Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności11 listopada 202215:53

Święto Niepodległości u śląskich pograniczników z Raciborza [FOTO]

Reklama
Region:

9 listopada w Raciborskim Centrum Kultury odbył się uroczysty apel z okazji 104. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz Dnia Służby Cywilnej i Pracownika Straży Granicznej.

W uroczystości, której gospodarzem był Komendant Śląskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Adam Jopek, wzięli udział funkcjonariusze i pracownicy SG oraz zaproszeni goście, wśród których byli przedstawiciele władz samorządowych, miejskich oraz reprezentanci współdziałających służb mundurowych i instytucji z terenu województwa śląskiego. Obecni byli uczniowie patronackich szkół o profilu Straży Granicznej z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu z Dyrektorem wraz z dr. Marcinem Kunickim oraz z Zespołu Szkół Techniczno-Usługowych im. Jana Pawła II w Tarnowskich Górach wraz z dyrektor Grażyną Kowalską. Na uroczystość licznie przybyły również rodziny nowo przyjętych funkcjonariuszy. Swoją obecnością zaszczycił nas także Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Michał Woś.

Po przywitaniu przybyłych gości odegrano Mazurka Dąbrowskiego, w trakcie którego tradycyjnie już zaprzyjaźniona z Oddziałem grupa wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Raciborzu, pod opieką Sylwii Bednarskiej wykonała hymn Polski w języku migowym.

Następnie Komendant Śląskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Adam Jopek odebrał ślubowanie od 30 nowych funkcjonariuszy. W obecności kadry kierowniczej, rodzin nowo przyjętych oraz zgromadzonych gości pogratulował młodym funkcjonariuszom podjęcia tak ważnej i odpowiedzialnej decyzji, podkreślił znaczenie słów roty ślubowania oraz życzył im zadowolenia i satysfakcji z pełnienia służby w naszej formacji. Błogosławieństwa ślubującym funkcjonariuszom udzielił ks. płk SG Kornel Undas Dziekan Ewangelicki Straży Granicznej oraz Kapelan Śląskiego Oddziału Straży Granicznej ks. por. SG Artur Suska.

Wydarzenie związane z Narodowym Dniem Niepodległości oraz przypadającym w tym samym dniu Świętem Służby Cywilnej i Dniem Pracownika Straży Granicznej, było doskonałą okazją do złożenia podziękowań funkcjonariuszom oraz pracownikom Straży Granicznej za ich wzorową pracę i służbę. To także doskonały czas do wręczenia wyróżnień, odznaczeń państwowych i resortowych oraz aktów mianowań na kolejne stopnie służbowe w Straży Granicznej.

Podczas uroczystości Medalem za Zasługi dla Straży Granicznej, który nadał Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, odznaczono 12 funkcjonariuszy oraz pracownika ŚlOSG. Ponadto Brązowym Medalem za Zasługi dla Straży Granicznej zostali odznaczeni Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Katowicach mł. inspektor Mariusz Cupiał oraz Dyrektor Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Katowicach płk Paweł Pilawa.

Komendant Główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga nadał dwudziestu dwóm funkcjonariuszom Oddziału Odznakę Straży Granicznej.

W dowód uznania, a także w celu podkreślenia szczególnych zasług na rzecz Śląskiego Oddziału SG medal ,,Zasłużony dla Śląskiego Oddziału Straży Granicznej” otrzymali: Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Katowicach mł. inspektor Mariusz Cupiał oraz I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach Inspektor Mariusz Krzystyniak.

Komendant Śląskiego Oddziału SG gen. bryg. SG Adam Jopek w asyście Ludmiły Wolańskiej - Kierownika Oddziału Rejonowego PCK w Raciborzu oraz ppłk. SG Jacka Jackowa – Wiceprezesa Klubu HDK PCK ,,Pograniczna Grupa Krwi” (działającego przy Śląskim Oddziale SG) wręczył 7 funkcjonariuszom odznaki ,,Zasłużony Honorowy Dawca Krwi”.

Awanse na kolejne stopnie służbowe otrzymało 65 funkcjonariuszy, w tym: 6 oficerów, 33 chorążych i 26 podoficerów.

Ponadto 23 pracowników za zaangażowanie w realizację obowiązków służbowych wyróżniono listem gratulacyjnym oraz kolekcjonerskimi znakami pieniężnymi emitowanymi przez Narodowy Bank Polski. 10 pracowników otrzymało banknoty kolekcjonerskie, a kolejnych 13 otrzymało monety okolicznościowe. Zarówno banknoty, jak i monety są emitowane z myślą o kolekcjonerach i numizmatykach i stanowią okazję do upamiętnienia ważnych historycznych rocznic i postaci oraz do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją.

Podczas uroczystości głos zabrał Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Michał Woś. Minister, Mieszkaniec Ziemi Raciborskiej w swoim przemówieniu podziękował funkcjonariuszom i pracownikom za pracę i służbę na rzecz naszej formacji. Podkreślił ważną rolę Straży Granicznej w Systemie Bezpieczeństwa Państwa, szczególnie odnosząc się do ostatnich zagrożeń.

Następnie Dariusz Ptaś - sekretarz Województwa w Urzędzie Marszałkowskim województwa śląskiego odczytał w imieniu Marszałka Województwa Śląskiego – Jakuba Chełstowskiego okolicznościowy list.

W okolicznościowym wystąpieniu Komendant Śląskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Adam Jopek podziękował pracownikom za ich pracę: ,, … szczególne słowa kieruję do pracowników cywilnych, dziękuję im za zaangażowanie w codzienną pracę, za wzorowe wypełnianie obowiązków służbowych oraz ogromny wkład pracy w działalność służbową”. Nawiązał także do słów roty ślubowania: … Jako funkcjonariusze Straży Granicznej oddajemy hołd naszym bohaterom poprzez codzienną, solidną, uczciwą i pełną poświęcenia służbę zgodnie z Rotą naszego ślubowania, służymy wiernie Narodowi Polskiemu, mając zawsze na względzie interes Państwa Polskiego, stojąc nieugięcie na straży niepodległości i suwerenności oraz strzegąc nienaruszalności granicy Państwowej Rzeczypospolitej Polskiej, nawet z narażeniem życia”. Komendant dodał: „Jak że inny ma wydźwięk składana obecnie rota ślubowania, w odniesieniu do aktualnych zagrożeń, jakże innych i bardziej realnych, niż te jeszcze sprzed prawie 3 lat…” Gen. bryg. SG Adam Jopek nawiązał również do naszych poprzedników: … kontynuujemy tradycje Korpusu Ochrony Pogranicza, Straży Granicznej i innych formacji granicznych, spośród których wielu oddało życie podczas kształtowania i obrony granic II Rzeczypospolitej, do końca wypełniając swój obowiązek”. Ponadto Komendant w swoim imieniu i wszystkich funkcjonariuszy ŚlOSG, zapewnił (odnosząc się do refrenu Pieśni Reprezentacyjnej Straży Granicznej), że: … złożonej raz przysięgi nie złamie w świecie za nic, bo już obrałem drogę i los obrońcy granic”.

Na zakończenie pogratulował wszystkim awansowanym, wyróżnionym i odznaczonym.

Autor: ŚOSG, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności7 lutego 202309:14

Raport 998. Wypadek w Owsiszczach. Kobieta trafiła do szpitala

Raport 998. Wypadek w Owsiszczach. Kobieta trafiła do szpitala - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Dwa zdarzenia odnotowali podczas poniedziałkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP. Najpoważniejsze z nich miało miejsce w Owsiszczach przy ulicy Wydale, gdzie zderzyły się dwa samochody osobowe.

red., fot. Czytelnik
Reklama
Aktualności6 lutego 202310:07

Raciborskie murale kosztowały ponad 112 tys. zł. W planie dwa kolejne

Raciborskie murale kosztowały ponad 112 tys. zł. W planie dwa kolejne - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
39
red., fot. arch. portalu/FB Dawid Wacławczyk wiceprezydent R-rza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.01.2023
30 stycznia 202318:51

Nasz Racibórz 27.01.2023

Nasz Racibórz 20.01.2023
23 stycznia 202309:54

Nasz Racibórz 20.01.2023

Nasz Racibórz 13.01.2023
18 stycznia 202322:57

Nasz Racibórz 13.01.2023

Nasz Racibórz 06.01.2023
8 stycznia 202316:08

Nasz Racibórz 06.01.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.