Reklama

Najnowsze wiadomości

W powiecie żywieckim zatrzymano sześciu cudzoziemców

Reklama
Region:

15 lutego funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej zatrzymali 3 Afgańczyków oraz 3 Pakistańczyków, którzy podstępem przekroczyli granicę ze Słowacji do Polski.

Do zatrzymania cudzoziemców doszło w Zwardoniu (powiat żywiecki). Kierowca tureckiego zestawu ciężarowego, przewożący ładunek części samochodowych z Turcji do Szwecji, po przyjeździe do Polski, zatrzymał pojazd na wymaganą przepisami przerwę. Miejscem odpoczynku okazała się platforma byłego przejścia granicznego w Zwardoniu. Przebywający w tym miejscu inny kierowca zauważył, jak po przecięciu plandeki tureckiej naczepy wychodzą z niej osoby, które następnie rozdzielają się. O zaistniałym fakcie kierowcy niezwłocznie poinformowali Policję, a następnie Straż Graniczną.

Na miejscu błyskawicznie pojawili się policjanci z Rajczy oraz funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej. 3 cudzoziemców zostało zatrzymanych w okolicy stacji benzynowej usytuowanej przy drodze ekspresowej, a 3 kolejnych – w rejonie dworca PKP. Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej ustalili, że trzech mężczyzn to obywatele Afganistanu, a kolejni trzej to obywatele Pakistanu. Żaden z nich nie posiadał dokumentów uprawniających ich do legalnego pobytu na terytorium RP, w związku z czym zostali zatrzymani.

W trakcie dalszych czynności służbowych przy trójce obywateli Pakistanu ujawniono ich pakistańskie paszporty, które ukrywali pod bielizną. W czasie przesłuchania mężczyźni oświadczyli, iż do naczepy tira wsiedli w Rumunii, a celem ich podróży były kraje Europy Zachodniej. Cudzoziemcom przedstawiono zarzut przekroczenia granicy państwowej z Republiki Słowackiej do Polski wbrew przepisom, przy użyciu podstępu, polegającego na ukryciu się w naczepie samochodu ciężarowego. Wszyscy przyznali się do stawianego im zarzutu, złożyli wyjaśnienia i poddali się dobrowolnie karze 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres próby 2 lat.

Dodatkowo dwóch Afgańczyków otrzymało dozór kuratorski. Ustalono także, że wszyscy zatrzymani Afgańczycy złożyli wnioski o ochronę międzynarodową na terytorium Rumunii, a dwóch z nich również w Bułgarii. Funkcjonariusze z PSG w Bielsku-Białej prowadzą czynności zmierzające do przekazania tych cudzoziemców do państw, w których ubiegali się o ochronę międzynarodową, w ramach tzw. procedury dublińskiej. Do tego czasu, na podstawie decyzji sądu, obcokrajowcy będą przebywać w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców. Do ośrodka trafią też obywatele Pakistanu, wobec których wszczęte zostały postępowania w sprawie o zobowiązanie do powrotu.

Autor: ŚlOSG, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 stycznia 202315:32

Drużyna męska KU AZS ANS Racibórz w futsalu na podium! Mamy brąz!

Drużyna męska KU AZS ANS Racibórz w futsalu na podium! Mamy brąz! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Instytut Kultury Fizycznej i Zdrowia
Reklama
Sport27 stycznia 202300:20

Siatkarski rollercoaster emocji w hali przy Łąkowej [FOTO i WIDEO]

Siatkarski rollercoaster emocji w hali przy Łąkowej [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W czwartkowy (26.01.) wieczór parkiet hali sportowej przy Łąkowej płonął od emocji. W kolejny meczu grupy mistrzowskiej I ligi śląskiej siatkówki zespół KS Racibórz podejmował Eco-Team AZS Stoelzle Częstochowa. Siatkarze obu ekip zafundowali licznie zgromadzonym kibicom prawdziwy rollercoaster emocji.

(greh)
Sport28 stycznia 202321:10

HLPN. Sobota z futsalem w hali przy Łąkowej [FOTO i WIDEO]

HLPN. Sobota z futsalem w hali przy Łąkowej [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Rozgrywki Halowej Ligi Piłki Nożnej zmierzają powoli ku ostatecznej fazie. Dziś (28.01.), w hali OSiR przy Łąkowej rozegrano kolejne spotkania. Stoczono cztery pojedynki II ligi oraz jeden ligi I. Sprawdź wyniki, zobacz zdjęcia i wideo.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Sport28 stycznia 202300:19

Lider z Raciborza nie zdobył Olimpii [FOTO i WIDEO]

Lider z Raciborza nie zdobył Olimpii [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W piątkowy (27.01.) wieczór w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Raciborzu rozegrano zaległe spotkanie I kolejki finału A II ligi koszykówki kobiet. Lider, czyli RKK AZS Racibórz podejmował zamykającą tabelę Olimpię Wodzisław Śląski.

(greh)
Sport27 stycznia 202308:55

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 20.01.2023
23 stycznia 202309:54

Nasz Racibórz 20.01.2023

Nasz Racibórz 13.01.2023
18 stycznia 202322:57

Nasz Racibórz 13.01.2023

Nasz Racibórz 06.01.2023
8 stycznia 202316:08

Nasz Racibórz 06.01.2023

Nasz Racibórz 23.12.2022
8 stycznia 202316:07

Nasz Racibórz 23.12.2022

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.