Sport24 maja 200911:32

Ostre strzelanie na Srebrnej

Ostre strzelanie na Srebrnej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0

W ostatnim meczu ligowym sezonu 2008/2009 pewna tytułu Mistrza Polski drużyna RTP Unia Racibórz pokonała MUKS Praga Warszawa 15:0 zdobywając siedem goli w pierwszej połowie spotkania. Stołeczna drużyna o pozostanie w Ekstralidze będzie walczyć w barażach.

- Pierwszy raz o tytuł Mistrza Polski w piłce nożnej kobiety rywalizowały 35 lat temu. Wtedy najlepsza była drużyna Czarnych Sosnowiec teraz tytuł wrócił na Śląsk za sprawą raciborskiej Unii. To wielkie święto kobiecej piłki na Śląsku - powiedziała Irena Półtorak przewodnicząca wydziału piłkarstwa kobiecego w Śląskim Związku Piłki Nożnej. Pani Irena jest osobą, która organizowała kobiecą piłkę nożna w naszym kraju.

Medale i puchar za zdobycie Mistrzostwa Polski przekazali dziewczętom wraz z gratulacjami członkowie wydziału piłkarsta kobiecego PZPN Józef Grząba i Władysław Szyngiera. Prezes podokręgu Racibórz i jednocześnie członek zarządu ŚZPN Stefan Ekiert również dołączył z gratulacjami.

Starosta Raciborski i Prezydent Miasta Racibórz przekazali drużynie czeki nietypowych rozmiarów. Każda forma wsparcia bardzo się klubowi przyda w obliczu czekających zespół występów w Lidze Mistrzów.

Przed meczem miała miejsce jeszcze jedna uroczystość po szesnastu latach gry swoją piłkarską karierę zakończyła urodzona w Rybniku Izabela Cichecka - Doleżych.
- Cichutka, a dla niektórych Mami to niezwykle spokojna i skromna osoba zawsze chętnie służąca pomocą i radą. Kochana osoba, wspaniała zawodniczka - powiedziała Daria Antończyk, a kierownik drużyny Monika Marczak dodała jeszcze - dziewczyna bardzo dobra technicznie, profesorka na środku boiska potrafiąca przytrzymać piłkę i dokładnie dograć czy też precyzyjnie strzelić z dystansu.

Poważna kontuzja kolana przyspieszyła decyzję o zakończeniu kariery piłkarskiej. Mozolna rehabilitacja pozwoliła jej na piętnastominutowy występ w sobotnim meczu. Takim sposobem Izabela Doleżych zakończyła karierę zdobyciem tytułu Mistrza Polski.

W meczu XX kolejki RTP Unia Racibórz wystąpiła w następującym składzie: Daria Antończyk (od 40 min. Marlena Janeczek), Hanna Konsek, Kamila Darda, Agnieszka Karcz, Olga Syerova, Paulina Rytwińska (od 47 min. Katarzyna Krupa), Agnieszka Winczo, Agata Manczyńska, Izabela Doleżych (od 15 min. Marta Sęga), Anna Sznyrowska (od 47 min. Patrycja Rżany), Patrycja Wiśniewska. Pozostałe rezerwowe: Renata Luberda, Agnieszka Różkowska i Roxana Dziadek.

W tym meczu nie mogła zagrać Daria Kasperska ukarana wcześniej czterema żółtymi kartkami.  Tym razem w osiemnastce meczowej nie zmieściła się Dorota Wilk, Małgorzata Polnik, Natalia Surma, a kontuzje wykluczyły z gry Paulinę Kawalec i Martę Stobbę.

Mecz był jednostronnym widowiskiem, a niesiona dopingiem około ośmiuset kibiców drużyna Unii strzelała bramki jak na zawołanie. Pierwszego gola zdobyła Anna Sznyrowska w 10 min meczu, trzy minuty później po dośrodkowaniu Agaty Manczyńskiej głową strzeliła Paulina Rytwińska, po kolejnych trzech minutach Anna Sznyrowska trafiła po raz drugi. W 27  minucie meczu pierwszego swojego gola zdobyła Patrycja Wiśniewska. W 31 trafiła Agata Manczyńska, a potem w 35 i 39 kolejne dwa gole strzeliła Pati - Gol notując na swym koncie hat - trick.

W drugiej połowie Patrycja Rżany strzeliła gola w 56 minucie, chwilkę później swoją czwartą bramkę zdobyła Patrycja Wiśniewska. W 60 i 62 minucie dwa razy trafiła Marta Sęga, później jeszcze cztery razy trafiła Patrycja Wiśniewska wykorzystują między innymi dwa rzuty karne. Tym sposobem bardzo sympatyczna Patrycja Wiśniewska zdobyła tytuł królowej strzelców Ekstraligi piłki nożnej kobiet zdobywając w sezonie 2008/2009 29 goli. Przed meczem sześcioma bramkami ustępowała Annie Żelazko z KŚ AZS Wrocław, jednak w sobotę była bardzo skuteczna i wykorzystując słabą dyspozycję linii obronej stołecznej drużyny zdobyła osiem goli w tym dwa z rzytów karnych.

Zawodniczki Pragi Warszawa miały poważne problemy z kryciem piłkarek Unii pozostawiały dużo miejsce do rozgrywania piłki, co było skrzętnie wykorzystywane przez grające dobry mecz zawodniczki raciborskiej drużyny, które zdecydowanie narzuciły swój styl spokojnie wypracowywały kolejne sytuacje bramkowe. Pewne tytułu Mistrza Polski zawodniczki RTP Unia grały swobodnie i w dobrym stylu zakończyły sezon przed własną publicznością zdobywając rekordową liczbę piętnastu goli.

W tym sezonie oprócz 29 goli zdobytych przez Patrycję Wiśniewską pozostałe bramki dla Unii zdobyły: Anna Sznyrowska - 16, Agnieszka Winczo - 7, Agata Mańczyńska - 8, Hanna Konsek - 4, Marta Stobba - 3, Paulina Rytwińska - 3, Agnieszka Karcz - 2, Patrycja Rżany - 2, Marta Sęga - 2, Katarzyna Krupa - 1, Kinga Bandych - 1.

Mistrz Polski RTP Unia Racibórz w niedzielę 7 czerwca zagra jeszcze w Raciborzu mecz w półfinale Pucharu Polski. Przeciwnikiem raciborskiej drużyny będzie KŚ AZS Wrocław. Wcześniej 31 maja w niedzielę o godz.15 kibice kobiecej piłki nożnej będą mogli zobaczyć w Raciborzu na stadionie OSiR-u przy ulicy Zamkowej towarzyski mecz międzypaństwowy pomiędzy reprezentacjami Czech i Polski.