Rozesłanie kolędników misyjnych w Raciborzu-Brzeziu

Na przełomie grudnia i stycznia polskie dzieci i młodzież z Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci po raz 29. będą kolędować dla swoich rówieśników z wybranej części świata. Tym razem pospieszą z pomocą małym mieszkańcom Papui-Nowej Gwinei. Dziś, 26.12., nastąpiło rozesłanie kolędników z parafii pw. świętych Mateusza i Macieja w Brzeziu.
- Ojciec Święty Franciszek akcentuje wymiar międzykulturowy posługi Kolędników Misyjnych. Dziś kolędnicy, wychodząc na ulice dużych miast spotykają się z kulturą masową, kulturą konsumpcjonizmu, przez swoje świętowanie narodzenia Pana Jezusa wnoszą w nią prawdziwego ducha – mówi dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych ks. Maciej Będziński.
W czasie kolędowania bożonarodzeniowego w na przełomie 2021 i 2022 r. polskie dzieci należące do Papieskiego Dzieła Misyjnego zebrały 511 648,99 zł, a wraz z innymi ofiarami złożonymi przez małych misjonarzy w Polsce w ubiegłym roku kwota ta wyniosła w sumie 1 650 473,26 zł.
Młodzi parafianie z Raciborza-Brzezia uczestniczą w tym dziele już od kilku lat.
- Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci dzięki zebranym ofiarom, prócz pomocy dzieciom w Azji Środkowej, przyczyniło się do realizacji 60 projektów (edukacja, ochrona zdrowia i życia, duszpasterstwo parafialne, domy dziecka, bursy, internaty oraz pomoc zwyczajna – pomoc diecezjom w organizowaniu duszpasterstwa dzieci) w 11 krajach Azji i Afryki – wyliczy s. Monika Juszka.
Projekty zrealizowane zostały w następujących krajach: Libia – 1 projekt, Madagaskar – 6 projektów, Maroko – 6 projektów, Nigeria – 10 projektów, Rwanda – 8 projektów, Tanzania – 9 projektów, Indie – 13 projektów, Kazachstan – 3 projekty, Kirgistan – 1 projekt, Tadżykistan – 1 projekt, Uzbekistan – 2 projekty.
Kolędnicy misyjni w odwiedzanych domach będą zostawiać pamiątkę kolędowania, nadającą się do powieszenia na choince – w tym roku będzie to bilum. Bilum to słowo w języku tok pisin, oznacza „łono”, określa się nim również tradycyjne piękne, sznurkowe papuaskie torby wytwarzane przez kobiety w całej Papui-Nowej Gwinei. W jego znaczeniu kryje się i historia, i kultura, i tradycja.
Z kolei 6 stycznia, w uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli), dzieci z PDMD będą przeżywały Misyjny Dzień Dzieci. Źródło: missio.org.pl
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.