Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności29 grudnia 202208:05

Odnawialne źródła energii w gminie Krzanowice

Odnawialne źródła energii w gminie Krzanowice - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Krzanowice:

Na przełomie listopada i grudnia w Urzędzie Miejskim w Krzanowicach podpisano umowy z wykonawcami na dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznych oraz kolektorów słonecznych, a także na pełnienie funkcji Inspektora nadzoru inwestorskiego w ramach realizacji projektu pn. „Odnawialne źródła energii dla mieszkańców Gminy Krzanowice i Gminy Rudnik”.

Celem głównym projektu jest wzrost wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza na terenie Gminy Krzanowice poprzez montaż na obiektach/budynkach mieszkalnych lub gruncie instalacji OZE.

Realizacja projektu będzie miała korzystny wpływ na jakość środowiska naturalnego, przyczyni się do zmniejszenia emisji CO2 oraz innych zanieczyszczeń, co z pewnością przyniesie poprawę jakości powietrza, a w dłuższej perspektywie przełoży się na poprawę jakości życia mieszkańców, ich stanu zdrowia, a także ograniczy występowanie efektu cieplarnianego.

Zadanie dofinansowane jest ze środków RPO WSL na lata 2014-2020, Oś priorytetowa 14. Działania naprawcze w kontekście pandemii COVID-19 - REACT-EU. Działanie 14.3. Odnawialne źródła energii – REACT-EU. Przedmiotowy projekt swoim zakresem obejmuje budowę 307 instalacji odnawialnych źródeł energii, w tym 200 instalacji fotowoltaicznych oraz 107 instalacji solarnych, które zostaną umiejscowione na/lub w gospodarstwach domowych na terenie Gminy Krzanowice.

Wykonawcą dostawy i montażu instalacji fotowoltaicznych (produkcja energii elektrycznej) została firma Solartime S.A, ul. Załęska 106B 35-322 Rzeszów. Pierwsze montaże instalacji fotowoltaicznych planowane są na luty/marzec 2023 r. Montaż wszystkich instalacji potrwa 10 miesięcy od dnia podpisania umowy. Kwota oferty: 3 815 154,93 zł.

Wykonawcą dostawy i montażu instalacji solarnych (podgrzewanie ciepłej wody użytkowej) została firma Polska Ekologia Przetargi Sp. z o.o., ul. Piaskowa 7, 47-400 Racibórz Pierwsze montaże instalacji solarnych planowane są na kwiecień 2023 r. Montaż wszystkich instalacji potrwa do 10 miesięcy od dnia podpisania umowy. Kwota oferty: 1 404 664,35 zł.

Wykonawcą na pełnienie funkcji Inspektor Nadzoru Inwestorskiego została firma Inżynierska Obsługa Inwestycji Budowlanych SKALA inż. Sebastian Skibiński z Raciborza. Oferta opiewała na kwotę 95 170 zł. Inspektor nadzoru inwestorskiego jest przedstawicielem inwestora (w tym przypadku Gminy Krzanowice) podczas trwania montażu instalacji, upoważnionym do podejmowania decyzji dotyczących zagadnień technicznych i ekonomicznych w ramach dokumentacji projektowej oraz przepisów Prawa budowlanego.

Przed montażem Gmina Krzanowice rozpocznie wysyłkę wezwań do zapłaty wkładu własnego oraz podpisania aneksu do umowy. Zgodnie z zawartą umową organizacyjno-finansową wkład własny płatny jest w terminie do 14 dni od dnia dostarczenia wezwania. Wysyłanie wezwań rozpocznie się według kolejności montażu na poszczególne miejscowości.

Zgodnie z umową właściciel, wyrażając chęć uczestnictwa w projekcie, zobowiązuje się dobrowolnie do partycypacji w kosztach realizacji:
- 15 % kosztów kwalifikowanych tj. kosztów netto realizacji projektu objęty refundacją ze środków Unii Europejskiej zainstalowania na danej lokalizacji instalacji OZE, m.in. koszty montażu i nadzoru inwestorskiego,
- całości wartości należnego podatku VAT,
- kosztów niekwalifikowanych projektu, czyli nieprzewidywalnych kosztów nieobjętych refundacją z środków Unii Europejskiej w przypadku ich wystąpienia.

Montaż urządzeń może być wykonany tylko po wpłaceniu pełnej kwoty udziału mieszkańca w instalacji. Przed montażem instalacji, po telefonicznym uzgodnieniu, pojawią się pracownicy firmy oraz Inspektor Nadzoru Inwestorskiego, by omówić termin oraz szczegóły techniczne montażu instalacji. Przedstawiciele wykonawcy będą się legitymować pisemnym upoważnieniem Burmistrza Krzanowic.

Autor: źródło: KiO IV/2022, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności30 stycznia 202310:00

Raport 998. Otwarcie mieszkania, zwisający konar i pożar sadzy. Weekendowe interwencje

Raport 998. Otwarcie mieszkania, zwisający konar i pożar sadzy. Weekendowe interwencje - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W trakcie minionego weekendu strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP odnotowali sześć interwencji. Działania prowadzono w Sławikowie i Raciborzu. Sprawdź szczegóły.

red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Sport29 stycznia 202320:47

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Miniony weekend pod względem sportowym zdominowali piłkarze halowi. Emocji w ich starciach nie brakowało. Nie brakowało, niestety, także walkowerów. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.01.2023
30 stycznia 202318:51

Nasz Racibórz 27.01.2023

Nasz Racibórz 20.01.2023
23 stycznia 202309:54

Nasz Racibórz 20.01.2023

Nasz Racibórz 13.01.2023
18 stycznia 202322:57

Nasz Racibórz 13.01.2023

Nasz Racibórz 06.01.2023
8 stycznia 202316:08

Nasz Racibórz 06.01.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.