Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności8 lutego 202311:04

Kolejna odsłona procesu oskarżonego o zabójstwo asp. Michała Kędzierskiego. Zginąć miał kto inny!

Kolejna odsłona procesu oskarżonego o zabójstwo asp. Michała Kędzierskiego. Zginąć miał kto inny! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Kolejna odsłona procesu zabójcy asp. Michała Kędzierskiego i kolejne zeznania prowadzące do wniosku, że funkcjonariusz zginął przypadkowo. Nie był celem Radosława Ś.

Sąd okręgowy w Rybniku wrócił do głośnej sprawy zabójstwa, 04.05.2021, asp. Michała Kędzierskiego z raciborskiej KPP. Do zdarzenia doszło na ul. Chełmońskiego. Na ławie oskarżonych raciborzanin Radosław Ś. To on tego dnia, przebrany za policjanta, nietrzeźwy, z użyciem nielegalnie nabytej broni, postrzelił śmiertelnie interweniującego funkcjonariusza.

Proces miał już kilka odsłon. Lutowa to przesłuchanie policjanta z Rybnika, który pilnował Radosława Ś., gdy ten ranny w nogę trafił do rybnickiego szpitala. Podczas rozmów miał usłyszeć, że celem nie był Michał Kędzierski, a konkubent byłej partnerki Ś., z którą ma syna. To jego właśnie szukał feralnego 4 maja na Chełmońskiego. Ofiar miało być zresztą więcej, łącznie cztery. Kto jeszcze? Tego nie wiadomo.

Pojawił się też wątek granatów, które rzekomo miały być w samochodzie Radosław Ś. i broni, z której strzelał. Ś. nabył ją "od Serbów".

Proces powoli zmierza do końca. Sąd - zgodnie z wnioskiem obrońcy - czeka jeszcze na uzupełnienie opinii biegłych psychiatrów i psychologów. Z dotychczasowej wynika, że 4 maja 2021 r. "poczytalność Ś. nie była zniesiona ani ograniczona w stopniu znacznym".

Następną rozprawę zaplanowano na 14 kwietnia. Zeznawać będzie biegły z zakresu balistyki.

Więcej o dotychczasowych rozprawach czytaj: To nie Michał Kędzierski miał zginąć! Kolejna odsłona procesu Radosława Ś.

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach, przypomnijmy, skierowała akt oskarżenia przeciwko Radosławowi Ś. o czyny kwalifikowane z art. art. 148 § 3 k.k.; art. 13 § 1 k.k. w zw. z art. 148 § 3 k.k.; art. 263 § 2 k.k.; art. 178 a § 1 k.k.; art. 63 ust. 3 w zw. z art. 63 ust. 1 i art. 53 ust. 2 Ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii w zw. art. 11 § 2 k.k. w zw. z art. 12 § 1 k.k. w zw. z art. 64 § 1 k.k. W dniu 6 lipca 2022 roku przed Sądem Okręgowym w Rybniku rozpoczął się przewód sądowy.

Postępowanie przygotowawcze zostało zainicjowane zdarzeniem z dnia 4 maja 2021 roku. Około godz. 8.00 dwaj funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu w osobach: mł. asp. Michał K. i sierż. Bogusław W., przeprowadzali interwencję wobec podejrzanego Radosława Ś. Wspierali ich dwaj inni policjanci z Zespołu Patrolowo – Interwencyjnego KPP w Raciborzu. Interwencja miała miejsce w Raciborzu przy ul. Chełmońskiego, a została podjęta w związku z nietypowym zachowaniem nieznanego wówczas jeszcze funkcjonariuszom Policji mężczyzny, który w przebraniu policjanta, w sposób wskazujący na to, że znajduje się pod wypływem alkoholu, poruszał się po mieście pojazdem marki Renault Scenic, a także zaczepiał nieznajome osoby.

Jak się później okazało mężczyzną tym był Radosław Ś. Podczas próby wylegitymowania mężczyzny, odwrócił się on gwałtownie z wyciągniętą w kierunku Michała K. bronią i co najmniej dwukrotnie strzelił do niego z bliskiej odległości. Nadto oddał strzały w kierunku dwóch pozostałych interweniujących funkcjonariuszy. W wyniku doznanych obrażeń mł. asp. Michał K. zmarł na miejscu zdarzenia. Sprawca został zatrzymany.

Radosławowi Ś. przedstawiono zarzut, że w dniu 4 maja 2021 roku w Raciborzu przy ul. Chełmońskiego, działając z zamiarem bezpośrednim pozbawienia życia funkcjonariusza publicznego mł. asp. Michała K., podczas pełnienia przez niego obowiązków służbowych związanych z ochroną bezpieczeństwa ludzi oraz ochroną bezpieczeństwa i porządku publicznego, podczas podejmowanej wobec niego interwencji i próby wylegitymowania, oddał bezpośrednio w jego kierunku, z bliskiej odległości, co najmniej dwa strzały z broni palnej, powodując liczne obrażenia postrzałowe wewnętrzne, które to spowodowały skutek w postaci śmierci pokrzywdzonego, tj. o czyn z art. 148 § 3 k.k. Jednocześnie zarzucono mu usiłowanie zabójstwa dwóch pozostałych funkcjonariuszy, tj. Bogusława W. oraz Marcina B.

Jak ustalono, w chwili zdarzenia sprawca posiadał broń palną w postaci pistoletu Glock 17 oraz pistoletu maszynowego Scorpion wraz z amunicją do niej w ilości nie mniejszej niż 66 sztuk.

W dniu 4 maja 2021 roku w miejscu zamieszkania Radosława Ś. w Siemoni przeprowadzono przeszukanie. W trakcie wykonywanych czynności procesowych w jednym z pokoi znajdującym się na piętrze budynku, ujawniono plantację marihuany. Na podłodze znajdowały się liczne worki wypełnione ziemią oraz śmieciami, puste doniczki, doniczki z ziemią oraz niedopałki papierosów, które jak wynika z opinii biegłego z zakresu badań DNA, należały do Radosława Ś. W głębi pomieszczenia znajdował się namiot koloru czarnego, a w nim wszelkie niezbędne sprzęty służące do uprawy marihuany. Wewnątrz namiotu znajdowały się doniczki z roślinami w postaci konopi w ilości 129 krzewów. Sporządzona przez Laboratorium Kryminalistyczne Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach ekspertyza kryminalistyczna z zakresu badań chemicznych, dotycząca zabezpieczonych krzewów i ściętych roślin ujawniła, iż krzewy ujawnione w dniu oględzin w doniczkach, jak również rośliny ścięte, znajdujące się w zabezpieczonych pojemnikach oraz na podłodze pomieszczenia, gdzie były uprawiane, to ziele konopi innych niż włókniste.

W toku śledztwa zasięgnięto opinii dotyczącej stanu zdrowia psychicznego Radosława Ś. i jego poczytalności. Na podstawie przeprowadzonego badania, poprzedzonego analizą dostępnych materiałów z akt sprawy, biegli stwierdzili, że nie miał zniesionej, ani w znacznym stopniu ograniczonej zdolności do rozpoznawania znaczenia czynu i pokierowania swoim postępowaniem.

Radosław Ś. był w przeszłości karany m.in. za przestępstwa z ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii. Za zarzucane mu czyny grozi mu kara dożywotniego pozbawienia wolności.

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności20 marca 202311:52

Odszedł Gerard Hiltawski z Nędzy

Odszedł Gerard Hiltawski z Nędzy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
źródło: Cech Rzemiosł Różnych
Aktualności20 marca 202313:36

Śmigłowiec LPR lądował na Mysłowickiej

Śmigłowiec LPR lądował na Mysłowickiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. grupa 112Racibórz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport19 marca 202321:21

Brzydkie derby przy Dworcowej. Krzyżanowice uratowały jeden punkt [FOTO]

Brzydkie derby przy Dworcowej. Krzyżanowice uratowały jeden punkt [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

Na boisku przy Dworcowej w Krzyżanowicach doszło do starcia miejscowego LKS z sąsiadem zza miedzy, czyli LKS Tworków. Potyczki między tymi zespołami zawsze urastają do rangi świętej wojny. Czy podobnie było i tym razem?

(greh)
Reklama
Aktualności20 marca 202307:01

55 kilometrów dla Jezusa. Ekstremalna Droga Krzyżowa wyruszy z Raciborza

55 kilometrów dla Jezusa. Ekstremalna Droga Krzyżowa wyruszy z Raciborza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany, fot. arch. portalu
Aktualności20 marca 202311:15

Raport 998. Podpalenia od Dolędzina do Makowa [FOTO]

Raport 998. Podpalenia od Dolędzina do Makowa [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. OSP Pawłów, OSP Strzybnik
Sport19 marca 202317:12

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

AKTUALIZACJA. Wielu sportowych emocji doświadczyli kibice w trakcie mijającego weekendu. Postarali się o nie piłkarze od IV ligi do B klasy. Grały trakże siatkarki Krzanowic, amatorzy w RLPS oraz piłkarki ręczne pietrowickiego Startu. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Aktualności19 marca 202315:36

Raciborskie obchody 90. rocznicy sakry biskupiej ks. Józefa Gawliny [FOTO i WIDEO]

Raciborskie obchody 90. rocznicy sakry biskupiej ks. Józefa Gawliny [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Były metropolita górnośląski, abp senior Damian Zimoń odprawił dziś, 19.03., Mszę św. w kościele farnym w intencji śp. Biskupa Polowego Wojska Polskiego, gen. dyw. abp. Józefa Gawliny, syna ziemi raciborskiej.

red.
Reklama
Aktualności21 marca 202309:08

Seat uderzył w budynek w Lekartowie [FOTO]

Seat uderzył w budynek w Lekartowie [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. KPP Racibórz
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 10.03.2023
16 marca 202319:50

Nasz Racibórz 10.03.2023

Nasz Racibórz 10.03.2023
10 marca 202308:25

Nasz Racibórz 10.03.2023

Nasz Racibórz 03.03.2023
10 marca 202308:24

Nasz Racibórz 03.03.2023

Nasz Racibórz 24.02.2023
23 lutego 202320:20

Nasz Racibórz 24.02.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.