Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia15 maja 201009:28

Niezwykłe znalezisko spod Raciborza

Niezwykłe znalezisko spod Raciborza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama

Czytanie na weekend: Pięściaki uważane są za uniwersalne narzędzia, które służyły do krojenia mięsa i rąbania kości oraz jako broń łowiecka umożliwiająca polowania na wielkie zwierzęta - słonie leśne i mamuty - pisze Jan Michał Burdukiewicz (Wrocław). Jedno z głośniejszych odkryć takiego narzędzia miało miejsce w Owsiszczach.

Rok 1998. Podczas zabawy w przygranicznej wiosce Owsiszcze (gmina Krzyżanowice), Dominik Drużbicki - uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Raciborzu, znalazł w polu duży przedmiot wykonany z kamienia o bardzo charakterystycznym kształcie wielkiego migdała. Oboje z siostrą Olą ustalili, że jest to bardzo stare narzędzie z epoki kamienia, nazywane przez archeologów pięściakiem, gdyż przypomina zaciśniętą pięść. Pan Sławomir Drużbicki, ojciec rodzeństwa, przekazał wkrótce cenne znalezisko do Muzeum w Raciborzu. Po opracowaniu naukowym pięściak będzie jednym z najcenniejszych eksponatów na wystawie o pradziejach ziemi raciborskiej. Wraz ze znanym stanowiskiem Racibórz-Studzienna wyznaczy początki zasiedlenia tych terenów. Ich datowanie sięga tzw. interglacjału lubelskiego, czyli okresu ciepłego sprzed około 250-200 tys. lat temu.

Ziemie polskie były kilkakrotnie przykryte grubą pokrywą lodową, która podczas wcześniejszych zlodowaceń sięgnęła aż do Ostrawy. Stąd bardzo wczesne osadnictwo mogło pojawiać się tylko podczas okresów ciepłych między zlodowaceniami. W dodatku lądolód skandynawski nasunął dużo gliny, piasków i żwirów, które przykryły wcześniejsze ślady osadnictwa grubym płaszczem osadów polodowcowych. Ślady te mogły porwać też silne nurty rzek. Stąd niezwykle rzadko odsłaniają się one w głębokich odkrywkach, takich jak w Trzebnicy koło Wrocławia lub w Raciborzu-Studziennej.

Pięściak z Owsiszcza zachował się w bardzo dobrym stanie w porównaniu z innymi znaleziskami ze Śląska. Ma on niewielkie uszkodzenie boku podstawy. Pięściak wykonano przy pomocy retuszu, czyli obłupiania zbędnych części przez co nadano mu charakterystyczny kształt migdałowaty. Pod względem formy i rozmiarów jest on bardzo podobny do innego pięściaka, znalezionego w Piotrowicach (gmina Chojnów, powiat legnicki). Do wykonania pięściaka z Owsiszcz użyto dużej bryły kredowego krzemienia narzutowego o barwie szarej, przechodzącej miejscami w czarną. Na obu stronach i na podstawie zachowała się cienka kora z widocznymi rysami, powstałymi zapewne podczas transportu lodowcowego. Bryła krzemienia miała pożądaną grubość i dlatego podstawa zachowała korę i pierwotny kształt. W bryle krzemienia geolodzy rozpoznali szczątki fauny w postaci mszywiołów, igieł gąbek i liliowców z czasów, gdy powstawał krzemień.

Wierzchołek pięściaka zwęża się ku górze, tworząc lekko owalne, przenikliwe ostrze z równie ostrymi bocznymi krawędziami, biegnącymi aż do podstawy. Pięściaki uważane są za uniwersalne narzędzia, które służyły do: krojenia mięsa i rąbania kości oraz jako broń łowiecka umożliwiająca polowania na tak wielkie zwierzęta, jak słonie leśne i mamuty. W południowych Włoszech odkopano szkielet wielkiego słonia, któremu towarzyszyło kilka pięściaków.

Kształt i rozmiary pięściaka z Owsiszcz (14,6 x 9,6 x 4,2 cm) pozwalają zaliczyć go do pięściaków kultury aszelskiej, która rozwijała się w Afryce i Europie od około 1,5 mln do 40 tys. lat temu. Kolejne dwa pięściaki aszelskie zostały znalezione po czeskiej stronie Śląska - w Bohuslavicach i Polance nad Odrą.

Wszystkie pięściaki aszelskie ze Śląska są znaleziskami izolowanymi, przeważnie powierzchniowymi, położonymi na osadach wodnolodowcowych zlodowacenia Odry (300-250 tys. lat temu). W związku z tym ich chronologia nie może być starsza niż późny okres zlodowacenia Odry lub interglacjał lubelski, czyli około 250-200 tys. lat temu. Należą one do młodszej fazy kultury aszelskiej, której osadnictwo w okresie zlodowacenia Odry i interglacjału lubelskiego obejmowało głównie zachód Europy. Znacznie rzadziej występują w Niemczech i Czechach. Pięściaki ze Śląska wyznaczają obecnie północno - wschodnią granicę zasięgu kultury aszelskiej w tym okresie, której ludność żyła głównie w środowisku chłodnego stepu.

tekst i foto Jan Michał Burdukiewicz (Wrocław), tekst z archiwum Ziemi Raciborskiej

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności1 maja 202410:23

Rajd Pruski ponownie zawita do powiatu raciborskiego

Rajd Pruski ponownie zawita do powiatu raciborskiego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. Damian Matioszek
Reklama
Sport1 maja 202400:05

Majówkowy Niezbędnik Kibica

Majówkowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Najbliższe dni będą pełne piłkarskich emocji. Kibice będą mieli w czym wybierać. Sprawdź, z kim zagra drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport1 maja 202421:20

Piłkarski 1 maja [WYNIKI]

Piłkarski 1 maja [WYNIKI] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Za nami piłkarskie pierwszomajowe święto. Sprawdź wyniki rozegranych meczów.

(greh)
Reklama
Aktualności30 kwietnia 202413:41

Kryminalna Majówka z biblioteką

Kryminalna Majówka z biblioteką - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Biblioteka Racibórz
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Strony Partnerskie30 kwietnia 202419:57

Dlaczego warto mieć sejf w domu?

Dlaczego warto mieć sejf w domu? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
artykuł sponsorowany
Reklama
Sport2 maja 202400:08

Choć wiceliderowi się postawili, to punktów nie zdobyli [FOTO]

Choć wiceliderowi się postawili, to punktów nie zdobyli [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W meczu piątej kolejki III ligi wojewódzkiej juniorów, rozegranym, 01.05., naprzeciw siebie stanęły zespoły Unii Racibórz i Orła Palowice. Emocji nie brakowało. Pod dostatkiem było także goli, których w spotkaniu padło aż dziewięć.

(greh)
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.04.2024
25 kwietnia 202419:33

Nasz Racibórz 26.04.2024

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.