Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności9 grudnia 202213:06

W II LO powstanie klasa pod drzewami. Pomogą Lasy Państwowe

W II LO powstanie klasa pod drzewami. Pomogą Lasy Państwowe - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

II Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Raciborzu zostało jednym z laureatów ogólnopolskiego konkursu „Drewno jest z lasu” organizowanego przez Lasy Państwowe.

W październiku i listopadzie br. w ramach działań konkursowych II LO w Raciborzu zorganizowało szereg akcji na temat lasów, drzew, drewna, gospodarki leśnej oraz ekologii. Celem podjętych działań była popularyzacja wiedzy nt. gospodarczego wykorzystania drewna i promocja działań Lasów Państwowych jako głównego dostawcy tego surowca.

Uczniowie Mickiewicza, jak co roku, wzięli udział w sprzątania lasu w ramach akcji Sprzątanie Świata – działania odbyły się etapowo; rozpoczęły się 16 września br. uprzątnięciem terenu i okolic szkoły i uwzględnieniem szczególnie w tym roku miejsc zadrzewionych, kolejne działania ekologiczne odbyły się w ramach wycieczek do lasów w Nędzy i Rudach Raciborskich w październiku i listopadzie br.

W październiku br. uczniowie uczestniczyli w warsztatach o tematyce „Drewno jest z lasu”. Zajęcia były prowadzone na terenie szkoły przez pracownika Nadleśnictwa Rudy Raciborskie. Podczas zajęć młodzież wysłuchała prelekcji na temat polskich lasów i drzew w nich rosnących, a także o wielofunkcyjnej gospodarce leśnej prowadzonej zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Warsztaty umożliwiły zapoznanie się z różnorodnością gatunków drewna, jak również z materiałami drewnopochodnymi. Na koniec uczestnicy mieli możliwość porównania różnych rodzajów drewna, poczucia ich zapachu, poznania struktury i kolorystyki.

Zorganizowano dwie wycieczki do lasów w okolicy Raciborza. 13 października br. uczniowie udali się na wycieczkę przyrodniczą do Gospodarstwa Szkółkarskiego w Nędzy. Na terenie „szkółki” odbyły się zajęcia tematyczne „Od nasiona do drewna”, podczas których uczniowie poznali proces długotrwałego wzrostu drzew i zasady pozyskiwania drewna z lasu zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. 10 listopada br. uczniowie wybrali się na wycieczkę przyrodniczą na pożarzysko do lasów Nadleśnictwa Rudy Raciborskie. Pod okiem leśnika, uczniowie uczyli się rozpoznawać rodzime gatunki drzew, krzewów, poznali metody zapobiegania i lokalizowania pożarów, oraz historię największego w Europie pożaru z 1992 roku. Poznali również niektóre aspekty pracy leśników, zasady ochrony lasów i ich gospodarczego wykorzystania, zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Odwiedzili też kluczowe miejsca na terenie pożarzyska - kaplicę Magdalenkę, wieżę obserwacyjną i miejsce upamiętniające strażaków, którzy ponieśli śmierć
w czasie pożaru w 1992 r.

Na przełomie września i października br. odbył się szkolny konkurs fotograficzny „Magia drewna”, którego celem było przedstawienie gospodarczego wykorzystania drewna, a jednocześnie drzemiącego w nim piękna. Konkurs został rozstrzygnięty 20 października br. Wykonane przez uczniów zdjęcia przedstawiały m.in. rzeźby, drewniane mosty, budynki, ołtarze. Zwycięskie prace przedstawiały rzeźbę, drewniany młyn i konika – zabawkę. Zwycięzcy otrzymali nagrody.

20 października odbył się szkolny piknik z okazji „Dnia Drzewa” otwarty dla lokalnej społeczności. W czasie pikniku odbyło się rozstrzygnięcie konkursu „Magia Drewna”, a także międzyklasowa rywalizacja nt. wiedzy o drzewach i drewnie. Zadaniem uczniów było rozpoznawanie rodzimych gatunków drzew i krzewów po liściach, owocach, szyszkach, nasionach i drewnie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty toczenia w drewnie prowadzone przez dyrektora szkoły. Podczas warsztatów uczniowie poznali podstawowe techniki ręcznego toczenia, budowę tokarki do drewna oraz rodzaje noży i narzędzi tokarskich. Zaznajomieni zostali z obowiązkowymi zasadami BHP podczas pracy tokarza. Dowiedzieli się również o rodzajach, sposobach przechowywania i przygotowania drewna przeznaczonego do artystycznej i użytkowej obróbki. Podczas warsztatów wzięli udział w konkursie, w którym nagrodami były wyroby drewniane wytoczone podczas warsztatów.

Wszystkie przeprowadzone działania miały na celu popularyzację wiedzy o drzewach i lasach, gospodarczym wykorzystaniu drewna i roli Lasów Państwowych, które są jego głównym dostawcą w Polsce.

Przygotowany przez II LO projekt działań uzyskał akceptację komisji konkursowej i jako laureat konkursu szkoła pozyska środki finansowe, które zostaną przeznaczone na budowę i wyposażenie drewnianej altany – „Klasy pod drzewami”, z której uczniowie i lokalna społeczność będzie mogła skorzystać już w przyszłym roku.

Autor: materiał nadesłany, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport27 stycznia 202300:20

Siatkarski rollercoaster emocji w hali przy Łąkowej [FOTO i WIDEO]

Siatkarski rollercoaster emocji w hali przy Łąkowej [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W czwartkowy (26.01.) wieczór parkiet hali sportowej przy Łąkowej płonął od emocji. W kolejny meczu grupy mistrzowskiej I ligi śląskiej siatkówki zespół KS Racibórz podejmował Eco-Team AZS Stoelzle Częstochowa. Siatkarze obu ekip zafundowali licznie zgromadzonym kibicom prawdziwy rollercoaster emocji.

(greh)
Reklama
Aktualności27 stycznia 202308:49

Muzealne spotkania z zabytkami - GOTYK

Muzealne spotkania z zabytkami - GOTYK - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Marek Krakowski
Reklama
Reklama
Reklama
Sport28 stycznia 202321:10

HLPN. Sobota z futsalem w hali przy Łąkowej [FOTO i WIDEO]

HLPN. Sobota z futsalem w hali przy Łąkowej [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Rozgrywki Halowej Ligi Piłki Nożnej zmierzają powoli ku ostatecznej fazie. Dziś (28.01.), w hali OSiR przy Łąkowej rozegrano kolejne spotkania. Stoczono cztery pojedynki II ligi oraz jeden ligi I. Sprawdź wyniki, zobacz zdjęcia i wideo.

(greh)
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Sport27 stycznia 202308:55

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Sport28 stycznia 202300:19

Lider z Raciborza nie zdobył Olimpii [FOTO i WIDEO]

Lider z Raciborza nie zdobył Olimpii [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W piątkowy (27.01.) wieczór w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Raciborzu rozegrano zaległe spotkanie I kolejki finału A II ligi koszykówki kobiet. Lider, czyli RKK AZS Racibórz podejmował zamykającą tabelę Olimpię Wodzisław Śląski.

(greh)
Reklama
Sport28 stycznia 202322:48

Siatkarze z Raciborza bez punktów w Bobrownikach

Siatkarze z Raciborza bez punktów w Bobrownikach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. (greh), fot. FB/Klub Siatkarski Racibórz
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 20.01.2023
23 stycznia 202309:54

Nasz Racibórz 20.01.2023

Nasz Racibórz 13.01.2023
18 stycznia 202322:57

Nasz Racibórz 13.01.2023

Nasz Racibórz 06.01.2023
8 stycznia 202316:08

Nasz Racibórz 06.01.2023

Nasz Racibórz 23.12.2022
8 stycznia 202316:07

Nasz Racibórz 23.12.2022

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.