Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie14 września 202218:05

Borówka amerykańska – pielęgnacja po zbiorze owoców

Borówka amerykańska – pielęgnacja po zbiorze owoców - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Borówka amerykańska to krzewinka owocowa, którą coraz większa grupa społeczeństwa hoduje i pielęgnuje we własnym ogrodzie czy sadzie. Niewielkie owoce borówki są wyjątkowo smaczne i zdrowe, a dodatkowo idealnie sprawdzają się do przygotowywania deserów, przetworów czy nawet mrożenia. Stosowanie się do najważniejszych zasad uprawy krzaka prowadzi do jego intensywnego wzrostu oraz plonowania, niemniej jednak równie ważne jest pielęgnowanie go tuż po zebraniu owoców. Jakie zabiegi należy przeprowadzać na krzaku borówki po jego przekwitnięciu i zebraniu plonów?

Borówka amerykańska - najważniejsze informacje

Borówka amerykańska jest krzewinką owocową, która zgodnie ze swoją fizjologiczną budowa należy do gromady roślin wrzosowatych. Główną cechą charakterystyczną krzewu jest solidnie rozbudowany system korzeniowy, co daje roślinie szansę na osiągnięcie dużej wysokości, w zależności od odmiany - nawet dwóch metrów. Liście rośliny wyróżniają się epileptycznym kształtem, a po osiągnięciu pełnej dojrzałości, wybarwiają się na piękny, zielony odcień. Pojawienie się smacznych, kulistych owoców jagodowych na delikatnych pędach borówki jest poprzedzone kwitnieniem. Krzewinka kwitnie wydając niewielkie, dzwonkowate kwiaty, które są wyjątkowo wrażliwe na przymrozki i podmuchy wiatru.

Uprawa borówki amerykańskiej nie jest trudna. Znajomość najważniejszych zasad sadzenia krzewinki, a także doboru gleby i stanowiska, o czym więcej można przeczytać w poradniku na stronie: https://poradnikogrodniczy.pl/borowka.php, z pewnością pozwoli jej na intensywny wzrost oraz obfite plonowanie.

Pielęgnacja borówki amerykańskiej po zebraniu owoców - co warto wiedzieć?

Krzaki borówki amerykańskiej posiadają rozbudowane systemy korzeniowe, które najlepiej rozwijają się w żyznej glebie. Podłoże dla rośliny powinno wyróżniać się zasadowym odczynem, a dodatkowo w jej formule nie może zabraknąć składników pokarmowych oraz próchnicy, niezbędnej do odżywiania i wzrastania całej rośliny, Borówka najlepiej wzrasta w słonecznej oraz ciepłej destynacji. Lokalizacja, w której zostanie posadzona roślina powinna zostać osłonięta od podmuchów wiatru, które mogłyby niekorzystnie wpłynąć na delikatne gałązki i pędy.

borowkaamerykanska1

Poza dobraniem najlepszego podłoża w okresie sadzenia krzewinki, bardzo ważne jest pielęgnowanie rośliny tuż po zebraniu z jej gałęzi owoców. Okres po zbiorczy jest niezwykle istotny dla cyklu życia krzaka, ze względu na zmianę warunków atmosferycznych. Skracający się dzień oraz coraz niższe temperatury na zewnątrz są czynnikiem inicjującym zawiązywanie się pąków kwiatowych na kolejny sezon. Jakie czynności warto wykonywać, aby cieszyć się obfitymi plonami w następnym roku?

  • podlewanie krzewinki borówki amerykańskiej po zbiorach

Po zebraniu owoców z pędów krzewu borówki amerykańskiej należy przede wszystkim pamiętać o nawadnianiu rośliny. Odpowiednia podaż wody korzeniom da szansę na jej intensywne nagromadzenie, dzięki czemu krzewinka po okresie przekwitnięcia będzie regenerować się i przygotowywać na następny sezon.

  • zabezpieczenie borówki amerykańskiej przed mrozem i wiatrem

Korzenie borówki amerykańskiej są bardzo wrażliwe na mróz i zimne podmuchy wiatru. Doskonałym rozwiązaniem jest usypanie korzeniu grubą warstwą ściółki, która wykonana jest z kory, trocin lub igliwia. Jej ulokowanie na glebie wokół krzaka ochroni ziemię przez minusowymi temperaturami, a także nadmiernym wysychaniem ziemi.

  • nawożenie krzewinki borówki po zebraniu plonów

Po zebraniu plonów warto zadbać o jakość ziemi, w której ulokowana jest roślina. Przed zimą warto dostarczyć jej odżywczych nawozów do kwiatów kwasolubnych, które bogate są w fosfor, potas oraz wapń. Taka mieszanka doprowadzi do silnego odżywienia korzeni oraz pędów krzewinki.

  • przycinanie borówki amerykańskiej 

Coraz więcej ogrodników decyduje się na przycinanie gałęzi borówki amerykańskiej jesienią. Warto zdecydować się na ten zabieg, w przypadku odkrycia chorych lub obumarłych pędów, które mogą niekorzystnie wpłynąć na wiosenny rozwój liści i kwiatów. 

Pielęgnacja borówki amerykańskiej po zebraniu plonów jest równie ważna, jak jej nawadnianie i odżywianie w sezonie. Dzięki przeprowadzeniu kilku mało skomplikowanych zabiegów można mieć pewność, że na wiosnę krzewinka zacznie intensywnie zawiązywać liście oraz kwiaty, które przeobraża się w smaczne i zdrowe owoce jagodowe. 

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności25 września 202214:19

Trwa festyn charytatywny w raciborskim grodzie. Pomagają Joli

Trwa festyn charytatywny w raciborskim grodzie. Pomagają Joli - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

- Jola to radosna, pełna życia dziewczyna - nasza dobra koleżanka. Niestety na jej drodze stanął nowotwór. Leczenie nie tylko wymaga od pacjentki ogromnego wysiłku, ale także jest bardzo drogie. Chcemy w tych trudnych chwilach wesprzeć Jolę, organizując specjalnie dla niej festyn charytatywny - tyle w zapowiedzi przesłanej do redakcji. Zgodnie z nią, w grodzie Drengów ruszyła plenerowa impreza.

fot. Robert Ambroziewicz
Reklama
Aktualności25 września 202217:38

Sezon na finiszu. Motocyklowe nieszpory przy św. Krzyżu [FOTO i WIDEO]

Sezon na finiszu. Motocyklowe nieszpory przy św. Krzyżu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Motocykliści skupieni wokół grupy SRC Motocykle spotkali się dziś, 25.09., na corocznych nieszporach przy kościele pw. św. Krzyża w Pietrowicach Wielkich.

Jan Ptak, w
Reklama
Reklama
Aktualności27 września 202209:20

Raport 998. Nissan micra uderzył w tył scanii

Raport 998. Nissan micra uderzył w tył scanii - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Sześć zdarzeń odnotowali podczas poniedziałkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP. Działania prowadzono przy zdarzeniu drogowym, pożarze instalacji elektrycznej, pożarze śmietnika oraz przy usuwaniu gniazd owadów. Sprawdź szczegóły.

red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Reklama
Reklama
Sport25 września 202218:00

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Pierwszy jesienny weekend piłkarski za nami. Nie brakowało emocji, ale i niespodzianek. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 września 202210:28

Od aportu do budowy droga daleka. Radni pytali o mieszkania w Raciborzu

Od aportu do budowy droga daleka. Radni pytali o mieszkania w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
9
Racibórz:

Plany są co prawda ambitne, ale w tej kadencji nie ruszyła jeszcze budowa nowych bloków komunalnych. Temat stanął na poniedziałkowej komisji budżetu.

(greh)
Sport25 września 202218:41

Zła passa Kobyli wciąż trwa [FOTO]

Zła passa Kobyli wciąż trwa [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kornowac:

Na boisku przy Spacerowej w Kobyli doszło do starcia miejscowego Płomienia z Naprzodem z Borucina. Oba zespoły, z racji nie najlepszej passy w ostatnim czasie miały sobie coś do udowodnienia.

fot. Katarzyna Kubik
Reklama
Sport25 września 202218:25

Niespodzianka w Cyprzanowie. Outsider pokonał faworyta [FOTO]

Niespodzianka w Cyprzanowie. Outsider pokonał faworyta [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

W siódmej kolejce B klasy naprzeciw siebie stanęły ekipy z Cyprzanowa i Wojnowic. Choć obie miejscowości leżą w różnych gminach, to z racji względnie niedużej odległości między nimi spotkanie to można było nazwać małymi derbami.

fot. Katarzyna Kubik
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Kultura i edukacja25 września 202221:25

Solidaris Bras i młodzi wirtuozi organów w kościele na Ostrogu

Solidaris Bras i młodzi wirtuozi organów w kościele na Ostrogu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

XXXV Dni Muzyki Organowej i Kameralnej im. Henryka Klai na finiszu. Cykl koncertów zbliża się do końca. W niedzielę wystąpiła grupa Solidaris Bras oraz wychowankowie Elżbiety Włosek-Żurawieckiej. 

Jan Ptak
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 16.09.2022
16 września 202220:21

Nasz Racibórz 16.09.2022

Nasz Racibórz 09.09.2022
16 września 202220:20

Nasz Racibórz 09.09.2022

Nasz Racibórz 02.09.2022
7 września 202213:56

Nasz Racibórz 02.09.2022

Nasz Racibórz 26.08.2022
31 sierpnia 202222:40

Nasz Racibórz 26.08.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.