Sport31 lipca 201021:21

Szachiści Silesii z ligowym brązem

Szachiści Silesii z ligowym brązem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0

Znakomicie zakończyły się rozgrywki Drużynowych Mistrzostw Polski II liga dla juniorów z Klubu Szachowego SILESIA Racibórz, którzy w zakończonych w Chełmie turnieju zajęli znakomite III miejsce. Jest to największy sukces raciborskiej młodzieży w historii szachów drużynowych.

Do Chełma przyjechało 30 drużyn z całej Polski, blisko 200 juniorów, by rywalizować o tytuły, awanse oraz o podium dla najlepszych drużyn II ligi. W drużynach mogli występować dwóch juniorów do 18 lat, dwóch do lat 14, dziewczyna do 18 i 14 lat. Barw klubu z Raciborza bronili: kapitan drużyny Michał Obruśnik lat 17, Kacper Polok 16 lat, Viktor Gazik 9 lat, Bartłomiej Cycoń 14, Aleksandra Wieczorek 16 oraz Veronika Gazik 11 lat.

Oprócz III miejsca drużyny, juniorzy przywieźli jeszcze 5 indywidualnych wyróżnień. Na 6 szachownicy najlepszą zawodniczką okazała się nasza Veronika Gazik, na 5 szachownicy Aleksandra Wieczorek zajęła 5 miejsce, na 2 szachownicy Kacper Polok był również 5, a na najsilniejszej 1 szachownicy kapitan drużyny Michał Obruśnik był 4. Dodatkowo nagrodę za najmłodszego zawodnika turnieju II ligi otrzymał nasz niespełna 9 letni Viktor Gazik.

Dodajmy, że w Mistrzostwach Polski, które odbyły się w dniach 25-28.07 w Warszawie, wzięło udział 747 juniorów w wieku od 8 do 18 lat. Michał Obruśnik, który przyzwyczaił nas już do znakomitych wyników i tym razem potwierdził, że należy do ścisłej czołówki najlepszych juniorów w Polsce. Niestety, pech nie odpuszcza i kolejny raz do medalu brakło niewiele. Czwarte miejsce to najbardziej nie lubiane przez sportowców, a właśnie takie miejsce zajął Michał w kategorii do 18 lat.

Turniej rozgrywano systemem 9-rundowym, po pół godziny namysłu na zawodnika. Mimo, że Michał wygrał 5 partii, 3 zremisował i tylko 1 przegrał, o brązowym medalu decydowała dodatkowa punktacja, gdyż dwóch zawodników miało tyle samo punktów meczowych. O poziomie niech świadczy fakt, że pierwszych pięciu zawodników dzieliło zaledwie 0,5 punktu. Szkoda, ale to kolejny start, w którym junior z Raciborza potwierdza swoją przynależność do czołówki Polski.

Nominacja Polskiego Związku Szachowego na Mistrzostwa Europy do Batumi w Gruzji, jest tylko tego potwierdzeniem.