Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja27 marca 201408:30

Spacer szlakiem szkół ponadgimnazjalnych

Spacer szlakiem szkół ponadgimnazjalnych - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

Targi edukacyjne w Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym oraz dni otwarte raciborskich szkół, pomagają w wyborze drogi do jak najlepszej przyszłości obecnych gimnazjalistów. Sprawdziliśmy jak poszczególne szkoły zachęcają do wyboru właśnie ich placówki.

Liceum nr 1 im. Jana Kasprowicza, w ciągu dni otwartych gościło w szkole ponad 400 gimnazjalistów. Aby jak najlepiej pokazać jak wygląda nauka, uczniowie LO przygotowali prezentację na temat życia szkoły, następnie oprowadzali swoich potencjalnych zastępców po placówce. - Największym zainteresowaniem cieszą się klasy o profilu biologiczno-chemicznym oraz matematyczno-fizycznym. Coraz częściej gimnazjaliści pytają także o liceum plastyczne, które mieści się w I LO. - powiedziała Grażyna Strózik, nauczycielka Liceum. - Po zaprezentowaniu szkoły, kilka osób od razu zgłosiło chęć rozpoczęcia nauki u nas - powiedział jeden z oprowadzających. 

Czyżby Liceum nr II było oblegane przez płeć piękną? - Podczas targów naszym liceum interesują się w większości dziewczyny. Często pytają o profil biologiczny i o geograficzny – zdradziła nam Dominika Pawlak, uczennica LO nr II. W budynku szkoły utworzono stanowiska, przy których uczniowie prezentują poszczególne profile klas. Stanowiska językowe przygotowały przekąski charakteryzujące Anglię, Hiszpanię, Francję i Niemcy. Stanowiska dotyczące fizyki i chemii prezentowały różne doświadczenia, czym przyciągali wzrok zainteresowanych. - Masz Wybór, to nasze główne hasło, u nas uczniowie w pierwszym roku uczą się wszytskich przedmiotów, a dopiero w drugim roku wybierają jeden przedmiot rozszerzony, a pozostałe dwa dobierają już według zainteresowań. Tym sposobem matematyka niekoniecznie musi się łączyć z fizyką – poinformował Maciej Malinowski, nauczyciel II LO. 

W Zespole Szkół Ekonomicznych niezmiennie od wielu lat króluje technik ekonomista. - Uczymy się m.in. marketingu, finansów, rachunkowości i księgowości, widzimy dużą przyszłość w tym zawodzie, większość firm potrzebuje takich osób – powiedziały Karina Kubina i Ania Stoińska uczennice ZSE. Drugim kierunkiem co do popularności jest technik organizacji reklamy – Na zajęciach zawodowych uczymy się marketingu, grafiki komputerowej, czyli pracy w programach takich jak Corel czy Photoshop, robimy banery reklamowe oraz różne prezentacje, bardzo polecamy ten kierunek - powiedziały Simona Grzelak oraz Natalia Połobiatko, uczennice ZSE w Raciborzu. 

W Budowlance największym zainteresowaniem cieszy się technik budownictwa, technik architektury krajobrazu oraz technik geodeta. Gimnazjalistom, o zawodzie technika budownictwa opowiadał Dawid Piela, nauczyciel projektowania oraz organizacji budownictwa. Budowlanka ma również inne ciekawe kierunki zawodowe takie jak stolarz, murarz-tynkarz, monter sieci i urządzeń sanitarnych oraz monter zabudowy i robót wykończeniowych. - Bardzo mnie niepokoi, że coraz mniej osób decyduje się podjąć zawód stolarza, obecnie w naszej szkole działają tylko dwie takie klasy, w których jest po 14 osób. Taki piękny zawód staje się wymierający. Dziwię się, ponieważ współpracujemy z Urzędem Pracy w Raciborzu i wiemy, że jest zapotrzebowanie na stolarzy- powiedziała Krystyna Parma, nauczycielka ZSB. 

Zespół Szkół Zawodowych nie narzeka na brak chętnych – Dużo osób pyta w szczególności o zawód kucharza i fryzjerstwo, niektórzy już teraz deklarują, że wybiorą naszą szkołe – powiedziała Mariola Bubak, uczennica ZSZ w Raciborzu. Uwagę gimnazjalistów przyciągają także takie kierunki jak technik hotelarstwa, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz nowy kierunek – technik technologii żywności. - Jesteśmy już zdecydowane, chcemy zostać fryzjerkami i wybieramy się do ZSZ - powiedziały Zuzia Piontek I Martyna Kliś z Gimnazjum w Rudach. 

- Mechanik jak co roku cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, nie przypominam sobie abyśmy kiedykolwiek narzekali na brak chętnych - powiedział Marcin Doczumiński, nauczyciel przedmiotów elektrycznych. Najpopularniejsze kierunki w Zespole Szkół Mechanicznych to technik informatyk, technik mechatronik oraz ślusarz-spawacz. - Mechanik to najlepsza szkoła z tradycjami, chętnych mamy więcej niż miejsc- powiedział Tomasz Stanik, uczeń ZSM. Podczas oprowadzania gimnazjalistów z Rud, uczniowie ZSM zaprezentowali tubę RUBENSA, słynne już elektryczne pokazy prądem strzelanie z łuku i wiele innych ciekawych rzeczy. - Jak dla mnie to najlepsza szkoła w Raciborzu, na pewno będę tutaj chodził od września - powiedział Mateusz z Rud. Przyszłościowym kierunkiem jest zawód ślusarz-spawacz. - Mamy już dużo chętnych, ale ciągle zachęcam do tego zawodu. Każdy kto u nas pobiera naukę ma ponad 90% szans na zatrudnienie w Rafako. W czasach, gdy trudno o pracę jest to priorytet. Okres nauki wliczany jest automaczynie do stażu pracy, dlatego gdy uczeń kończy szkołe ma już trzyletnie doświadczenie w fachu – powiedział Krystian Kubiczek, nauczyciel nauki zawodu. 

Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego przygotował dla gimnzjalistów m.in. z G3 dwie prezentacje mutlimedialne. Pierwsza dotyczyła życia szkoły i specyfiki poszczególnych klas, a druga pokazała profil absolwentów ZSOMS, którzy odnieśli największe sukcesy sportowe. W auli, przy stanowiskach tematycznych udzielano szczegółowych informacji zainteresowanym oraz częstowano ich smakowitą, wiosenną zupą. - Podczas dwudniowych targów najwięcej osób pytało o klasę interdyscyplinarną, czyli mundurową oraz oczywiście klasy sportowe - powiedziała Ewa Pytlik, uczennica ZSOMS. Dużym zainteresowaniem, podczas zwiedzania szkoły cieszyła się klasa informatyczna, a w szczególności jej zaopatrzenie. - Mamy do dyspozycji trzy pracownie informatyczne, w których pracujemy na komputerach Apple Macintosh. Aktualnie posiadamy najnowocześniejszy sprzęt, nie znajdziecie takiego drugiego w powiecie – powiedział Piotr Pleszewski, nauczyciel informatyki w ZSOMS. 

Zapytaliśmy gimnazjalistów, czy już dokonali wyboru szkoły, co nam odpowiedzieli? - Jesteśmy raczej zdecydowani, wybieramy Mechanik – powiedzieli jednogłośnie Sebastian Krupa i Sebastian Fogt z Krzyżanowic. - Wahamy się jeszcze nad profilem, ale od września chcemy pójść do I LO – powiedziały uczennice G3 w Raciborzu. - Interesuje mnie profil chemiczny, ale nie jestem jeszce do końca przekonany, w grę wchodzi I lub II LO – powiedział Paweł Szelepa z Kietrza. Chciałbym pójść do Mechanika na profil ślusarz-spawacz – zdradził Andrzej Wolker z Polskiej Cerekwi. - Zgadzam się z kolegą w tym profilu widzę najwięcej perspektyw - dodał Dawid Tokarczyk z Kietrza. 

Jak widać zdania są podzielone, na szczęście gimnazjaliści mają jeszcze trochę czasu na dokładne przemyślenie sprawy. Gdzie się finalnie udadzą zweryfikuje życie. Życzymy jednak wszystkim trafnych wyborów, bo czas spędzony w szkole średniej jest jednym z najpiękniejszych okresów w życiu. 

AHA

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.04.2024
25 kwietnia 202419:33

Nasz Racibórz 26.04.2024

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.