Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności20 maja 201712:58

Opolski Ekspres Dęty zawitał dziś do Raciborza. Na 800-lecie naszego miasta

Opolski Ekspres Dęty zawitał dziś do Raciborza. Na 800-lecie naszego miasta - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

VIII edycja projektu zapoczątkowanego przez opolskiego kompozytora i dyrygenta Przemysława Ślusarczyka „Kolej na orkiestrę” 20 maja zawitała do Raciborza. Przedsięwzięcie wpisuje się w jubileusz 800-lecia nadania praw miejskich Raciborzowi i Opolu. Miasta te w przeszłości były najważniejszymi ośrodkami gospodarczymi Górnego Śląska. Dziś, zgodnie z rozkładem, pociąg wjechał na raciborski dworzec. Zrobiło się gwarno i głośno. Zobaczcie FOTO i WIDEO.

„Kolej na orkiestrę, czyli Opolski Ekspres Dęty” to projekt, który ma swój początek w 2010 roku. Przemysław Ślusarczyk, opolski kompozytor i dyrygent oraz menedżer kultury, opracował ideę akcji i wymyślił markę Opolskiego Ekspresu Dętego. Wspólnie z Politechniką Opolską, Urzędem Marszałkowskim i opolskimi Przewozami Regionalnymi został zaplanowany kształt akcji i przygotowanie techniczne. Autorką hasła „Kolej na orkiestrę” jest Lucyna Sterniuk-Gronek z Politechniki Opolskiej. Ramy projektu nie zmieniły się do dzisiaj. Cele, które od początku przyświecają akcji, to promocja działań kulturalnych i kolejowych krajobrazowych szlaków turystycznych. Organizatorzy chcą także podkreślić fakt, że transport kolejowy jest ekologiczny. 

- Od 2006 zacząłem formowanie składu orkiestry Politechniki Opolskiej, rok później zrealizowałem autorski cykl „Muzyczne impresje”. Najpierw miejscem koncertów była Politechnika Opolska, potem cała Opolszczyzna. W tym momencie działania są realizowane również na terenie województw ościennych. Któregoś dnia zastanawiałem się nad nowymi możliwościami prezentacji Politechniki Opolskiej. Jechałem pociągiem i zobaczyłem muzyków z orkiestry dętej wsiadających na stacji w Oławie. Pomyślałem, żeby zrealizować coś, co łączyłoby kolej, turystykę krajoznawczą i orkiestry dęte – jedną ze śląskich wizytówek – wspomina Przemysław Ślusarczyk. 

Ta nietuzinkowa forma spotkań z kulturą przyciąga coraz więcej zainteresowanych. Podczas podróży uczestnicy mogą zapoznać się z ciekawostkami turystycznymi, przewidziane są także pokazy inżynierii kolejowej. W trakcie siedmiu edycji wszystkie miejsca w pociągu były zapełnione. Po bilety-miejscówki sięgają nie tylko dorośli, ale również młodzież i dzieci. Dla najmłodszych przygotowane są zawsze drobne pamiątki z tej niezwykłej podróży. Ludzie witają „ekspresową” orkiestrę z entuzjazmem; często w strojach paradnych, z uśmiechem na ustach i ciastem dla orkiestrantów. 

Co roku trasa muzycznego pociągu jest modyfikowana. W tym roku wyrusza on z Opola o godzinie 10.00. Według rozkładu zatrzymuje się na czterech stacjach. Na peronach stacji Opole Główne, Gogolin, Zdzieszowice, Kędzierzyn-Koźle i Racibórz przewidziane są prezentacje muzyczne ekspresowej orkiestry. Na stacji Racibórz (przyjazd: 12.09) pociąg zatrzymuje się na dłużej, bo poza koncertem wszyscy uczestnicy akcji mają okazję zwiedzić miasto wraz z przewodnikiem. Po wizycie w Raciborzu pociąg wraca do Opola tą samą trasą. 

- W tym roku wybór padł na Racibórz. Wspólnie z organizatorami, tj. opolskimi Przewozami Regionalnymi, Urzędem Marszałkowskim i Politechniką Opolską zdecydowaliśmy o tym jednogłośnie. Zarówno Opole, jak i Racibórz obchodzą w tym roku bardzo ważny jubileusz - 800-lecie nadania praw miejskich. Obydwa miasta były w przeszłości stolicami Górnego Śląska i ważnymi ośrodkami gospodarczymi. Kolejnym argumentem był fakt, że „Opolski Ekspres Dęty” nigdy wcześniej nie odwiedził tego miasta. Przewozy Regionalne chcą także zaprezentować nowy tabor, który nie długo będzie regularnie kursował na trasie Racibórz – Opole Główne – Wrocław Główny – wyjaśnił opolski kompozytor. 

Kontynuacją akcji „Kolej na orkiestrę” jest cykl imprez „Z orkiestrą po Odrze – filharmonia na statku” i „Z orkiestrą po zamkach i pałacach”. Wydarzenia organizowane są przez Politechnikę Opolską we współpracy z Opolską Organizacją Turystyczną. Wszystkie te akcje pomysłodawcy Przemysława Ślusarczyka otrzymały wyróżnienie: Najlepszy Projekt Turystyczny województwa opolskiego. Dyrygent za swój wkład w szerzenie kultury i promocji Opolszczyzny otrzymał w 2015 roku Nagrodę Marszałka Województwa Opolskiego, a w 2016, w Plebiscycie „Złote spinki” - wyróżnienie. Jako kompozytor był nagradzany na zagranicznych konkursach kompozytorskich. 

wideo na m.naszraciborz.pl

tekst: K. Ekiert

Autor: ,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:
Zobacz film

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.04.2025
24 kwietnia 202516:50

Nasz Racibórz 25.04.2025

Nasz Racibórz 18.04.2025
17 kwietnia 202522:23

Nasz Racibórz 18.04.2025

Nasz Racibórz 11.04.2025
14 kwietnia 202520:31

Nasz Racibórz 11.04.2025

Nasz Racibórz 04.04.2025
3 kwietnia 202518:29

Nasz Racibórz 04.04.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.