Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie9 sierpnia 202217:47

E-recepta w weekend?

E-recepta w weekend? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Dostępność do lekarzy w weekend jest utrudniona, ponieważ Podstawowa Opieka Zdrowotna jest nieczynna, podobnie jak znaczna część prywatnych placówek medycznych. Zatem co należy zrobić, jeżeli zabraknie leków w weekend? Czy można się udać do szpitala lub do Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Leki w weekend

Zdarzają się sytuację, że leki skończyły się w weekend lub w godzinach nocnych, a należy zażyć kolejną tabletkę, więc zdobycie e-recepty w sposób tradycyjny może być utrudnione, ponieważ lekarze rodzinni zazwyczaj nie pracują w weekendy oraz święta. Podobnie jest z prywatnymi placówkami medycznymi. Niektóre z nich są czynne przez kilka godzin w sobotę do południa.

W takich sytuacjach z pomocą przychodzą przychodnie online, które są czynne 24/7 i w każdej chwili można otrzymać e-receptę online. Jedną z takich placówek jest Medspan. Jest to centrum medyczne w którym są świadczone zdalne konsultacje lekarskie. Średni czas oczekiwania na e-konsultacje wynosi 15 minut.

Podczas konsultacji lekarz może wystawić e-receptę na leki w ramach kontynuacji leczenia, a także na leki stosowane w sytuacji doraźnej.

Recepta online na tabletki antykoncepcyjne

Z konsultacji online bardzo często korzystają kobiety celem otrzymania e-recepty na tabletki antykoncepcyjne. Niektóre z kobiet uważają, że w ten sposób oszczędzają dużo czasu, a także usługa zdalnej konsultacji lekarskiej jest tańsza niż wizyta w gabinecie ginekologicznym. Warto zauważyć, że ankiety medyczne związane z konsultacjami ginekologicznymi zawierają pytanie o datę ostatniej stacjonarnej wizyty u ginekolog. Pytanie ma na celu sprawdzenie, czy kobieta regularnie korzysta z opieki ginekologicznej. Usługi e-recept mają wiele zalet, lecz należy pamiętać o tym, że lekarz nie jest w stanie przeprowadzić badania fizykalnego, dlatego tak ważne jest, aby systematycznie uczęszczać na tradycyjną wizytę lekarską. Badania profilaktyczne mogą wykryć chorobę na wczesnym etapie, jednocześnie szybko wdrożone odpowiednie leczenie może skrócić proces terapeutyczny. 

Analiza wyników badań

Podczas konsultacji lekarskiej można również przesłać wyniki badań celem konsultacji lekarskiej. W ramach teleporad pracują również lekarze różnych specjalizacji, więc może to być alternatywna w sytuacji w której posiadamy wyniki badań. Należy pamiętać o tym, że lekarz także przeprowadzi wywiad medyczny, ponieważ wyniki należy analizować w połączeniu z informacjami od pacjenta.

Można także skonsultować wynik badania tomografem komputerowym lub rezonansem magnetycznym. Czasami jest to szybsza ścieżka niż oczekiwanie kilka miesięcy na konsultacje u specjalisty. Warto mieć na uwadze, że leczenie powinno być wdrożone podczas wizyty stacjonarnej, dlatego należy rozważyć plusy oraz minusy e-konsultacji lekarskich.

Świadczenia w ramach teleporad

Podczas teleporady lekarz nie tylko może wystawić e-receptę, lecz także skierowanie na badania lub do poradni specjalistycznej, ponadto może także wypełnić zwolnienie lekarskie (eZLA). Należy pamiętać o tym, że jeżeli jest o prywatna placówka medyczna, to wszystkie skierowania będą bez refundacji, czyli pacjent będzie zobowiązany do pokrycia kosztu badania lub wizyty lekarskiej. Zatem warto upewnić się, czy skierowanie do specjalisty będzie w ramach NFZ.

Kilka kliknięć, aby zamówić e-poradę

Proces realizacji e-porady lekarskiej jest prosty oraz szybki. Wystarczy kilka kliknięć, aby dokonać procedury zamówienia e-konsultacji. W zależności od placówki medycznej, jest możliwość wyboru formy kontaktu z lekarzem. Zazwyczaj jest to konsultacja na podstawie formularza medycznego lub rozmowy telefonicznej z lekarzem. Dodatkowo czas oczekiwania jest również uzależniony od danej placówki, lecz średnio jest to kilkadziesiąt minut. Czas w porze nocnej może być wydłużony w zależności od dostępności lekarzy.

Teleporady są ciekawym rozwiązaniem, które umożliwia w szybki sposób otrzymanie e-recepty, a także zwolnienia lekarskiego lub skierowania. Należy pamiętać o tym, że lekarz może odmówić wystawienia dokumentu elektronicznego, przekazując zalecenia. Nie wszystkie problemy zdrowotne można oraz powinno się konsultować w ramach telemedycyny, dlatego należy mieć na uwadze, że dolegliwości związane z pogorszeniem stanu zdrowia powinny być skonsultowane z lekarzem prowadzącym. Usługi e-konsultacji zazwyczaj służą temu, aby uzyskać e-receptę online w ramach kontynuacji leczenia.

Warto pamiętać o tym, że Szpitalny Oddział Ratunkowy oraz Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna są przeznaczone dla osób, które są w stanie zagrożenia zdrowia i/lub życia. Nie powinno się z tych świadczeń korzystać celem otrzymania e-recepty w ramach kontynuacji leczenia.

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności23 września 202215:29

Pożar naczepy na trasie Racibórz-Żerdziny [FOTO]

Pożar naczepy na trasie Racibórz-Żerdziny [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. Czytelnik Kamil, KP PSP Racibórz
Reklama
Aktualności23 września 202210:31

Gwałcił i nagrywał komórką. Areszt dla podejrzanego

Gwałcił i nagrywał komórką. Areszt dla podejrzanego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Dotychczasowe ustalenia śledztwa wskazują na to, iż podejrzany podstępem doprowadzał pokrzywdzone (najczęściej poznane np. w dyskotece lub miejscu publicznym) do stanu nieprzytomności podając im alkohol.

PO Gliwice
Reklama
Reklama
Aktualności23 września 202211:06

Czołowe zderzenie w Rybniku. Kierowca zaplanował zabójstwo żony?

Czołowe zderzenie w Rybniku. Kierowca zaplanował zabójstwo żony? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Komunikat Prokuratury Okręgowej w Rybniku, fot. Rybnik i okolice-Informacje drogowe 24H
Aktualności22 września 202208:39

Trzydniowe święto piwa pod Raciborzem

Trzydniowe święto piwa pod Raciborzem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. RitaE/pixabay.com
Reklama
Reklama
Reklama
Styl życia22 września 202218:47

Odkrycie w Londynie. Pierwszy niemiecki atak II wojny światowej wyszedł z powiatu raciborskiego?

Odkrycie w Londynie. Pierwszy niemiecki atak II wojny światowej wyszedł z powiatu raciborskiego? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
4
Racibórz:

Dwa telegramy odnalezione w Instytucie Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie mogą skorygować dotychczasowe poglądy na miejsce pierwszych polsko-niemieckich starć we wrześniu 1939 r. Wynika z nich, że były to przedpola Rybnika, w pasie Sumina-Zwonowice-Chwałęcice.

Grzegorz Wawoczny
Reklama
Aktualności24 września 202210:54

Franciszek Pieczka (1928-2022). Pożegnanie

Franciszek Pieczka (1928-2022). Pożegnanie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Rodzony Ślązak z gminy Godów niedaleko Raciborza zmarł wczoraj, 23 września. Dwa lata temu, w wywiadzie dla GCKSiT, opowiadał o swojej młodości. Bywał w Raciborzu.

fot. Jerzy Reżny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 16.09.2022
16 września 202220:21

Nasz Racibórz 16.09.2022

Nasz Racibórz 09.09.2022
16 września 202220:20

Nasz Racibórz 09.09.2022

Nasz Racibórz 02.09.2022
7 września 202213:56

Nasz Racibórz 02.09.2022

Nasz Racibórz 26.08.2022
31 sierpnia 202222:40

Nasz Racibórz 26.08.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.