Co dalej z zasiłkiem opiekuńczym? Jest stanowisko ministerstwa

Nie zamierzamy przedłużać dodatkowego zasiłku opiekuńczego – poinformowała w czwartek szefowa MRPiPS Marlena Maląg. Zgodnie z ostatnim rozporządzeniem rodzice mogą z niego korzystać do 12 lipca.
W poranku rozgłośni katolickich "Siódma – Dziewiąta" minister rodziny była pytana, czy resort zamierza przedłużać prawo do korzystania z dodatkowego zasiłku opiekuńczego przyznawanego m.in. w razie niemożności zapewnienia opieki przez żłobek lub przedszkole z powodu COVID-19. Zgodnie z ostatnim rozporządzeniem rodzice mogą z niego korzystać do 12 lipca. Minister powiedziała, że rozważane były różne warianty, jednak rozpoczęły się już wakacje, a żłobki i przedszkola pracują w innym rytmie.
"Nie zamierzamy już od poniedziałku przedłużać opieki (zasiłku opiekuńczego – PAP) nad dziećmi do lat 8, ponieważ widzimy też, jak wygląda obłożenie w żłobkach i przedszkolach" – powiedziała minister Maląg. Okres, na jaki przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy, był kilkukrotnie przedłużany. Przysługiwał on m.in. w razie niemożności zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy i przedszkole z powodu COVID-19.
Dodatkowego zasiłku nie wliczało się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach. Przysługuje on rodzicom nie tylko wtedy, gdy ich dziecko zachoruje i wymaga opieki, ale także w razie nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza (gdy o zamknięciu rodzic dowiaduje się na mniej niż 7 dni przed tym zamknięciem).
Zasiłek przysługuje matce i ojcu dziecka (objętym ubezpieczeniem chorobowym), a wypłacany jest temu z rodziców, który wystąpi o jego wypłatę. Zasiłek wypłacany jest w wysokości 80 proc. wynagrodzenia. Można o niego wystąpić wtedy, gdy nie ma innych członków rodziny, którzy mogą dziecku zapewnić opiekę. (PAP)

![Przebudowa Rynku budzi zastrzeżenia co do zasadności wydatkowania środków publicznych [LIST DO REDAKCJI] Przebudowa Rynku budzi zastrzeżenia co do zasadności wydatkowania środków publicznych [LIST DO REDAKCJI] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1756403020img-20250828-wa0027-.jpg)
![Na Długiej pojawiły się platany. Na początek w donicach, docelowo mogą trafić do gruntu [FOTO] Na Długiej pojawiły się platany. Na początek w donicach, docelowo mogą trafić do gruntu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1774706142zrzut-ekranu-2026-03-28-o-14-55-19-.png)








![Fotowoltaika na miejskich budynkach. Racibórz inwestuje w energię przyszłości [LISTA] Fotowoltaika na miejskich budynkach. Racibórz inwestuje w energię przyszłości [LISTA] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1774619769653536827-1377889661047837-921970257166727319-n-2-.jpg)
![Interwencje straży pożarnej w powiecie raciborskim. Pożar poddasza i niebezpieczny tlenek węgla [RAPORT 998] Interwencje straży pożarnej w powiecie raciborskim. Pożar poddasza i niebezpieczny tlenek węgla [RAPORT 998] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1774597570641249479-1242434651408193-355452088067088000-n-.jpg)





![Niewykorzystane okazje i spóźniona pogoń. Podział punktów w derbach [FOTO] Niewykorzystane okazje i spóźniona pogoń. Podział punktów w derbach [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1774737636gre05669-.jpg)









![Obudzili się w końcówce, ale zabrakło czasu. Markowice bez punktów w derbach [FOTO] Obudzili się w końcówce, ale zabrakło czasu. Markowice bez punktów w derbach [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1774786824photo-55-z-61-.jpg)













![Dziewięć goli i wielkie emocje. Nędza przegrywa po thrillerze [FOTO] Dziewięć goli i wielkie emocje. Nędza przegrywa po thrillerze [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1774784780photo-38-z-87-.jpg)







Komentarze (0)
Dodaj komentarz