Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności23 września 202209:20

Dopłata czy zwiększenie dotacji? Radni pytali o zmiany w budżecie

Reklama
Racibórz:

Radnych Komisji Gospodarki Miejskiej, Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego nurtowało kilka kwestii dotyczących zaproponowanej przez prezydenta nowelizacji budżetu.

Zmiany w budżecie dokonywane są niemal na każdej sesji. Prezydent proponuje kolejne, na wrześniowe posiedzenie. Można je przejrzeć [TUTAJ]

Jedna z nich dotyczy zwiększenia dopłaty do PK. Wyjaśnieniem sprawy zajął się Bogdan Gawliczek, prezes Przedsiębiorstwa Komunalnego. - To nie jest zwiększenie dotacji, jak niektórzy mówią. To jedynie wyrównanie różnicy. Jak państwo wiedzą, kwota budżetu ustalona była w tamtym roku mniej więcej w tym okresie. W tym czasie zaszło wiele zmian, wzrosły koszty paliwa, doszła inflacja. I ta kwota, o którą zawnioskowaliśmy, ma jedynie służyć pokryciu różnic. Nie ma mowy o zakupie jakichkolwiek nowych pojazdów – wyjaśniał szef PK.

Radny Henryk Mainusz dociekał z kolei o zapis w budżecie dotyczący naprawy rowów melioracyjnych. - Co takiego na tej Dolnej się stało, by po zeszłorocznej inwestycji znów coś robić? - mówił wyraźnie zirytowany. - Jeśli chodzi o pana pytanie odnośnie do zakresu robót na ulicy Dolnej, na długości 175 mb., to kosztorys na to zadanie przewiduje zabezpieczenie terenu, podbudowę terenu oraz przebudowę umocnienia na wlocie z ulicy Greckiej. Jeśli chce pan dalsze szczegóły, to postaram się przygotować takie coś na poniedziałkową komisję – odparł wiceprezydent Dominik Konieczny.

- Dziękuję, specjalnie przybędę na posiedzenie. Proszę o przygotowanie. Sam także zrobię zdjęcia – odparł H. Mainusz.

Do dyskusji dołączył radny Mirosław Lenk. - Trudno mi to jest komentować. Zakres słyszałem, ale koszty jednak są wysokie. Być może coś się tam wydarzyło, zarabowało, czego nie widać gołym okiem. Zresztą, im częściej coś się naprawia, tym koszty są mniejsze. Chciałem jednak nawiązać do wydatku na naprawę oświetlenia na bulwarach. Zwracałem uwagę na konserwację na prawej stronie. Pilnej konserwacji wymagają schody, prowadzące w kierunku restauracji. Zwracałem tez uwagę, że przystań wykorzystywana jest jako scena. W związku z tym apeluję o poprawę nawierzchni po szachownicy. Ważniejsze są jednak schody. Odnośnie PK, to nikt nie kwestionuje tego wydatku. Mieliśmy jednak dwa rodzaje wątpliwości. Są to jednak koszty związane z bieżącym funkcjonowaniem. To koszt o 1/3 większy niż w zeszłym roku. Jedyne co kwestionuję, to zapis nazwy zadania. Nie może się to nazywać dopłatą, a tak nie może, bo wygląda to jak dotacja – mówił.

- Chciałem wyjaśnić, że to nie chodzi o dopłatę czy zwiększenie dotacji. Być może ten skrót myślowy powoduje takie nieporozumienie. Chodzi o dopłatę pewnej kwoty, do wcześniej otrzymanej sumy na to zadanie – odparł B. Gawliczek.

- Mam nadzieję, że do poniedziałku uda się zapisać to zadanie inaczej. Na przykład jako „komunikacja zbiorowa” a z tej kwoty przekazać do PK stosowną sumę. Zostało to w budżecie zapisane już wiele lat temu, ale wypadałoby to już zmodyfikować – mówił były włodarz Raciborza.

Radna Magdalena Kusy zapytała o PSZOK. - Kiedy zakończy się budowa? - dociekała. - Budowa PSZOK-u jest skończona. Czekamy na wydanie odpowiednich decyzji, byśmy mogli odbierać odpady. Mamy już zapłacone depozyty. Może to być jutro, a może za tydzień lub dwa – odparł B. Gawliczek.

- Jakie zmiany dotkną mieszkańców? - pytała radna. - Proces się nie zmieni, może się jedynie wydłużyć. Nie będzie możliwości obsługi dwóch czy trzech klientów jednocześnie. Obecnie każda partia odpadów musi być zważona, zewidencjonowana. Obecnie stosowaliśmy uproszczenia wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców. Nie łamało to jednak przepisów. Teraz będzie musiało się to, niestety, zmienić. Miała na to wpływ tzw. trwałość projektu – dodał prezes PK.

Uchwałę poddano ostatecznie pod głosowanie. Trzech radnych głosowało za, czterech wstrzymało się od głosu, a czterech było nieobecnych.

Autor: (greh), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.11.2022
25 listopada 202209:38

Nasz Racibórz 25.11.2022

Nasz Racibórz 18.11.2022
23 listopada 202216:14

Nasz Racibórz 18.11.2022

Nasz Racibórz 11.11.2022
16 listopada 202221:26

Nasz Racibórz 11.11.2022

Nasz Racibórz 04.11.2022
8 listopada 202219:20

Nasz Racibórz 04.11.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.