Telegraf | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Tylko w tym roku Polacy założyli 2 miliony profili zaufanych
2019 rok jeszcze się nie skończył, a już wiemy, że był rekordowy. Dziś padł kolejny rekord – mamy tegoroczny dwumilionowy profil zaufany (PZ). W ostatnich miesiącach Polacy założyli ich tyle, co przez niemal... siedem lat.
Profil zaufany powstał w 2011 r. Do 2016 r. korzystało z niego ok. 400 tysięcy osób. W większości byli to urzędnicy. Dziś profil zaufany ma 4,5 miliona Polaków, z czego 2 miliony – jak już wspomnieliśmy – założyło go w tym roku. I to właśnie świętujemy, chociaż...
Dużo czy mało?
- To rzeczywiście świetny wynik, ale daleki od euforii. Chcielibyśmy, aby stale przybywało Polaków korzystających z e-administracji. Żeby tak się stało musi przybywać spraw, które można załatwiać przez internet. I nad tym stale pracujemy – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Tegoroczny rekord to efekt pracy nad nowymi e-usługami i konsekwentnego przekonywania Polaków, że warto nam zaufać, a przy okazji ułatwić sobie życie działając online – dodaje szef MC.
Tylu Polaków ma już profil zaufany, a czym on jest?
To bezpłatne narzędzie, dzięki któremu możemy potwierdzać swoją tożsamość w Internecie. To nasza cyfrowa tożsamość. Nasze cyfrowe „ja”. Bardzo się przydaje do załatwiania online spraw urzędowych. Pozwala potwierdzić naszą tożsamość (urzędnik odbierający naszą sprawę ma pewność, że my to my), ale i np. podpisać pisma wysyłane do urzędów. Jest bezpłatny, nie musimy więc korzystać z komercyjnych narzędzi do podpisu. Można go założyć na dwa sposoby, w tym w pełni online.
PZ jest też w pełni bezpieczny. Dane, które zawiera są weryfikowane, a także odpowiednio zabezpieczone przed niepowołanym dostępem. Każdy z nas może mieć tylko jeden potwierdzony profil zaufany. Jest on bowiem przypisany do konkretnego, niepowtarzalnego numeru PESEL. Jeśli założymy sobie profil zaufany, musimy pamiętać, że jest ważny 3 lata. W każdej chwili możemy przedłużyć jego ważność.
Jak PZ z PITem
Kiedy w tym roku Polacy założyli najwięcej profili zaufanych? - Pod tym względem rekordowy był marzec. Tylko w tym miesiącu przybyło niemal 350 tysięcy nowych PZtów. Kolejne 300 tysięcy profili zaufanych Polacy założyli w kwietniu. To miesiące, w których wysyłamy roczne rozliczenia podatkowe. Widać, że Polacy coraz chętniej robią to online – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Kolejny rekordowy miesiąc to lipiec. Wtedy przybyło ponad 280 tysięcy nowych właścicieli profili zaufanych. To w większości osoby składające przez internet wnioski w programie Rodzina 500+ - dodaje szef MC.
Profil zaufany cieszył się dużą popularnością także we wrześniu i październiku. Wtedy – odpowiednio – założyło go 108 801 i 155 419 osób. - Większość z nich przy wykorzystaniu PZ skorzystała z e-usług wyborczych – wpisu do rejestru wyborców i dopisania się do spisu wyborców – tłumaczy minister cyfryzacji.
Oto tegoroczne statystyki PZ miesiąc po miesiącu:
• Styczeń – 83 567
• Luty – 287 446
• Marzec – 344 978
• Kwiecień – 299 432
• Maj – 132 626
• Czerwiec – 108 409
• Lipiec – 283 708
• Sierpień – 95 195
• Wrzesień – 108 801
• Październik – 155 419
• Listopad – 82 462
Od 1 grudnia do dziś kolejnych 20 998 Polaków założyło swój profil zaufany. Tegoroczny wynik jest najlepszy w historii PZ, o 800 tysięcy lepszy od ubiegłorocznego, a przed nami przecież jeszcze niemal cały grudzień. W całym 2018 r. Polacy założyli 1 208 583 profile zaufane. Do końca 2017 r. wszystkich Polaków, którzy mieli PZ, było 1 324 438. Dziś z profilu zaufanego korzysta dokładnie 4 532 289 osób.
Zakładaj i korzystaj
Rozliczenia podatkowe, wniosek o 500+, e-usługi wyborcze – to tylko wybrane sprawy, które dzięki profilowi zaufanemu można załatwić online. Spis wszystkich e-usług znajdziecie na naszym portalu WWW.GOV.PL. Profil zaufany to także jedyny sposób na to, by zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta. Jest także niezbędny m.in. do tego, aby uruchomić w swoim smartfonie naszą aplikację mObywatel i korzystać z dostępnych tam usług, takich jak m.in. mTożsamość, mPojazd i eRecepta. Podsumowując: warto go mieć.
Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.
Komentarze (0) |
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
Komentarze społecznościowe |
Najczęściej czytane artykuły |
o2.pl: Sport dla wybranych? Poseł i wiceminister z PiS na meczu
Po poseł Jadwidze Emilewicz, której synowie bez licencji szusowali po stoku, tłumaczyć się muszą także wiceminister i poseł PiS z naszego okręgu.
Więcej »Miłośnicy koni żegnają p. Henryka Malcharczyka
Smutne wieści z Płoni. Wczoraj, 16 stycznia, zmarł Henryk Malcharczyk, hodowca i miłośnik koni. Znają go niemal wszyscy raciborzanie. Uświetniał w charakterystycznym cylindrze miejskie i powiatowe imprezy.
Więcej »Europa przedłuża ograniczenia epidemiczne, niektóre mogą potrwać nawet do wiosny
Kolejne państwa Europy przedłużają ograniczenia lub wprowadzają nowe, by powstrzymać pandemię koronawirusa. We Francji godzina policyjna będzie obowiązywała od g. 18. Obostrzenia przedłużono m.in. we Włoszech, Holandii i Szwajcarii. Kanclerz Niemiec Angela Merkel według mediów powiedziała, że kwarantanna w jej kraju może zakończyć się dopiero w kwietniu.
Więcej »COViD-19. Pięć kolejnych zgonów w powiecie raciborskim
7 795 nowych zakażeń w Polsce i 12 w powiecie raciborskim. Niestety, aż pięć zgonów, w tym dwa spowodowane COViD-19. W ciągu doby wykonano ponad 73,1 tys. testów.
Więcej »Miejsca uprawiania sportów zimowych w dawnym Raciborzu
W krajobrazie miasta i okolicach znajdowało się wiele miejsc, które z chwilą nastania mrozów i opadów śniegu, bez większych nakładów, adaptowano na areny uprawiania sportów zimowych.
Więcej »Numery archiwalne | Pokaż listę wszystkich numerów » |
Zobacz także |

Komentarze |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |