Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności5 marca 202109:39

E-usługowe podsumowanie lutego

E-usługowe podsumowanie lutego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Coraz więcej Polaków coraz częściej korzysta z naszych e-usług. Wiemy i doceniamy to nie tylko my, ale i np. ONZ, w której rankingach dotyczących cyfryzacji Polska ostatnio znacznie awansowała. A skoro jesteśmy przy rankingach – oto najpopularniejsze e-usługi lutego.

Na początek jednak - autopromocja. Dwa słowa o polskich awansach w rankingach ONZ.

Cyfrowy awans

Pierwszy to ranking e-administracji. W 2020 roku Polska awansowała w nim o dziewięć miejsc – byliśmy na 33. (na 193 miejsca), jesteśmy na 24. Drugi ranking dotyczy e-partycypacji. On też jest związany z cyfryzacją. W tym rankingu oceniane są innowacyjne działania i procesy, których celem jest zaangażowanie obywateli w procedury administracyjne i podejmowanie decyzji. Tutaj nasz awans jest jeszcze większy. W 2018 roku byliśmy na 31. miejscu, w 2020 r. wskoczyliśmy na 9. (także na 193 miejsca)! Wpływ na oba awanse miały wciąż powiększająca się liczba dostępnych e-usług, ale i na pewno wciąż rosnące zainteresowanie tymi rozwiązaniami.

- Polacy, co obserwujemy od dłuższego czasu, coraz chętniej korzystają z e-administracji, a my wychodzimy naprzeciw ich oczekiwaniom i przygotowujemy nowe i nowoczesne e-usługi. Pandemia oczywiście przyspieszyła pewne procesy. Jednak stały i sukcesywny wzrost zainteresowania e-usługami zaczął się wcześniej. Ciężko na to pracowaliśmy i robimy to nadal. Nieustannie i skutecznie przekonujemy Polaków, że warto korzystać z naszych rozwiązań – mówi Marek Zagórski, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Koniec autopromocji. Czas na dowody rosnącego zainteresowania naszymi e-usługami. W lutym tego roku profil zaufany (PZ), który jest kluczem do e-usług, założyło 352 473 Polaków. W sumie korzysta już z niego 9 733 246 osób! Dokładnie rok temu PZ miało 5 335 057 Polaków, czyli 4,3 miliona mniej. Dzięki profilowi zaufanemu e-administracja staje przed nami otworem. Z jakich e-usług można dzięki niemu korzystać? Pełną listę znajdziecie na portalu GOV.pl, który w lutym odwiedziło niemal 13 milionów osób.

Jeśli nie macie jeszcze profilu zaufanego – załóżcie go już dziś. To nic trudnego ani czasochłonnego – sprawdźcie.

e-Polak potrafi! Michał Czernecki tłumaczy, jak przez internet założyć profil zaufany – obejrzyj instruktaż.

Duże wzrosty

A jakie e-usługi cieszyły się największą popularnością w drugim miesiącu tego roku? W kategorii – liczebność króluje (jak zwykle) e-usługa Historia Pojazdu. W lutym skorzystano z niej 21 676 699 razy, czyli niemal dwa razy więcej niż rok wcześniej.

W kategorii największy wzrost liderką jest Sprawdź swoje punkty karne. W lutym Polacy skorzystali z niej 690 107 razy. To – uwaga, uwaga – o ponad 10 razy więcej niż w lutym 2020 r. (62 799). Co miało wpływ na taki wzrost? Na pewno to, że tę e-usługę od 5 grudnia 2020 r. można znaleźć nie tylko na GOV.pl, ale i w naszej aplikacji mObywatel.

Pięciokrotny wzrost – porównując rok do roku – odnotowała e-usługa Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego. W lutym 2020 r. Polacy skorzystali z niej 5779 razy, w lutym tego roku – 26 560.

Coraz większą popularnością cieszy się także e-meldunek, czyli e-usługa umożliwiająca zameldowanie i wymeldowanie się przez internet. Tutaj mamy czterokrotny wzrost. Rok temu w lutym skorzystano z niej 6319 razy, w tym roku – 23 140.

Czas na trzykrotne wzrosty, a takie odnotowały dwie e-usługi. Pierwsza to Zgłoś urodzenie dziecka. W lutym 2020 r. rodzice skorzystali z niej 4024 razy, w tym roku – 13 151. Druga to Wyślij pismo ogólne. W drugim miesiącu ubiegłego roku Polacy wysłali do urzędów 58 257 elektronicznych pism. W tym roku – 168 522, co oznacza, że każdego spośród 28 dni lutego do urzędów trafiało średnio 6018 pism ogólnych.

Co jest potrzebne, żeby zgłosić narodziny dziecka? e-Polak potrafi! – obejrzyj spot.

Kierunek: w górę

Ponad dwa razy więcej Polaków – porównując rok do roku – złożyło przez internet wniosek o dowód osobisty. W lutym 2020 r. zrobiło tak 15 960 Polaków. W lutym 2021 r. – 38 165! Aby złożyć online wniosek o nowy dokument tożsamości wystarczy skorzystać z e-usługi Uzyskaj dowód osobisty.

Jeśli wiesz, że Twój dowód niebawem straci ważność – nie zwlekaj, skorzystaj z tej możliwości. Za kilka miesięcy (dokładnie od 2 sierpnia), w związku z wejściem w życie nowych unijnych przepisów, już jej nie będzie.

Wracając do e-usługowego podsumowanie lutego - podobnym osiągnięciem, czyli ponad dwukrotnym wzrostem, może pochwalić się także e-usługa Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu. Rok temu w lutym Polacy skorzystali z niej 36 522 razy, w tym roku – 75 848.

Prawie dwa razy więcej – niż rok temu - osób zgłosiło przez internet utratę dowodu osobistego. W drugim miesiącu tego roku z e-usługi Zgłoś utratę lub uszkodzenie swojego dowodu osobistego skorzystało 4430 osób. Rok temu w tym samym czasie – 2545.

Sprawy urzędowe przez internet? e-Polak potrafi!

Autor: KPRM, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności14 września 202516:22

Borucin świętuje plony. Dożynki z morawską tradycją i nowoczesnym akcentem [FOTO i WIDEO]

Borucin świętuje plony. Dożynki z morawską tradycją i nowoczesnym akcentem [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

Borucin, wieś w gminie Krzanowice znana z pielęgnowania morawskich tradycji i silnie zakorzenionej kultury rolnej, obchodził dziś dożynki. To święto plonów, które od pokoleń jednoczy mieszkańców, w tym roku ponownie przyciągnęło wielu uczestników i gości.

waw
Reklama
Aktualności15 września 202508:29

Smutne wieści z ZSOMS. Odszedł Krzysztof Pacelt

Smutne wieści z ZSOMS. Odszedł Krzysztof Pacelt - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., źródło ZSOMS
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności14 września 202516:29

Pogrzebień gospodarzem dożynek gminnych. Jeden z największych korowodów w powiecie [FOTO i WIDEO]

Pogrzebień gospodarzem dożynek gminnych. Jeden z największych korowodów w powiecie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kornowac:

Największa wieś w gminie Kornowac – Pogrzebień – była dziś gospodarzem dożynek gminnych. Choć poranek przyniósł opady i wprowadził nieco nerwowości w przygotowaniach, o godzinie 14.30, kiedy ruszał korowód, zza chmur wyszło słońce, a święto plonów rozpoczęło się w pełnej oprawie.

waw
Aktualności14 września 202516:05

Samborowice na bursztynowym szlaku. Dożynki 2025 pełne humoru i tradycji [FOTO i WIDEO]

Samborowice na bursztynowym szlaku. Dożynki 2025 pełne humoru i tradycji [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

Tegoroczny dożynkowy korowód w Samborowicach do ostatniej chwili stał pod znakiem zapytania. Kapryśna aura mogła pokrzyżować plany, jednak sołtys Adrian Niewiera nie poddał się przeciwnościom. Zwołał mieszkańców, a ci licznie przybyli pod szkołę, by wspólnie świętować plony i obejrzeć barwne widowisko.

(waw)
Reklama
Reklama
Aktualności14 września 202516:07

Bieńkowice świętują plony. Dożynkowy korowód z tradycją i młodzieżą [FOTO i WIDEO]

Bieńkowice świętują plony. Dożynkowy korowód z tradycją i młodzieżą [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

Bieńkowice, znane z rolniczego charakteru, także w tym roku udowodniły, że dożynki są tu wyjątkowym świętem wspólnoty i tradycji. Ulicami wsi przeszedł długi, barwny korowód pełen maszyn rolniczych, przyozdobionych wstążkami, kwiatami i symbolami plonów.

waw
Reklama
Sport14 września 202522:06

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.09.2025
11 września 202521:00

Nasz Racibórz 12.09.2025

Nasz Racibórz 05.09.2025
5 września 202507:46

Nasz Racibórz 05.09.2025

Nasz Racibórz 29.08.2025
28 sierpnia 202523:30

Nasz Racibórz 29.08.2025

Nasz Racibórz 22.08.2025
21 sierpnia 202521:10

Nasz Racibórz 22.08.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.