Najlepsza trasa rowerowa Euroregionu Silesia

To tytuł ogłoszonego na początku roku konkursu, którego celem było wyłonienie najlepszej trasy rowerowej polsko-czeskiego pogranicza.
Przy ocenie trasy punktowano między innymi:
- jej transgraniczny charakter,
- uwzględnienie przebiegu po trasach i ścieżkach rowerowych oraz drogami mniej uczęszczanymi z pominięciem ruchliwych odcinków wykorzystywanych przez pojazdy silnikowe,
- przejazd przez atrakcyjne turystycznie miejsca,
- uwzględnienie w ciągu trasy miejsc odpoczynku, szczególnie tych darmowych i ogólnie dostępnych.
Autorem zwycięskiej propozycji wycieczki po pograniczu został Damian Berłowski z Mysłowic, którego propozycja trasy została umieszczona w publikacji Na szlaku Górnej Odry.
W ramach projektu zorganizowano rajd rowerowy, a trasa została umieszczona w aplikacji Odra dla Odkrywców, która została rozszerzona o dodatkowy moduł swobodnego komponowania wycieczki po pograniczu. Dla każdego chętnego na wycieczkę po pograniczu przygotowano ulotkę [POBIERZ] z opisem najlepszej trasy rowerowej gminy Krzyżanowice i czeskich partnerów gmin Hać, Piszcz, Szylerzowice oraz miasta Bogumin.
Działania zrealizowano w ramach projektu CZ.11.2.45/0.0/0.0/16_013/0002986 pn. „Turysta na pograniczu”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa RP „Przekraczamy granice” w ramach „Funduszu Mikroprojektów 2014-2020 w Euroregionie Silesia" w Programie INTERREG V-A Republika Czeska – Polska.
Na szlaku górnej OdryGmina Krzyżanowice oraz partnerskie czeskie samorządy - Bogumin (Bohumín), Szylerzowice (Šilheřovice), Hać (Hať) oraz Piszcz (Píšť) rozwijają wspólnie wyjątkowy produkt turystyczny górnej Odry, promując przy okazji aktywność sportową i rekreacyjną.
Polsko-czeskie pogranicze w tym regionie pełne jest atrakcji historycznych i przyrodniczych. To nie tylko unikalne Meandry Odry pomiędzy Chałupkami a Bugminem, kompleksy leśne, stawy i przypałacowe parki, ale także malownicze trasy rowerowe po polskiej i czeskiej stronie, dające wgląd w bogate dziedzictwo przedpola Bramy Morawskiej na pradawnym Szlaku Bursztynowym.
Osią podróży jest rzeka Odra, a przystanki to m.in.: najstarsza działająca w Polsce kuźnia w Bieńkowicach i zapora boczna zbiornika Racibórz; aleja starodrzewia Hroza wiodąca do pobliskiego Tworkowa, gdzie można zwiedzać zespół parkowo-zamkowy, wejść na platformę widokową zamkowej wieży, w odrestaurowanej wozowni posłuchać koncertu, czy w miejscowym kościele obejrzeć unikalną kolekcję pochówków możnowładczych; Krzyżanowice z pałacem von Lichnowskich, w którym przebywali i tworzyli Ludwig van Beethoven czy Franciszek Liszt; Chałupki z dawną średniowieczną twierdzą Barutswerde, stacją kolejową z XIX wieku czy przejściem granicznym z czasów Zimnej Wojny dziś chętnie wykorzystywanym przez filmowców; Bogumin – stare nadodrzańskie miasteczko z ryneczkiem i starą zabudową, wśród której zobaczymy dawny ratusz i odrestaurowany hotel Pod Zielonym Dębem, a jednocześnie wielka aglomeracja czasów wielkiej rewolucji przemysłowej, powstała wokół bogumińskiego dworca. Dodajmy, że austriacki niegdyś Bogumin oraz pruskie Chałupki (dawniej Annaberg) połączyła kolej – pierwsza linia kolei żelaznej łącząca dwie wielkie monarchie – Habsburgów i Hohenzollernów. Ogromnych wrażeń dostarczą wędrówki od Szylerzowic, gdzie zachował się piękny pałac von Rothschildów z jednym z największych pól golfowych w Europie Środkowo-Wschodniej, przez Hać i Piszcz, gdzie zachowały się wiekowe świątynie. W Piszczu natrafimy na łaskami słynący obraz jasnogórskiej Madonny, a w Haci wjedziemy na trasę rowerową nr 5 Szlak Bursztynowy, kierując się stąd w inne regiony, które odwiedzali niegdyś rzymscy kupcy idący od starożytnego Carnuntum po cenny bałtycki bursztyn.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.