Polityczne trzęsienie ziemi w Katowicach. PiS traci władzę w województwie śląskim

Odejście marszałka Jakuba Chełstowskiego z PiS spowodowało zmiany we władzach samorządowego województwa.
To była wczoraj, 21.11., polityczna wiadomość dnia w województwie śląskim. Cztery lata po słynnym przejściu Wojciecha Kałuży z Nowoczesnej do PiS, dzień po wizycie Jarosława Kaczyńskiego w województwie, ustanowiony w czerwcu nowy pełnomocnik okręgowy PiS w Katowicach, marszałek Jakub Chełstowski, mający pracować na rzecz formy struktur partii, podjął decyzję, że z niej odchodzi.
Nie po to zapisywał się do partii, by prowadzić antyunijną politykę – tłumaczył Chełstowski. - Nie ma opcji powrotu. Rezygnuję z członkostwa w PiS. Cztery lata temu było przejęcie przez PiS władzy przez transfer Wojciecha Kałuży, dzisiaj ja wychodzę – powiedział mediom. - Dziwi się pan? Poziom smrodu przekroczył granicę. (...) Nie zgadzam się z polityką partii, decyzjami rządu i antyunijnym kierunkiem. Tym, że ktoś mówi, że dzięki środkom unijnym nic dobrego w Polsce się nie wydarzyło, umniejszaniu roli samorządów, które są określane jako siedliska zła. Ulało się i trudno. Nie ma już opcji powrotu. Rezygnuję z członkostwa w PiS – dodał pytany o szersze uzasadnienie.
Razem z nim odeszli radni Rafał Kandziora, Maria Materla oraz Alina Nowak. Nowa polityczna przystań marszałka to ruch samorządowy Tak! Dla Polski. Z trójką radnych założył w sejmiku nowy klub.
Odejście czterech radnych zmieniło układ sił w śląskim sejmiku. Teraz większość ma tu opozycja z PO na czele. W ślad za tym poszły zmiany w prezydium. Z fotela przewodniczącego odwołano Jana Kawuloka, zastąpił go prof. Marek Gzik. Wiceprzewodniczącym został Stanisław Gmitruk (PSL).
Z zarządu województwa śląskiego odwołano: Wojciecha Kałużę, Beatę Białowąs, Dariusza Starzyckiego i Izabelę Domagałę. Na nowych wicemarszałków Chełstowski zaproponował wiceprezydent Sosnowca Annę Jedynak oraz wieloletniego pracownika Urzędu Marszałkowskiego Łukasza Czopika, z kolei na funkcję członka zarządu Krzysztofa Klimosza, byłego prezesa Stadionu Śląskiego.
Samorząd w Polsce ma trzy szczeble – gminę, powiat i samorządowe województwo. Na czele tego trzeciego stoi marszałek z zarządem, a organem uchwałodawczym jest sejmik. Wczoraj władze przejęła w nim opozycja PO, SLD i PSL.
Na szczeblu samorządowego województwa zapadają decyzje o regionalnym programie operacyjnym dotyczącym dystrybucji środków unijnych. Marszałek zarządza drogami wojewódzkimi (nowa wschodnia obwodnica Raciborza to jego inwestycja, podobnie jak planowana dalsza trasa w kierunku Rybnika). W Raciborzu podlegają mu m.in. ośrodek dla niesłyszących i słabosłyszących oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego. Podlegają mu Koleje Śląskie.
Cztery lata temu, dodajmy, w skład zarządu województwa śląskiego wszedł obecny poseł i wiceminister Michał Woś. Zrezygnował z funkcji i mandatu radnego po zdobyciu miejsca w Sejmie. Na jego miejsce – z ramienia Solidarnej Polski – powołano Beatę Białowąs.
Radnym wojewódzkim z listy PO, jedynym z powiatu raciborskiego, jest były starosta raciborski Henryk Siedlaczek.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz