Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie6 września 202216:49

Czy L4 online jest legalne? Sprawdzamy!

Czy L4 online jest legalne? Sprawdzamy! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Cyfryzacja, która objęła polską służbę zdrowia, wiąże się z wieloma udogodnieniami, a jednym z nich jest możliwość otrzymywania recept, zwolnień i skierowań na odległość. W sieci znaleźć można wiele portali oferujących wystawienie L4 online. Czy faktycznie jest to opcja legalna? Co należy wiedzieć o zwolnieniach tak wystawianych? Sprawdzamy!

Zwolnienie lekarskie elektroniczne wystawiane przez Internet – legalność 

Od jakiegoś czasu funkcjonują e-zwolnienia, czyli zwolnienia lekarskie elektroniczne, które są następstwem zwolnień papierowych. Wraz z wprowadzeniem tej opcji pojawiły się kolejne, w tym między innymi wystawianie L4 przez Internet. Cyfryzacja sprawia, że osobisty kontakt na linii pacjent-lekarz faktycznie nie zawsze jest konieczny, jednak ma pewne wady. Na odległość lekarz nie może zbadać pacjenta, więc musi bazować na informacjach zebranych od pacjenta w wywiadzie medycznym. 

Każdy, kto poświęci choć chwilę, bez trudu znajdzie w sieci stronę oferującą zwolnienia online. Wątpliwości budzi jednak legalność takich działań i ich możliwe konsekwencje. Dobra wiadomość jest jednak taka, że korzystanie z placówek medycznych świadczących legalne usługi i rzetelnie podchodzących do e-konsultacji nie jest niezgodna z prawem. Jest to poza tym opcja bardzo wygodna, jeśli pacjent nie wymaga pilnego badania, a nie może stacjonarnie skonsultować się z lekarzem. 

Wystawianie L4 przez Internet – kto oferuje?

Zwolnienie lekarskie elektroniczne przez Internet można otrzymać, korzystając z usług medycznych oferowanych przez lekarzy na różnych portalach. Wystawianie L4 online cieszy się zainteresowaniem dzięki szybkości kontaktu z lekarzem i braku konieczności wcześniejszej rejestracji wizyty. E-zwolnienie lekarskie można otrzymać niemal od ręki, czego przykładem jest L4 online wystawiane na stronie NaszaRecepta.pl. Zanim jednak lekarz online L4 pacjentowi wystawi, musi stwierdzić jego niezdolność do pracy, a decyzję podejmie na podstawie analizy danych zebranych w wywiadzie medycznym.

Udając się na stacjonarną wizytę u lekarza, pacjent udziela informacji o swoim stanie zdrowia w ustnym wywiadzie medycznym – przy e-konsultacjach wykorzystywany jest wywiad pisemny. Ma on postać specjalnie przygotowanego formularza lekarskiego, który pacjent powinien rzetelnie i zgodnie z prawdą uzupełnić. Uzupełniony formularz medyczny trafia następnie do lekarza, a ten sprawdza odpowiedzi pacjenta i podejmuje decyzję o zasadności wystawienia pacjentowi zwolnienia. Są przypadki, gdy lekarz pacjentowi nie wystawi zwolnienia, nawet jeśli ten wcześniej dokonał opłaty – nielegalne jest bowiem kupowanie L4, a płatność dotyczy konsultacji prywatnej.

Lekarz online L4 nie zawsze Ci wystawi!

E-zwolnienie lekarskie wystawiane jest wyłącznie tym pacjentom, którzy się do niego kwalifikują. Zwolnienie L4 może otrzymać zatem jedynie pacjent objęty ubezpieczeniem chorobowym, który nie wykorzystał w roku kalendarzowym jeszcze wszystkich przysługujących dni L4. Warunkiem jest również stwierdzona przez lekarza niezdolność do pracy z przyczyn zdrowotnych lub konieczności zapewnienia opieki bliskiej osobie. Jeśli zatem w wywiadzie medycznym lekarz zauważy pewne nieprawidłowości, będzie mieć podejrzenia, że pacjent mija się z prawdą lub nie stwierdzi wskazań do zwolnienia, może nie wystawić L4 online.

Zawsze decyzja o wystawieniu zwolnienia lub jego niewystawieniu należy do lekarza. Nie ma tu znaczenia to, czy lekarz przyjmuje w ramach NFZ, czy też prywatnie. Nie ma też znaczenia forma odbywania konsultacji z lekarzem (stacjonarna lub online). To lekarz również ostatecznie podejmuje decyzję, na jak długi czas wystawi pacjentowi zwolnienie L4. Dodatkowo może oznaczyć wskazania lekarskie na zwolnieniu (L4 chodzące i L4 leżące). 

 

 

 

 

 

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności23 września 202215:29

Pożar naczepy na trasie Racibórz-Żerdziny [FOTO]

Pożar naczepy na trasie Racibórz-Żerdziny [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. Czytelnik Kamil, KP PSP Racibórz
Reklama
Aktualności23 września 202210:31

Gwałcił i nagrywał komórką. Areszt dla podejrzanego

Gwałcił i nagrywał komórką. Areszt dla podejrzanego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Dotychczasowe ustalenia śledztwa wskazują na to, iż podejrzany podstępem doprowadzał pokrzywdzone (najczęściej poznane np. w dyskotece lub miejscu publicznym) do stanu nieprzytomności podając im alkohol.

PO Gliwice
Reklama
Reklama
Aktualności23 września 202211:06

Czołowe zderzenie w Rybniku. Kierowca zaplanował zabójstwo żony?

Czołowe zderzenie w Rybniku. Kierowca zaplanował zabójstwo żony? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Komunikat Prokuratury Okręgowej w Rybniku, fot. Rybnik i okolice-Informacje drogowe 24H
Reklama
Aktualności22 września 202208:39

Trzydniowe święto piwa pod Raciborzem

Trzydniowe święto piwa pod Raciborzem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. RitaE/pixabay.com
Reklama
Reklama
Styl życia22 września 202218:47

Odkrycie w Londynie. Pierwszy niemiecki atak II wojny światowej wyszedł z powiatu raciborskiego?

Odkrycie w Londynie. Pierwszy niemiecki atak II wojny światowej wyszedł z powiatu raciborskiego? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
4
Racibórz:

Dwa telegramy odnalezione w Instytucie Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie mogą skorygować dotychczasowe poglądy na miejsce pierwszych polsko-niemieckich starć we wrześniu 1939 r. Wynika z nich, że były to przedpola Rybnika, w pasie Sumina-Zwonowice-Chwałęcice.

Grzegorz Wawoczny
Reklama
Aktualności24 września 202210:54

Franciszek Pieczka (1928-2022). Pożegnanie

Franciszek Pieczka (1928-2022). Pożegnanie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Rodzony Ślązak z gminy Godów niedaleko Raciborza zmarł wczoraj, 23 września. Dwa lata temu, w wywiadzie dla GCKSiT, opowiadał o swojej młodości. Bywał w Raciborzu.

fot. Jerzy Reżny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 16.09.2022
16 września 202220:21

Nasz Racibórz 16.09.2022

Nasz Racibórz 09.09.2022
16 września 202220:20

Nasz Racibórz 09.09.2022

Nasz Racibórz 02.09.2022
7 września 202213:56

Nasz Racibórz 02.09.2022

Nasz Racibórz 26.08.2022
31 sierpnia 202222:40

Nasz Racibórz 26.08.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.