słupki rtęci przekraczały 30 stopni Celsjusza, a dodatkowym przeciwnikiem dla piłkarzy był palący bezlitośnie słońcem upał. Mimo wymagających warunków zarówno Start Pietrowice Wielkie, jak i KS 1905 Krzanowice zameldowały się na boisku przy ulicy Krawieckiej, gotowe do walki o jedno z najważniejszych zwycięstw w sezonie.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.06.2026
25 czerwca 202620:19

Nasz Racibórz 26.06.2026

Nasz Racibórz 19.12.2026
19 czerwca 202608:55

Nasz Racibórz 19.12.2026

Nasz Racibórz 12.06.2026
11 czerwca 202620:34

Nasz Racibórz 12.06.2026

Nasz Racibórz 05.06.2026
5 czerwca 202616:09

Nasz Racibórz 05.06.2026

Zobacz wszystkie
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.