Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności31 stycznia 202307:59

PSL ma swoje miejsce we władzach wojewódzkich

PSL ma swoje miejsce we władzach wojewódzkich - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Styczniowe obrady Sejmiku przyniosły kluczowe personalne rozstrzygnięcie dotyczące obsady piątego wakatu w Zarządzie Województwa Śląskiego. Został nim Grzegorz Boski, działacz PSL reprezentujący Subregion Północny województwa.

W trakcie 53. sesji obecnej kadencji Sejmik Województwa Śląskiego - na wniosek marszałka Jakuba Chełstowskiego - przyjął w głosowaniu piątego członka zarządu województwa (26 głosów "za", 14 "przeciw", 0 "wstrzymujących się"). Został nim Grzegorz Boski - lider Polskiego Stronnictwa Ludowego w Częstochowie. Przez lata kierował Śląskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego. W ostatnich latach pracował w częstochowskim oddziale Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego oraz Miejskim Zarządzie Dróg w Częstochowie.

- Wybór pana Grzegorza Boskiego na piątego członka zarządu województwa spina klamrą kwestie związane z istniejącą od listopada nową koalicją w regionie. To nie tylko ważny dzień dla Polskiego Stronnictwa Ludowego, ale przede wszystkim dla Subregionu Północnego, tamtejszych powiatów, który jest niezwykle istotny dla województwa, a jak dotąd nie miał swojego reprezentanta w zarządzie województwa. Chcemy razem pracować dla dobra i rozwoju regionu, walczyć o unijne fundusze i budować nową polityczną jakość. Jesteśmy pełni energii i dobrej woli, aby przekuć to w rzeczywistość – komentuje marszałek województwa Jakub Chełstowski, obok którego zarząd województwa tworzą: wicemarszałkowie Anna Jedynak i Łukasz Czopik, a także członkowie zarządu, Krzysztof Klimosz i wspomniany już Grzegorz Boski.

Gośćmi obrad byli poseł RP Wojciech Saługa (Koalicja Obywatelska) oraz wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL). - Cementujemy koalicję, która chce mocno pracować na rzecz Województwa Śląskiego. Podkreślić znaczenie samorządu terytorialnego i uniknąć centralizacji państwa – zaznaczył wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski.

Przed rozpoczęciem obrad minutą ciszy uczczono pamięć zmarłej w grudniu ub. roku radnej Sejmiku Gabrieli Łacnej, która reprezentowała powiat kłobucki oraz senatora Marka Plury, którego pożegnaliśmy w ubiegłym tygodniu. Mandat nieżyjącej Gabrieli Łacnej objął w Sejmiku Mariusz Ogończyk, który podczas obrad został już zaprzysiężony.

Upamiętniono także ofiary Tragedii Górnośląskiej 1945. Dzień Pamięci o mieszkańcach Śląska którzy zostali zamordowani, wywiezieni do ZSRR, osadzeni w obozach i więzieniach przez władze komunistyczne obchodzimy w każdą ostatnią niedzielę stycznia. Prześladowania rozpoczęły się wraz z wkroczeniem Armii Czerwonej pod koniec stycznia 1945 roku.

- W wyniku represji deportowano do niewolniczej pracy w ZSRR od 20 do 90 tys. osób – przypomniała wiceprzewodnicząca Sejmiku Urszula Koszutska.

Podczas sesji przyjęto m.in. uchwały dotyczące zmian w budżecie województwa w tym zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia, kulturę fizyczną i turystykę. Przyjęto także zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej województwa rozpisanej na lata 2023-2035.

Radni zadecydowali również o ogłoszeniu 2023 roku Rokiem Wojciecha Korfantego w związku ze 150 rocznicą urodzin wielkiego Polaka i Ślązaka, jednego z architektów powrotu części Górnego Śląska do Macierzy.

Podczas sesji podjęto także zmiany personalne w Komisjach: Skarg, Wniosków i Petycji, Rolnictwa i Terenów Wiejskich, Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia. Utworzono także doraźną Komisję ds. Równego Traktowania, Dialogu Obywatelskiego i Wielokulturowości.

W głosowaniu wybrano ponadto nową wiceprzewodniczącą Rady Nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Funkcję powierzono radnej Katarzynie Stachowicz, która zajęła miejsce byłego przewodniczącego Sejmiku, Jana Kawuloka.

Województwo Śląskie na mocy przyjętej uchwały będzie współpracowało gospodarczo z Paraną – Federacyjną Republiką Brazylii.

Autor: slaskie.pl, fot. Andrzej Grygiel / UMWS, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 24.03.2023
23 marca 202320:30

Nasz Racibórz 24.03.2023

Nasz Racibórz 17.03.2023
16 marca 202320:30

Nasz Racibórz 17.03.2023

Nasz Racibórz 10.03.2023
10 marca 202308:25

Nasz Racibórz 10.03.2023

Nasz Racibórz 03.03.2023
10 marca 202308:24

Nasz Racibórz 03.03.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.