Raport 998. Iskry z komina uratowały życie mieszkańców domu w Sławikowie

W trakcie poniedziałkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP. Działania prowadzono w Raciborzu oraz Sławikowie. Sprawdź szczegóły.
O godzinie 11.37 do Powiatowego Stanowiska Kierowania wpłynęło zawiadomienie o możliwej próbie samobójczej w jednym z bloków przy ulicy Zamoyskiego. Na miejsce niezwłocznie wysłano dwa zastępy PSP, zespół ratownictwa medycznego oraz policję. Po dojeździe strażaków na miejsce okazało się, że na dachu wiatrołapu jednej z klatek schodowych znajduje się ciało mężczyzny. Obecny na miejscu lekarz pogotowia, z powodu rozległych obrażeń podjął decyzję o odstąpieniu od czynności ratunkowych. Stwierdzono zgon 70-letniego mężczyzny. Rozstawiona także parawan osłaniający zwłoki.
Drugie zdarzenie, które odnotowano o godzinie 15.37 w Sławikowie przy ulicy Słowackiego można uznać za dość niecodzienne. Do komendy przy Reymonta wpłynęło zgłoszenie, z którego wynikało, że w jednym z domostw przy wyżej wspomnianej ulicy mogło dojść do pożaru sadzy w kominie. Zgłaszający widział bowiem iskry wydobywające się z przewodu kominowego. Na miejsce skierowano dwa zastępy PSP oraz dwa zastępy OSP.
- Po dojeździe na miejsce i przeprowadzeniu rozpoznania ustalono, że nie doszło do pożaru sadzy w kominie, a iskry widziane przez zgłaszającego mogły być efektem przegrzebywania paleniska. Strażacy dokonali jednak pomiarów przy pomocy kamery termowizyjnej oraz detektora wielogazowego. W trakcie dokonywania czynności pomiarowych na pierwszym piętrze budynku, strażackie urządzenia stwierdziły obecność CO w stężeniu od 20 do 60 PPM
- informuje bryg. Roland Kotula, dowódca JRG w PSP Racibórz.
Dalsze strażackie działania polegały na wygaszeniu pieca centralnego ogrzewania, wygarnięciu materiału palnego oraz przewietrzeniu pomieszczeń do momentu aż czujniki wskazywały stężenie 0 PPM.
- Prawdopodobną przyczyną uwolnienia się tlenku węgla mógł być uszkodzony przewód kominowy. Strażacy wydali zalecenie dokonania jego kontroli oraz napraw. Zakazali także rozpalania w piecu
- dodaje bryg. R. Kotula.
![Pietrowice Wielkie: 101 koni, policjanci w siodle i husaria - wielkanocna tradycja procesji błagalnej [FOTO i WIDEO] Pietrowice Wielkie: 101 koni, policjanci w siodle i husaria - wielkanocna tradycja procesji błagalnej [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1775484860dsc-1567-.jpg)



![Bieńkowice: średniowieczna tradycja wciąż żywa - ponad sto koni w procesji [FOTO i WIDEO] Bieńkowice: średniowieczna tradycja wciąż żywa - ponad sto koni w procesji [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1775484986dsc-1660-.jpg)

![Wielkanocna procesja konna w Zawadzie Książęcej przeszła polami trójwsi [FOTO i WIDEO] Wielkanocna procesja konna w Zawadzie Książęcej przeszła polami trójwsi [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1775477982-dsc0874-.jpg)
![Wielkanocny objazd pól w powiecie raciborskim [BIEŃKOWICE, PIETROWICE WLK., SUDÓŁ] Wielkanocny objazd pól w powiecie raciborskim [BIEŃKOWICE, PIETROWICE WLK., SUDÓŁ] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1775497782zrzut-ekranu-2026-04-6-o-19-43-44-.png)





![Interwencje straży pożarnej w powiecie raciborskim. Pożary, wypadki i działania pomocowe [RAPORT] Interwencje straży pożarnej w powiecie raciborskim. Pożary, wypadki i działania pomocowe [RAPORT] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1775377393659797022-122128211637079676-1335921159859743119-n-.jpg)







![Interwencje straży pożarnej w powiecie raciborskim. Pożary traw i lasu oraz zdarzenia medyczne [RAPORT 998] Interwencje straży pożarnej w powiecie raciborskim. Pożary traw i lasu oraz zdarzenia medyczne [RAPORT 998] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1775541573662610911-981107267770519-6823888227334550744-n-2-.jpg)




























Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany