Nauczyciel spędza ferie ucząc terytorialsów

Na co dzień uczy w szkole, w czasie ferii postanowił także dzielić się swoją wojskową wiedzą jednak nie w szkolnych murach, a w 13. Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Jak podkreśla edukacja to jego pasja, dlatego nawet w czasie wolnym chętnie uczy innych.
Podporucznik Robert Garbocz od 20 lat uczy wychowania fizycznego i edukacji dla bezpieczeństwa, jest także instruktorem w cieszyńskim batalionie lekkiej piechoty. Jak podkreśla, fakt że może i w WOT pomagać uczniom się rozwijać daje mu niesamowitą satysfakcję. - Tak los chciał, że moi uczniowie przyszli teraz na 16. do Cieszyna, a okazało się, że ja dowodzę akurat tym plutonem. Percepcja na ich poziomie jest ogromna i przede wszystkim to są ludzie, którzy przyszli tu bo chcą.
Sami uczniowie przyznają, że gdy w ramach projektu Ferie z WOT pojawili się w Cieszynie na szkoleniu podstawowym, widok swojego nauczyciela jako dowódcy bardzo plutonu bardzo ich zaskoczył. - Bardzo fajna niespodzianka, bardzo się ucieszyliśmy jak zobaczyliśmy naszego nauczyciela, no ale nie ma żadnej taryfy ulgowej mimo, że się znamy.
W ramach akcji „Ferie z WOT” w 13. Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej w szkoleniu podstawowym udział bierze 45. kandydatów na żołnierzy. Większość z nich to uczniowie, którzy przerwę w szkolnych obowiązkach wykorzystają na tak zwaną 16., po której złożą przysięgę wojskową i rozpoczną służbę w WOT.
W 2019 roku z projektu „Ferie z WOT” skorzystało 700. ochotników. Blisko połowa z nich była uczniami lub studentami. Deklarowali oni, że do podjęcia decyzji o założeniu munduru skłoniło ich dopasowanie terminu szkolenia do zimowej przerwy międzysemestralnej.
13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczęła formowanie w 2018 roku. Obecnie w województwie śląskim służy ponad 840 terytorialsów.


















![Seria zdarzeń drogowych i miejscowych zagrożeń. Pracowity dzień strażaków w powiecie raciborskim [RAPORT 998] Seria zdarzeń drogowych i miejscowych zagrożeń. Pracowity dzień strażaków w powiecie raciborskim [RAPORT 998] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1770279108624721429-1223659086619083-4588420144035552930-n-.jpg)










![Królestwo Niebieskie. Śladami rycerzy zakonnych na Zamku Piastowskim [ZAPROSZENIE] Królestwo Niebieskie. Śladami rycerzy zakonnych na Zamku Piastowskim [ZAPROSZENIE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1772523115644693854-1378266854345842-6137042360121034897-n-.jpg)
























Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany