Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności3 sierpnia 202208:36

Prezydent zapewnia. Nie ma planów wygaszenia schroniska dla zwierząt na Ostrogu

Prezydent zapewnia. Nie ma planów wygaszenia schroniska dla zwierząt na Ostrogu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

To oficjalne stanowisko prezydenta Dariusza Polowego w odpowiedzi na pytania radnego Michała Kuligi.

- Wiele osób, którym zdarzyło się odwiedzić schronisko w ostatnich miesiącach opowiadało, że dzieje się tam "coś dziwnego". Schronisko zawsze pękało w szwach, a zwierząt było (niestety) dużo. Kiedy mnie zdarzało się tam wcześniej bywać, psów było około setki, bardzo dużo było również kotów. Obecnie od lat nie było tak mało zwierząt. Z czego ta sytuacja wynika? Czy są problemy z przyjmowaniem zwierząt? Zastanawiająco mała ich liczba nie jest powodem do zadowolenia, bo przecież bezdomność zwierząt nie zmalała, a adopcja na tyle nie wzrosła. Chyba, że jest odwrotnie? - czytamy w interpelacji radnego Michała Kuligi do prezydenta.

Potem jest seria pytań: co jest powodem takiej zmiany w funkcjonowaniu schroniska; z iloma gminami placówka ma obecnie podpisane umowy na przyjmowanie bezdomnych zwierząt; czy schronisko jest przygotowywane do wygaszenia; czy jest plan zmiany podmiotu prowadzącego schronisko; jaka jest zapowiedziana przez Prezydenta Miasta nowa koncepcja funkcjonowania raciborskiego schroniska?

- Celem Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Raciborzu, działającego na podstawie aktualnie obowiązujących aktów prawa oraz umów zawartych z poszczególnymi gminami, jest opieka nad zwierzętami oraz zapobieganie bezdomności zwierząt. Do zakresu prac schroniska wpływających na minimalizację ilości tam przebywających zwierząt należy m.in. obligatoryjna sterylizacja i kastracja zwierząt w schronisku przez uprawnionego lekarza weterynarii, a także przeprowadzana akcja sterylizacji i kastracji wolnożyjących kotów z terenu miasta, poszukiwanie właścicieli dla bezdomnych zwierząt poprzez prowadzenie strony internetowej oraz inne akcje propagujące adopcje. Ponadto współpracujący ze schroniskiem wolontariusze na bieżąco poszukują nowych właścicieli dla pupili przebywających w schronisku. Wszystkie zwierzęta adoptowane przez mieszkańców Raciborza poddane są zabiegowi iniekcji, co również zapobiega ich powrotom. Można także zauważyć coraz większą świadomość społeczeństwa w sprawach problemu bezdomności zwierząt, co pozytywnie wpływa na ich adopcję - czytamy w odpowiedzi na główne pytanie.

Są też kolejne odpowiedzi:
- Schronisko dla bezdomnych zwierząt, funkcjonujące w strukturze Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z o.o. w Raciborzu w roku 2022 r. podpisało umowę z 15 gminami, w tym
z gminą Racibórz;
- Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Raciborzu nie jest przygotowywane do wygaszenia;
- Na chwilę obecną nie istnieje plan zmiany podmiotu prowadzącego Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Raciborzu;
- Podstawowym celem Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Raciborzu jest stworzenie przebywającym tam zwierzętom oraz odwiedzającym go mieszkańcom miejsca najbardziej przyjaznego, a także dostosowanie Schroniska do wymagań określonych w Rozporządzeniu z dnia 20 stycznia 2022 r. w sprawie wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia schronisk dla zwierząt mającego obowiązywać z dniem 01 stycznia 2023 r.

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 16.09.2022
16 września 202220:21

Nasz Racibórz 16.09.2022

Nasz Racibórz 09.09.2022
16 września 202220:20

Nasz Racibórz 09.09.2022

Nasz Racibórz 02.09.2022
7 września 202213:56

Nasz Racibórz 02.09.2022

Nasz Racibórz 26.08.2022
31 sierpnia 202222:40

Nasz Racibórz 26.08.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.