Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności26 grudnia 202209:06

Najlepsza trasa rowerowa Euroregionu Silesia

Najlepsza trasa rowerowa Euroregionu Silesia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

To tytuł ogłoszonego na początku roku konkursu, którego celem było wyłonienie najlepszej trasy rowerowej polsko-czeskiego pogranicza.

Przy ocenie trasy punktowano między innymi:
- jej transgraniczny charakter,
- uwzględnienie przebiegu po trasach i ścieżkach rowerowych oraz drogami mniej uczęszczanymi z pominięciem ruchliwych odcinków wykorzystywanych przez pojazdy silnikowe,
- przejazd przez atrakcyjne turystycznie miejsca,
- uwzględnienie w ciągu trasy miejsc odpoczynku, szczególnie tych darmowych i ogólnie dostępnych.

Autorem zwycięskiej propozycji wycieczki po pograniczu został Damian Berłowski z Mysłowic, którego propozycja trasy została umieszczona w publikacji Na szlaku Górnej Odry.

W ramach projektu zorganizowano rajd rowerowy, a trasa została umieszczona w aplikacji Odra dla Odkrywców, która została rozszerzona o dodatkowy moduł swobodnego komponowania wycieczki po pograniczu. Dla każdego chętnego na wycieczkę po pograniczu przygotowano ulotkę [POBIERZ] z opisem najlepszej trasy rowerowej gminy Krzyżanowice i czeskich partnerów gmin Hać, Piszcz, Szylerzowice oraz miasta Bogumin.

Działania zrealizowano w ramach projektu CZ.11.2.45/0.0/0.0/16_013/0002986 pn. „Turysta na pograniczu”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa RP „Przekraczamy granice” w ramach „Funduszu Mikroprojektów 2014-2020 w Euroregionie Silesia" w Programie INTERREG V-A Republika Czeska – Polska.

logo26122022

Na szlaku górnej OdryGmina Krzyżanowice oraz partnerskie czeskie samorządy - Bogumin (Bohumín), Szylerzowice (Šilheřovice), Hać (Hať) oraz Piszcz (Píšť) rozwijają wspólnie wyjątkowy produkt turystyczny górnej Odry, promując przy okazji aktywność sportową i rekreacyjną.

Polsko-czeskie pogranicze w tym regionie pełne jest atrakcji historycznych i przyrodniczych. To nie tylko unikalne Meandry Odry pomiędzy Chałupkami a Bugminem, kompleksy leśne, stawy i przypałacowe parki, ale także malownicze trasy rowerowe po polskiej i czeskiej stronie, dające wgląd w bogate dziedzictwo przedpola Bramy Morawskiej na pradawnym Szlaku Bursztynowym.

Osią podróży jest rzeka Odra, a przystanki to m.in.: najstarsza działająca w Polsce kuźnia w Bieńkowicach i zapora boczna zbiornika Racibórz; aleja starodrzewia Hroza wiodąca do pobliskiego Tworkowa, gdzie można zwiedzać zespół parkowo-zamkowy, wejść na platformę widokową zamkowej wieży, w odrestaurowanej wozowni posłuchać koncertu, czy w miejscowym kościele obejrzeć unikalną kolekcję pochówków możnowładczych; Krzyżanowice z pałacem von Lichnowskich, w którym przebywali i tworzyli Ludwig van Beethoven czy Franciszek Liszt; Chałupki z dawną średniowieczną twierdzą Barutswerde, stacją kolejową z XIX wieku czy przejściem granicznym z czasów Zimnej Wojny dziś chętnie wykorzystywanym przez filmowców; Bogumin – stare nadodrzańskie miasteczko z ryneczkiem i starą zabudową, wśród której zobaczymy dawny ratusz i odrestaurowany hotel Pod Zielonym Dębem, a jednocześnie wielka aglomeracja czasów wielkiej rewolucji przemysłowej, powstała wokół bogumińskiego dworca. Dodajmy, że austriacki niegdyś Bogumin oraz pruskie Chałupki (dawniej Annaberg) połączyła kolej – pierwsza linia kolei żelaznej łącząca dwie wielkie monarchie – Habsburgów i Hohenzollernów. Ogromnych wrażeń dostarczą wędrówki od Szylerzowic, gdzie zachował się piękny pałac von Rothschildów z jednym z największych pól golfowych w Europie Środkowo-Wschodniej, przez Hać i Piszcz, gdzie zachowały się wiekowe świątynie. W Piszczu natrafimy na łaskami słynący obraz jasnogórskiej Madonny, a w Haci wjedziemy na trasę rowerową nr 5 Szlak Bursztynowy, kierując się stąd w inne regiony, które odwiedzali niegdyś rzymscy kupcy idący od starożytnego Carnuntum po cenny bałtycki bursztyn.

Autor: ogłoszenie, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 stycznia 202300:03

Minister Czarnek deklaruje przywrócenie godzin niemieckiego

Minister Czarnek deklaruje przywrócenie godzin niemieckiego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
źródło vdg.pl, fot. R. Urban
Reklama
Aktualności30 stycznia 202310:00

Raport 998. Otwarcie mieszkania, zwisający konar i pożar sadzy. Weekendowe interwencje

Raport 998. Otwarcie mieszkania, zwisający konar i pożar sadzy. Weekendowe interwencje - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W trakcie minionego weekendu strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP odnotowali sześć interwencji. Działania prowadzono w Sławikowie i Raciborzu. Sprawdź szczegóły.

red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Reklama
Reklama
Sport28 stycznia 202321:10

HLPN. Sobota z futsalem w hali przy Łąkowej [FOTO i WIDEO]

HLPN. Sobota z futsalem w hali przy Łąkowej [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Rozgrywki Halowej Ligi Piłki Nożnej zmierzają powoli ku ostatecznej fazie. Dziś (28.01.), w hali OSiR przy Łąkowej rozegrano kolejne spotkania. Stoczono cztery pojedynki II ligi oraz jeden ligi I. Sprawdź wyniki, zobacz zdjęcia i wideo.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Sport29 stycznia 202320:47

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Miniony weekend pod względem sportowym zdominowali piłkarze halowi. Emocji w ich starciach nie brakowało. Nie brakowało, niestety, także walkowerów. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Sport28 stycznia 202322:48

Siatkarze z Raciborza bez punktów w Bobrownikach

Siatkarze z Raciborza bez punktów w Bobrownikach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. (greh), fot. FB/Klub Siatkarski Racibórz
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 20.01.2023
23 stycznia 202309:54

Nasz Racibórz 20.01.2023

Nasz Racibórz 13.01.2023
18 stycznia 202322:57

Nasz Racibórz 13.01.2023

Nasz Racibórz 06.01.2023
8 stycznia 202316:08

Nasz Racibórz 06.01.2023

Nasz Racibórz 23.12.2022
8 stycznia 202316:07

Nasz Racibórz 23.12.2022

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.