Cherlawi władcy. W Muzeum promowano książkę o książętach raciborskich

Prof. dr hab. Jerzy Sperka gościł dziś, 02.12., w raciborskim Muzeum. Promocja jego książki o władcach księstwa raciborskiego była okazją do ciekawych historycznych dyskusji.
Opracowanie prof. Sperki koncentruje się na książętach raciborskich i ich żonach od czasu podziału księstwa opolsko-raciborskiego, czyli po śmierci Władysława. Na czele mniejszych władztw stanęli: raciborskiego - ks. Przemysł (Przemysław), opolskiego - Bolko, cieszyńskiego - Mieszko, a bytomsko-kozielskiego - Kazimierz.
Dwa pokolenia raciborskich Piastów i kilka pokoleń opawskich Przemyślidów z bocznej linii królewskiej (bękarckiej), którzy rządzili górną Odrą do początku XVI w., do śmierci ostatniego z nich, kalekiego księcia Walentyna – te żywoty wypełniają opracowanie uznanego badacza z Uniwersytetu Śląskiego.
Autor zwrócił uwagę na słabą kondycję fizyczną raciborskich Przemyślidów. Żyli z pokolenia na pokolenie coraz krócej. W ich biogramach nie brakuje przykładów niezrównoważenia, wręcz chorób psychicznych. Za żony – wbrew tradycjom dynastycznym – brali sobie szlachcianki i mieszczki. Nie byli krezusami. Za coraz krótszym żywotem szło kurczenie się księstwa.
Pozycja wypełnia lukę w opracowaniach poświęconych ziemi raciborskiej. Jak dotąd miłośnicy historii regionu mieli do dyspozycji sporo pozycji poświęconych Piastom. Brakowało opracowań z wykazem literatury i źródeł na temat czeskich Przemyślidów, nie licząc prac ks. Weltzla czy szkiców śp. dr. Norberta Miki. Książkę trzeba więc mieć obowiązkowo na półce. Adresowana jest zarówno do naukowego jak i popularnego odbiorcy.
Spotkanie w Muzeum, wypełnione dyskusją o epizodach z dziejów raciborskich władców, trwało blisko dwie godziny. Książkę można nabyć w księgarni Sowa w Raciborzu przy ul. Długiej.
Z notki wydawniczej. Rozpad państwa polskiego w II połowie XII w. objawiający się upadkiem władzy centralnej, skutkował wyodrębnieniem się samodzielnych księstw, w których władzę przejmowali przedstawiciele rozradzającej się dynastii Piastów. W tych okolicznościach pojawiło się też księstwo raciborskie jako jedno z tych, których geneza tkwiła w konfliktach dynastycznych powodowanych ambicją poszczególnych książąt. Prezentowana publikacja zawiera sylwetki 25 najważniejszych książąt i księżnych raciborskich, od końca XIII w., do początku XVI w., zaprezentowanych na tle ważnych wydarzeń politycznych, gospodarczych, kulturowych i społecznych. Biogramy książąt powstały przede wszystkim w oparciu o źródła (archiwalne i drukowane) oraz o najnowsze ustalenia historiografii, w tym własne badania autora, profesora Jerzego Sperki.
Spis treści:
Wprowadzenie
Przemysław († 1306)
Leszek († 1336)
Eufemia († 1359)
Konstancja († 1351)
Mikołaj II († 1365)
Jan I († 1380)
Jan II Żelazny († 1424)
Helena Korybutówna († 1449)
Mikołaj IV († 1407)
Mikołaj V († 1452)
Barbara Rokenberg († 1464–1468)
Wacław II († 1456)
Małgorzata z Szamotuł († 1464)
Małgorzata († 1459)
Jan III Starszy († 1483)
Wacław III († 1478)
Barbara († 1512)
Małgorzata († 1508)
Jan IV Młodszy († 1493)
Magdalena opolska († 1501)
Katarzyna († po 1494)
Helena († przed 1494)
Mikołaj VI († 1506)
Anna Tęczyńska († 1550–1552)
Walentyn († 1521)
Źródła i literatura
Tablica genealogiczna
Indeks osobowy i geograficzny
Spis ilustracji i map
Summary
ISBN 978-83-7730-595-9, format B5, oprawa twarda, s. 432, wyd. I, Kraków 2022
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany