Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności12 stycznia 202312:06

Stan niewypłacalności. Zarząd Rafako zamierza wnioskować o ogłoszenie upadłości

Stan niewypłacalności. Zarząd Rafako zamierza wnioskować o ogłoszenie upadłości - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Zarząd Rafako w czwartek podjął decyzję o zamiarze złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Rafako zatrudnia obecnie 1000 osób.

Zarząd RAFAKO S.A. z siedzibą w Raciborzu podaje do wiadomości publicznej, że 12 stycznia 2023 roku podjął decyzję o zamiarze złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości, a nadto w tym samym dniu w strukturach spółki rozpoczęto prace nad rzeczonym wnioskiem - podała spółka w komunikacie. Oto jego treść.

- Przedmiotowa decyzja, jest podyktowana następującymi względami. W aktualnej ocenie zarządu zasadnym jest uznanie, iż 11 stycznia 2023 roku, a więc w dniu doręczenia przez TAURON Wytwarzanie S.A. z siedzibą w Jaworznie, adresowanego do Rafako S.A., E003B7 sp. z o.o. z siedzibą w Raciborzu - spółki, w której Rafako posiada 100% udziałów w kapitale zakładowym oraz Mostostal Warszawa S.A. z siedzibą w Warszawie, wezwania do zapłaty kar umownych i odszkodowań na kwotę łączną 1.312.440.218,91 zł zaistniał stan niewypłacalności.

Niezależnie bowiem od tego, że Rafako kwestionuje w całości istnienie wierzytelności TAURON Wytwarzanie, to doręczenie wezwania istotnie i negatywnie wpływa, a co najmniej może wpłynąć, na sytuację faktyczną i otoczenie.

Kluczowymi dla kontynuacji działalności Rafako S.A. są:

1. zakończenie z powodzeniem tzw. procesu inwestorskiego, a więc znalezienie dla Rafako inwestora, który nabyłby od PBG S.A. w restrukturyzacji w likwidacji z siedzibą w Wysogotowie 7.665.999 oraz od Multaros Trading Company Limited z siedzibą w Limassol 34.800.001 akcji Rafako, a także udzieliłby finansowania;
2. zawarcie ugód lub porozumień z kluczowymi kontrahentami;
3. realizacja zawartego w ramach postępowania restrukturyzacyjnego Rafako S.A., zatwierdzonego prawomocnie przez Sąd Rejonowy w Gliwicach XII Wydział Gospodarczy, postanowieniem z 13 stycznia 2021 roku;
4. zapewnienie Rafako S.A. źródeł finansowania umożliwiających pozyskanie nowych kontraktów.

W ocenie zarządu doręczenie wezwania, łącznie ze związanym z tym zagrożeniem skorzystania przez TAURON Wytwarzanie z ustanowionych przez wykonawcę gwarancji należytego wykonania, opiewających na kwotę łączną 549.820.561,76 zł, dalece negatywnie wpływa na dotychczasowe predykcje i prognozy odnośnie do osiągnięcia przez Rafako S.A. powyższych celów. Zarząd Rafako S.A. liczy się bowiem z tym, że w świetle sporu z TAURON Wytwarzanie odnośnie do roszczeń zgłoszonych w wezwaniu, z uwzględnieniem zagrożenia skorzystania przez TAURON Wytwarzanie z ustanowionych przez wykonawcę z gwarancji, które niezależnie od tego, czy będzie zasadne w świetle faktów i prawa, może skutkować skierowaniem przez gwarantów roszczeń wobec Rafako S.A., żaden podmiot nie będzie zainteresowany inwestycją w Rafako S.A. w ramach procesu inwestorskiego.

Zaistniały stan rzeczy, związany z postawą TAURON Wytwarzanie, wyrażającą się w doręczeniu wezwania, nie daje w ocenie zarządu Rafako S.A., również podstaw do pozytywnych predykcji i prognoz odnośnie do zawarcia przez spółkę i TAURON Wytwarzanie ugody w ramach prowadzonej mediacji.

Stan ten może również wpłynąć negatywnie na trwające mediacje i negocjacje z pozostałymi kluczowymi kontrahentami Rafako S.A. Potencjalne skorzystanie przez TAURON Wytwarzanie z ustanowionych przez wykonawcę z kontraktu gwarancji należytego wykonania, według predykcji i prognoz zarządu, uniemożliwi, a co najmniej istotnie ograniczy, możliwość ustanawiania przez Rafako S.A. zabezpieczeń kontraktowych na potrzeby pozyskania przez spółkę z Raciborza nowych kontraktów.

Z tego też względu, z ostrożności i celem wypełnienia obowiązków nałożonych prawem na zarząd Rafako S.A., podjęto decyzję o zamiarze złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości, a nadto w tym samym dniu rozpoczęto prace nad rzeczonym wnioskiem, w trakcie których to prac kontynuowane będą oceny odnośnie do kwestii zaistnienia stanu niewypłacalności, a także analizowane przyszłe zdarzenia dotyczące Rafako S.A. i jego otoczenia.

Oświadczenie Tauronu ws. upadłości Rafako oświadczenie wydała Grupa Tauron.

- Aktywność zarządu Rafako, polegająca na prowadzeniu agresywnych sporów z największymi podmiotami w kraju, w której opierano się na kłamstwach, oszczerstwach oraz szantażu biznesowym doprowadziła do ogłoszenia zamiaru złożenia wniosku o ogłoszeniu upadłości spółki. Odpowiedzialność za ten stan rzeczy ponosi tylko zarząd Rafako – mówi Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy Grupy TAURON. I dodaje: — Tauron podtrzymuje swoje wczorajsze stanowisko, że pozostaje otwarty na mediacje, których celem jest doprowadzenie do polubownego rozstrzygnięcia wszystkich spraw spornych. Nadal deklarujemy również wspieracie dla pracowników Rafako, zaangażowanych w proces budowy bloku 910 MW w Jaworznie (źródło: businessinsider.com.pl)

Czytaj także

Tauron wezwał Rafako do wypłaty gigantycznego odszkodowania. Jest odpowiedź spółki z Raciborza 

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności30 stycznia 202310:00

Raport 998. Otwarcie mieszkania, zwisający konar i pożar sadzy. Weekendowe interwencje

Raport 998. Otwarcie mieszkania, zwisający konar i pożar sadzy. Weekendowe interwencje - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W trakcie minionego weekendu strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP odnotowali sześć interwencji. Działania prowadzono w Sławikowie i Raciborzu. Sprawdź szczegóły.

red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport29 stycznia 202320:47

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Miniony weekend pod względem sportowym zdominowali piłkarze halowi. Emocji w ich starciach nie brakowało. Nie brakowało, niestety, także walkowerów. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.01.2023
30 stycznia 202318:51

Nasz Racibórz 27.01.2023

Nasz Racibórz 20.01.2023
23 stycznia 202309:54

Nasz Racibórz 20.01.2023

Nasz Racibórz 13.01.2023
18 stycznia 202322:57

Nasz Racibórz 13.01.2023

Nasz Racibórz 06.01.2023
8 stycznia 202316:08

Nasz Racibórz 06.01.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.