Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności15 stycznia 202310:12

Śląskie Orły Wolontariatu z raciborskim akcentem

Śląskie Orły Wolontariatu z raciborskim akcentem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

W uroczystej gali, która odbywała się w Muzeum Zamkowym w Pszczynie, wzięli udział Anna Jedynak i Łukasz Czopik, wicemarszałkowie województwa oraz radni Sejmiku Alina Nowak i Alina Bednarz, a także burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol i dyrektor Muzeum Zamkowego w Pszczynie, Maciej Kluss. Wśród wyróżnionych Anna Cieśla, współtwórczyni Raciborskiego Centrum Pomocy i Wsparcia.

„Pomaganie nie jest proste, wymaga wielu wysiłków i nie zawsze otrzymuje się za nie podziękowania, dlatego dziś chcielibyśmy wyróżnić te osoby i instytucje, które niosą bezinteresowną pomoc i podziękować im za nią. W tych trudnych czasach pomoc i wyciągnięcie ręki do drugiego człowieka są niezwykle ważne” – mówiła Anna Jedynak, wicemarszałek województwa śląskiego.

Celem konkursu było uhonorowanie wolontariuszy za ich zaangażowanie i troskę o drugiego człowieka. Nominowani do konkursu mogli zostać zarówno pojedynczy wolontariusze jak i organizacje. Liczyła się każda aktywność w dowolnym obszarze życia społecznego w charakterze wolontariatu.

Kapituła konkursu brała pod uwagę zaangażowanie, innowacyjność, skuteczność oraz partnerstwo w podejmowanych przez wolontariuszy działaniach. Z 48 zgłoszonych kandydatur zostali wyłonieni laureaci Konkursu „Śląskie Orły Wolontariatu – Wolontariusz 2022”. Wszyscy zgłoszeni do konkursu otrzymali także specjalne podziękowania od marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego.

Śląskie Orły Wolontariatu 2022:

W kategorii Wolontariusz Organizacja Pozarządowa:

I Miejsce: Tyskie Centrum Wolontariatu Fundacja Internationaler Bund Polska. Tyskie Centrum Wolontariatu (TCW) to efekt aktywności, która opiera się na bezinteresownym zaangażowaniu społeczności od 2020 roku. Powstało z potrzeby pomocy mieszkańcom w trakcie wybuchu pandemii COVID-19. TCW łączy środowiska m.in. seniorów, młodzież, osoby z niepełnosprawnościami. TCW wykazuje się dużym zaangażowaniem promując ideę wolontariatu zarówno wśród NGO, instytucji jak i samych mieszkańców.

II Miejsce: Fundacja Militarnego Mikołaja. Fundacja edukuje dzieci i młodzież pod kątem bezpieczeństwa i ochrony środowiska oraz zbliża do służb mundurowych. Fundacja bardzo chętnie bierze udział w różnych akcjach oraz organizuje wiele swoich akcji. Flagową imprezą Fundacji jest akcja "Militarny Mikołaj", która jest organizowana już od 2016 r.

III Miejsce: Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział Mysłowice. Głównym celem działalności członków PTTK o/Mysłowice w zakresie wolontariatu jest zainteresowanie dzieci, młodzieży i osób niepełnosprawnych turystyką (pieszą, rowerową, jeździecką) i krajoznawstwem, a co za tym idzie odciągnięcie ich od social mediów. Organizacja wycieczek, rajdów to poświęcenie własnego czasu innym. W ciągu roku to ok. 20 imprez, w tym najważniejsza Śląski Rajd Bez Barier, który został doceniony przez władze Śląska i Zarządu Głównego PTTK w pracy na rzecz osób niepełnosprawnych.

W kategorii Wolontariusz Indywidualny:

I Miejsce: Karina Czyż. Karina Czyż z Istebnej jest wolontariuszem od 2006 roku, a więc 16 lat. Przez 12 lat działała jako wolontariusz stowarzyszenia VIDES na rzecz dzieci i młodzieży. W 2018 roku założyła Fundację JEST BOSKO! kontynuującą działania wolontariatu w Istebnej, jako coroczną akcję wakacyjną dla dzieci. Organizowała i uczestniczyła w wolontariacie zagranicznym w Kamerunie (2008 i 2010), w Lille (2014, 2015, 2016) i w Senegalu (2017, 2018). W 2022 roku brała udział w transporcie humanitarnym na Ukrainę.

II Miejsce: Dawid Korzeniowski. Dawid Korzeniowski od 20 lat jest wolontariuszem w placówkach-opiekuńczo wychowawczych w Bielsku-Białej. Początkowo jego działalność miała charakter pomocy finansowo-rzeczowej, a z czasem także związana była ze spędzaniem czasu wolnego z wychowankami. Dawid Korzeniowski jest niezwykle zaangażowany niemal w każdą sferę życia podopiecznych, udziela im korepetycji. W trakcie pracy wolontariackiej zdecydował się nawet na pełnienie funkcji rodziny zastępczej dla nastoletniego chłopca.

III Miejsce: Anna Cieśla. Zaangażowana we wsparcie uchod gdzie zorganizowana grupa wolontariuszy rozdaje wyżywienie, środki chemiczne, ubrania oraz meble dla matek z dziećmi przebywającymi w powiecie raciborskim. Dotychczas centrum odwiedziło ponad 2,5 tysiąca rodzin. Twórczyni programu wsparcia dla uchodźców. Organizuje spotkania, warsztaty dla kobiet z Ukrainy podczas których odbywają się zajęcia takie jak nauka języka polskiego, zapoznanie się z polską kulturą, wspólne pieczenie ciast i tworzenie ozdób, warsztaty jak odnaleźć się w obcym kraju oraz spotkania integracyjne. Stworzyła we współpracy z ukraińską psycholożką program wspierający rodziny ukraińskie, gdzie przez 6 miesięcy odbywały się spotkania z psycholożką, dające wsparcie potrzebującym.

Autor: slaskie.pl, fot. arch. UMWS Tomasz Żak, K. Kubik, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności31 stycznia 202316:50

Zmiana warty u raciborskich strażaków

Zmiana warty u raciborskich strażaków - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. KP PSP Racibórz
Reklama
Aktualności31 stycznia 202317:29

Ważna informacja dla ubiegających się o 500+

Ważna informacja dla ubiegających się o 500+ - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego
Reklama
Reklama
Aktualności31 stycznia 202309:13

Raport 998. Poranny pożar w pustostanie

Raport 998. Poranny pożar w pustostanie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Grupa Racibórz 112
Reklama
Aktualności30 stycznia 202310:00

Raport 998. Otwarcie mieszkania, zwisający konar i pożar sadzy. Weekendowe interwencje

Raport 998. Otwarcie mieszkania, zwisający konar i pożar sadzy. Weekendowe interwencje - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W trakcie minionego weekendu strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP odnotowali sześć interwencji. Działania prowadzono w Sławikowie i Raciborzu. Sprawdź szczegóły.

red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Aktualności31 stycznia 202307:59

PSL ma swoje miejsce we władzach wojewódzkich

PSL ma swoje miejsce we władzach wojewódzkich - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
slaskie.pl, fot. Andrzej Grygiel / UMWS
Aktualności30 stycznia 202309:26

Lutowy repertuar Bałtyku

Lutowy repertuar Bałtyku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red.
Sport31 stycznia 202313:56

IV runda ligi tenisa stołowego za nami [FOTO]

IV runda ligi tenisa stołowego za nami [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
PCS Racibórz
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.01.2023
30 stycznia 202318:51

Nasz Racibórz 27.01.2023

Nasz Racibórz 20.01.2023
23 stycznia 202309:54

Nasz Racibórz 20.01.2023

Nasz Racibórz 13.01.2023
18 stycznia 202322:57

Nasz Racibórz 13.01.2023

Nasz Racibórz 06.01.2023
8 stycznia 202316:08

Nasz Racibórz 06.01.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.