Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności17 maja 202112:32

RDOŚ zachęca do montażu budek dla jerzyków

RDOŚ zachęca do montażu budek dla jerzyków - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Koniec kwietnia i maj to okres kiedy z zimowisk powracają jerzyki. Gatunek ten niemal całe życie spędzają w powietrzu, natomiast na ziemi ptaki te są wyjątkowo nieporadne.

W Polsce jerzyki gnieżdżą się prawie wyłącznie w obiektach budowlanych: w szczelinach i otworach w elewacji, stropodachach oraz, coraz częściej, specjalnych budkach lęgowych. Na szczęście świadomość, że budynki są siedliskiem ptaków i są one objęte ochroną, jest coraz większa. Dotyczy to zarówno samych mieszkańców, jak i zarządców budynków i firm wykonujących remonty. Niestety do tej pory podczas ocieplania budynków często dochodziło do zamykania otworów prowadzących do gniazd, a co za tym idzie do uniemożliwiania ptakom powrotu i dalszego zajmowania się potomstwem. Niszczenie siedlisk gatunków chronionych, w tym jerzyków, bez odpowiedniego zezwolenia jest naruszeniem prawa i należy zgłosić ten fakt policji lub straży miejskiej.

Popularność jerzyków w ostatnich latach wynika z faktu, że jest on wyjątkowym sprzymierzeńcem człowieka w walce z uciążliwymi owadami - komarami, meszkami i mszycą. Dorosły osobnik w sezonie lęgowym potrafi zjeść nawet do 20 tysięcy owadów w ciągu zaledwie jednej doby.

Jerzyk to monogamiczny gatunek gniazdujący najczęściej w koloniach. Dana para z reguły co roku zajmuje to samo miejsce gniazdowania. Z uwagi na fakt, że w kolonii występuje ograniczona ilość miejsc może dochodzić do konfrontacji i prób przejęcia szczeliny czy budki przez inne osobniki. Jerzyk potrafi skutecznie bronić swojego miejsca lęgowego także przed większymi gatunkami.

Obecnie obserwujemy przylot jerzyków, które krążą wokół budynków w poszukiwaniu miejsc lęgowych, natomiast jeszcze nie przystąpiły do lęgów i intensywne szukanie miejsc lęgowych jest czynnością naturalną. Warto zaznaczyć, że jerzyk zdecydowaną część życia spędza w locie (niektóre osobniki mogą pozostawać w locie bez przerwy do 10 miesięcy), a ląduje przede wszystkim w okresie lęgowym. Nogi jeżyka są przystosowane do pionowego zwisania i lądowania na szorstkich powierzchniach, więc na początku sezonu lęgowego można obserwować nieudolne próby przysiadywania na budynku lub wręcz odbijania się od elewacji. Często jest to błędnie odczytywane jako problem z zasiedleniem dostępnych miejsc.

Jerzyki preferują miejsca które były lub są zasiedlone przez inne ptaki. Jeżeli w Twojej okolicy są niezasiedlone budki, ptaki można zachęcić do gniazdowania poprzez wabienie głosami. Ornitolodzy radzą aby głośnik był umieszczony jak najbliżej budek, a głośność należy ustawić na taką samą głośność jaką odzywa się prawdziwy ptak.

Autor: Materiał prasowy, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności18 marca 202610:47

Rusza rewitalizacja centralnej części Rynku w Raciborzu. Ratusz ogłosił przetarg [FOTO]

Rusza rewitalizacja centralnej części Rynku w Raciborzu. Ratusz ogłosił przetarg [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
96
red., źródło zdjęć: dokumentacja UM Racibórz
Reklama
Aktualności19 marca 202613:06

Program SAFE: Weto prezydenta a miliardy dla regionu. Co straci Racibórz? [WIDEO]

Program SAFE: Weto prezydenta a miliardy dla regionu. Co straci Racibórz? [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
53
Racibórz:

W czwartek, 19 marca, przed wejściem do Urban Labu w Raciborzu odbył się briefing prasowy posłanki Gabriela Lenartowicz. Głównym tematem spotkania był program SAFE oraz jego znaczenie dla rozwoju regionu, szczególnie w kontekście decyzji prezydenta Karol Nawrocki o zawetowaniu ustawy regulującej zasady wykorzystania środków z tego mechanizmu.

red.
Aktualności18 marca 202609:51

Smutne obrazki z rezerwatu Łężczok [FOTO]

Smutne obrazki z rezerwatu Łężczok [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
fot. Nadleśnictwo Rudy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 20.03.2026
19 marca 202623:37

Nasz Racibórz 20.03.2026

Nasz Racibórz 13.03.2026
12 marca 202617:46

Nasz Racibórz 13.03.2026

Nasz Racibórz 06.03.2026
5 marca 202618:12

Nasz Racibórz 06.03.2026

Nasz Racibórz 27.02.2026
26 lutego 202618:56

Nasz Racibórz 27.02.2026

Zobacz wszystkie
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.