Tak wyglądają wnętrza odnowionego dawnego sądu krajowego

Należący do ministerstwa sprawiedliwości gmach dawnego sądu krajowego został zmodernizowany, a znajdujące się tu historyczne detale pieczołowicie odrestaurowane.
Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach pokazał wnętrza obiektu, który - po wyprowadzce poprawczaka - wraca do swoich pierwotnych funkcji. W dawnym sądzie krajowym znajdą się pomieszczenia dla komórek organizacyjnych Sądu Rejonowego w Raciborzu - Wydziału II Karnego (zajmie I piętro budowli), służby kuratorskiej oraz Punktu Kontaktu z Mediatorami. Sąd Okręgowy będzie tu miał pomieszczenia dla Oddziału Informatycznego (Centrum Obsługi Druku) oraz I Opiniodawczego Zespołu Specjalistów Sądowych w Raciborzu. To pierwsze obsługuje 98 sądów i docelowo ma wysyłać około 5 mln przesyłek. Obydwa sądy będą tu miała swoje archiwa. Drugie piętro zajmie Prokuratura Rejonowa w Raciborzu, obecnie pracującą w budynku przy ul. Bukowej. Trwający od 2017 r. remont kosztował ok. 20 mln zł.
- Jest to budowla reprezentacyjna, dwupiętrowa z wysokim dachem, typowo niemieckiej architektury i na tle nowoczesnych budynków razi swoim pretensjonalnym stylem – wizytator zakładu dla nieletnich w Raciborzu surowo ocenił w 1958 roku architekturę budynku dawnego Sądu Krajowego wybudowanego w latach 1889-1892 w stylu neorenesansu niderlandzkiego. Dziś patrzymy na niego zupełnie inaczej – to cenny zabytek i do tego pięknie odrestaurowany - informuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach.
- Prace w sądzie to też dziesiątki komisji konserwatorskich, spotkań, oględzin z udziałem naszych pracowników oraz równie wiele przygotowanych pism, notatek i protokołów. Szczególnie trudnym tematem okazało się dostosowanie budynku do obecnych norm związanych z bezpieczeństwem użytkowników i ochroną przeciwpożarową. W trakcie prac odkryto w głównej sali posiedzeń (przez lata używanej jako sala gimnastyczna) częściowo zachowane polichromie. Imitują one tkaniny adamaszkowe o wzorze stylizowanych orłów na wrzecionowatych polach. To jeden z nielicznych zachowanych przykładów XIX-wiecznego malarstwa ściennego w budynku użyteczności publicznej na terenie naszego województwa! Po dokonaniu odkrycia i przeprowadzeniu konserwacji technicznej polichromie zostały wpisane przez Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków do rejestru zabytków ruchomych. W kolejnym etapie prac zostaną poddane konserwacji estetycznej (obejmującej rekonstrukcję niezachowanych fragmentów). Konserwacji technicznej poddane zostały też polichromowane kasetonowe stropy w trzech salach rozpraw, wcześniej wielokrotnie przemalowane. Na jednym ze zdjęć możecie zobaczyć próby rekonstrukcji polichromii, a na archiwalnej rycinie oryginalny projekt stropu. Budynek dawnego sądu przy ul. Wojska Polskiego 24 w Raciborzu został wpisany do rejestru zabytków pod nr A/1619/95 decyzją z dn. 29 XII 1995 r. - czytamy w informacji Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach, który publikuje też zdjęcia zamieszczone w naszej galerii.
Poniżej filmy z października 2019 r. pokazujące jak wtedy wyglądało wnętrze obiektu.
Czytaj także
Rozpoczyna się ostatni etap modernizacji dawnego sądu krajowego w Raciborzu
Do budynku dawnego sądu krajowego wróciły zabytkowe drzwi
To będzie perełka wśród budynków polskiej Temidy

























![Prezydent z zastępcami wybiera się na dzielnice [HARMONOGRAM SPOTKAŃ] Prezydent z zastępcami wybiera się na dzielnice [HARMONOGRAM SPOTKAŃ] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1740694991-dsc0307-.jpg)





![Garaż wielopoziomowy przy ul. Żółkiewskiego już otwarty. Zakończono inwestycję parkingową w Raciborzu [FOTO] Garaż wielopoziomowy przy ul. Żółkiewskiego już otwarty. Zakończono inwestycję parkingową w Raciborzu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1776184758img-4365-.jpg)
![Wesele Śląskie przyciągnęło tłumy do RCK [FOTO] Wesele Śląskie przyciągnęło tłumy do RCK [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1776030090dsc-7778-.jpg)






![Odrarium przy Zamku Piastowskim już otwarte. Nowa przestrzeń edukacji przyrodniczej nad Odrą [FOTO i WIDEO] Odrarium przy Zamku Piastowskim już otwarte. Nowa przestrzeń edukacji przyrodniczej nad Odrą [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1776181824dsc-2064-.jpg)
![Od nadziei do rozczarowania. Nędza przegrywa z Górnikiem Radlin [FOTO] Od nadziei do rozczarowania. Nędza przegrywa z Górnikiem Radlin [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_17760763921776075915photo-50-z-102-.jpg)






























Komentarze (0)
Dodaj komentarz