Ostrava Poruba dołączy do partnerów Raciborza

Raciborski magistrat realizuje już z Czechami z Ostravy Poruby wspólne imprezy, współfinansowane przez Unię Europejską. Na zdjęciu dr Lucie Baránková Vilamová, burmistrzyni Poruby podczas jarmarku w Raciborzu (kwiecień 2019) oraz prezydent D. Polowy, ówczesny wiceprezydent M. Fita oraz wiceprezydent D. Konieczny.
Ostrava Poruba, jedna z 34 dzielnic stolicy Kraju Śląsko-Morawskiego, jeśli wyrazi na to zgodę Rada Miasta, dołączy do szerokiego grona miast partnerskich Raciborza. Są w nim obecnie: Villeneuve d`Ascq (Francja), Opava (Czechy), Roth i Leverkusen (Niemcy), Tyśmenica (Ukraina), Kędzierzyn-Koźle, Zugló (Węgry) i Kaliningrad (Rosja). Dzielnica ma blisko 75 tys. mieszkańców, zajmuje niewiele ponad 13 km kw. i ma na swoim obszarze największe kąpielisko w Europie Środkowo-Wschodniej.
- Pragnąc rozwijać wzajemnie korzystną współpracę obu miast w dziedzinie kultury, sportu, turystyki i rekreacji oraz opierając się na bogatych doświadczeniach dotychczasowej współpracy wynikających z sąsiedztwa, przedstawiciele samorządów postanawiają nawiązać oficjalną współpracę pomiędzy Miastem Racibórz i dzielnicą Poruba Miasta Ostrawa. Podpisanie listu intencyjnego stworzy relację partnerstwa, opartą o zasady równouprawnienia i pełnej zaufania współpracy. Miasta zobowiązane będą do wspierania i intensyfikacji wzajemnych stosunków w zakresie wymiany doświadczeń samorządowych organów zarządzających obu miastami w celu rozwoju współpracy w zakresie:
1) kultury - partnerzy będą wspierali w szczególności bezpośrednie współdziałanie organizacji i instytucji kultury, w zakresie organizowania wystaw, koncertów i innych przedsięwzięć artystycznych realizowanych przez muzea, biblioteki, zespoły muzyczne i inne instytucje kulturalne zajmujące się tym rodzajem działalności, regularnej wymiany informacji o wydarzeniach/imprezach kulturalnych odbywających się u partnerów, udziału artystów muzycznych oraz zespołów w znaczących imprezach odbywających się w miastach partnerów.
2) sportu - partnerzy będą podejmowali lub kontynuowali działania w zakresie organizowania imprez/wydarzeń plenerowych, regularnej wymiany informacji o wydarzeniach/imprezach sportowych odbywających się u partnerów.
3) turystyki - partnerzy będą podejmowali lub kontynuowali działania w zakresie wspólnego marketingu regionu turystycznego, konkurencyjności produktu turystycznego, czy też rozpoznawalności miast i regionów przygranicznych.
Szczegółowe zasady współpracy jednostek organizacyjnych reprezentujących poszczególne dziedziny życia samorządowego będą określać kierownicy zainteresowanych jednostek urzędów obu miast. List intencyjny nie będzie wykluczał możliwości nawiązania współpracy również w innych dziedzinach, o ile będą one odpowiadały celom i zapotrzebowaniu społecznemu stron. Strony zobowiązane będą do spotkań nie rzadziej niż raz w roku w celu podsumowania współpracy, a także do udziału władz samorządowych w ważniejszych wydarzeniach miast - czytamy w uzasadnieniu do projektu stosownej uchwały Rady Miasta.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz